«Քաղաքն այլանդակել ես և, կարծում եմ, մենք բոլորս, չպե՛տք է թույլ տանք». քաղաքապետ Տիգրան Ավինյան
Երևանյան հուշարձաններին ու ճարտարապետական նշանակություն ունեցող շենքերին հարակից սրճարաններն ու նմանատիպ այլ կառույցները կապամոնտաժվեն: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հանձնարարել է կոնկրետ դեպքերով սկսել հետազոտել իրավական լուծումները:
«Կան սրճարաններ, որոնք բացարձակապես իրենց տեղում չեն, պետք է մաքրվեն, ինչպես նախորդ տարի հրապարակի պատկերասրահի կամարի տակի անհասկանալի վաճառքի կետը մաքրվեց: Այդպես պետք է շարունակվեն բոլոր նմանատիպ կետերը, միգուցե ավելի մեծ սրճարաններ: Այդ իրավական կետերը պետք է գտնենք, որովհետև անվերջանալի տարատեսակ իրավական կետերին հղումներ անելով պահպանել այդ այլանդակությունները՝ ես չեմ պատրաստվում հանդուրժել, չեմ պատրաստվում հանդուժել նաև այն տրամաբանությունը, որ տարբեր դատական վճիռներով մետաղյա ինքնակամ շինություններ են պարտադրում, որ օրինականացվեն այն հատվածներում, որտեղ կանաչ գոտիներ պետք է լինեն՝ անկախ նախկինից եկած պրակտիկայից: Ես հաշտ չեմ նմանատիպ վճիռների հետ, և դա խնդիր է լինելու մինչև այն պահը, որ մենք իրավական լուծումները գտնենք: Իրականում քաղաքը այլանդակել ես և, կարծում եմ, մենք բոլորս չպետք է թույլ տանք՝ անկախ իրավական հնարավոր թերացումներից, որ նախկինում եղել են»,- ընդգծել է քաղաքապետը:
Համայնքային հավաքակայանը կհամալրվի ևս 171 նոր ավտոբուսով: Շարժակազմի ձեռքբերման մրցույթն արդեն կայացել է:
Ավարտվել է «Մհեր Մկրտչյան» արտիստական թատրոնի վերանորոգումը: Այս պահին շտկվում են թերությունները: Մշակութային օջախում, հարմարվետ պայմանների ապահովմանը զուգահեռ, կթարմացվի գույքն ու կարդիականացվեն լուսային ու ձայնային համակարգերը:
«Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ն արդեն այս տարի կունենա 20 հեկտարանոց տնկարան: Նախագծով այստեղ կտեղադրվեն ժամանակակից սարքավորումներ ու համակարգեր. արդեն իսկ ձեռք են բերվել բոլոր պոմպերը, շուրջ 100 կմ-ոց կաթիլային համակարգ: Ջերմոցատնկարանային տնտեսությունում նախատեսվում է աճեցնել գիտատեխնիկական խորհրդի և գիտական աշխատաժողովի կողմից Երևանում ընտրված ծառատեսակների հիմնական մասը:
Երևանյան 28 փողոցներում վերգետնյա մալուխները կանցկացվեն ստորգետնյա կապուղիներով. կփորվի շուրջ 80 կմ խրամուղի: Գործընթացն այս պահին իրականացվում է Վարդանանց, Հանրապետության, Խորենացու և Թումանյան փողոցներում:

«Нельзя позволять уродовать город»: мэр Тигран Авинян
Кафе и другие подобные заведения, прилегающие к памятникам и зданиям, имеющим архитектурное значение, будут демонтированы. В ходе очередного рабочего совещания мэр Тигран Авинян поручил изучить правовые решения по конкретным случаям.
Мэр подчеркнул, что те кафе и подобные заведения, которые противоречат архитектурному облику территории, должны быть снесены. Он отметил, что не собирается мириться с уродующими город конструкциями, на месте которых должны быть зеленые участки. Следует найти правовые решения, которые положат конец бесконечным попыткам сохранить такие сооружения.
Муниципальный автобусный парк пополнится 171 новым автобусом. Тендер на приобретение подвижного состава уже состоялся.
Завершен ремонт артистического театра «Мгер Мкртчян». В данный момент исправляются неполадки. В культурном заведении наряду с обеспечением комфортных условий будет также обновлена мебель и модернизированы осветительная и звуковая системы.
В этом году у муниципальной организации «Озеленение и охрана окружающей среды» будет питомник площадью 20 га, где будет установлено современное оборудование: уже приобретены все необходимые помпы, а также 100-километровая капельная система. В тепличном хозяйстве предусматривается выращивать основную часть выбранных научно-техническим советом и научным форумом видов деревьев для посадки в Ереване.
На 28 улицах столицы наземные коммуникации будут перенесены под землю. В данный момент работы ведутся на улицах Вардананц, Анрапетутян, Хоренаци и Туманяна.