Քննարկվել են Երևանի և Տալլինի միջև համագործակցության հետ կապված հարցեր
Էստոնիայի մայրաքաղաքի քաղաքային իշխանության նախաձեռնությամբ Երևանի քաղաքապետարանում կայացել է Երևանի և Տալլինի քաղաքապետարանների ներկայացուցիչների հանդիպում-քննարկում:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Արթուր Կարապետյանը, ողջունելով Տալլինի քաղաքապետարանի քարտուղար Թոմաս Սեպպի գլխավորած պատվիրակության անդամներին, համառոտ ներկայացրել է Երևան քաղաքի կառավարման ոլորտում վերջին տարիներին իրականացված բարեփոխումներն ու զարգացումները՝ ընդգծելով, որ այս հարցում հատուկ ուշադրություն է դարձվում ծառայությունների որակի բարձրացմանն ու թափանցիկության ապահովմանը: Առանձնակի կարևորելով այս հարցում միջազգային հաջողված փորձի ուսումնասիրումն ու տեղայնացումը` Արթուր Կարապետյանը նաև նշել է, որ պարբերաբար փորձի փոխանակումներ են կազմակերպվում Երևանի քույր և գործընկեր քաղաքների քաղաքապետարանների միջև՝ ընդգծելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը միշտ բաց և պատրաստակամ է նման համագործակցության համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Տալլինի քաղաքապետարանի քարտուղար, Տալլինի զարգացման և փորձի կենտրոնի գործադիր խորհրդի նախագահ Թոմաս Սեպպն էլ իր հերթին նշել է, որ երկու քաղաքների ներկայացուցիչների հանդիպումը լավ հնարավորություն է տարածքային կառավարման բարեփոխումների, մունիցիպալ ծառայությունների և քաղաքային տնտեսությանն առնչվող այլ հարցերի շուրջ փորձի փոխանակման համար: Նա նաև վստահեցրել է, որ Էստոնիայի մայրաքաղաքի քաղաքային իշխանությունները ևս պատրաստակամ են Երևանի քաղաքապետարանի հետ փոխշահավետ համագործակցության՝ խորացնելով և ամրապնդելով երկուստեք կապերը:
Հանդիպման շրջանակում երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել ըստ ոլորտների քննարկել համագործակցության խորացման հնարավորություններն ու ուղղությունները:

Обсуждены вопросы сотрудничества между Ереваном и Таллином
По инициативе городских властей столицы Эстонии, в мэрии Еревана состоялась встреча-обсуждение представителей мэрии Еревана и мэрии Таллина.
Заместитель секретаря аппарата мэрии Еревана Артур Карапетян поприветствовав членов делегации, возглавляемой городским секретарем Таллина Томасом Сеппом, коротко представил реализованные реформы в системе управления столицей, подчеркнув, что в этом деле особое внимание придается повышению качества предоставляемых услуг и обеспечению прозрачности работ. Подчеркнув особую важность изучения успешного международного опыта и его локализации, Артур Карапетян отметил, что между мэриями городов-партнеров и городов-побратимов Еревана периодически организовывается обмен опытом. Заместитель секретаря аппарата также добавил, что мэрия Еревана всегда открыта и готова к сотрудничеству.
Выразив благодарность за теплый прием, городской секретарь Таллина, председатель исполнительного совета Таллинского центра развития и опыта Томас Сепп в свою очередь отметил, что встреча представителей двух городов предоставляет прекрасную возможность для обмена опытом относительно вопросов, касающихся реформ системы регионального управления, муниципальных услуг и городской экономики. Томас Сепп заверил, что городские власти столицы Эстонии также готовы к взаимовыгодному сотрудничеству с мэрией Еревана.
В рамках встречи было принято двустороннее соглашение обсудить возможности и пути углубления сотрудничества.