Մեկնարկային հանդիպում՝ «ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի իրականացման ուղղությամբ
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել «ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի մեկնարկային աշխատաժողովը, որի ընթացքում ներկայացվել են ծրագրի նպատակները, նախատեսվող գործողությունները և ակնկալվող արդյունքները: Նշենք, որ ծրագիրն իրականացվելու է «Քաղաքապետերի դաշնագիր» նախաձեռնության շրջանակում ԵՄ կողմից տրամադրվելիք դրամաշնորհի միջոցներով:
Հանդիպմանը մասնակցել են Երևանի քաղաքապետի տեղակալ, ծրագրի համակարգող խորհրդի ղեկավար Վահե Նիկոյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի միջազգային համագործակցության պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին, CoM-DEP աջակցող խմբի ղեկավար Յան Վանդերսը, Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը, ինչպես նաև ծրագրի համակարգող խորհրդի և իրագործման աշխատանքային խմբի անդամներ:
Ողջունելով հյուրերին` Վահե Նիկոյանն ընդգծել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է Եվրոպական միության և մասնագիտացված կառույցների հետ համագործակցությունը, նաև նկատել, որ վերջին տարիներին Երևանի քաղաքապետարանն իր ծրագրերում հատուկ ուշադրություն է դարձնում էներգաարդյունավետության բարձրացմանը և այս առումով կարևորում տարբեր ուղղություններով ծրագրերի կյանքի կոչումը:
««Երևան՝ արևային համայնք» ծրագրի իրականացման համար 2017 թվականի տարեվերջին Երևանի քաղաքապետարանի և ԵՄ միջև կնքվեց դրամաշնորհի համաձայնագիր, որի նպատակն է խթանել էերգախնայողության և էներգաարդյունավետության բարձրացումը, կրճատել մեր բնակչության համար էներգետիկ ծախսերը, նվազեցնել ջերմոցային արտանետումները: Կարևորելով ծրագրի իրականացումն ու համագործակցությունը ԵՄ-ի հետ՝ լիահույս ենք, որ այն կլինի շարունակական՝ ի նպաստ Երևանի զարգացման և մեր բնակիչների կյանքի որակի բարելավման», - հատկանշել է Վահե Նիկոյանը:
«ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրում ընդգրկված է բազմաբնակարան բնակելի 90 շենք: Նախատեսվում է նշված շենքերի տանիքներին տեղադրել արևային ֆոտովոլտային համակարգեր, որոնք կապահովեն վերելակների շահագործման, ինչպես նաև ընդհանուր օգտագործման տարածքների, այդ թվում շենքերի մուտքերի բոլոր հարկաբաժինների, բակերի լուսավորության էլեկտրաէներգիայի պահանջարկը: Այդ տարածքների լուսավորությունն էլ կապահովվի LED լուսատուներով: Այդպիսով շենքերում կստեղծվի վերականգնողական էներգիայի 100% օգտագործման ապահովման մոդել:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի միջազգային համագործակցության պատասխանատու Անդրեա Բաջիոլին իր հերթին ընդգծելով Երևանում իրականացվելիք ծրագրի կարևորությունը՝ հաջողություններ է մաղթել դրա իրագործման աշխատանքներում:
«ԵՄ-ն Հայաստանում իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր, այդ թվում՝ ուղղված էներգաարդյունավետության բարձրացմանը: Ուրախ եմ, որ Երևանը հնարավորություն ստացավ իրականացնել այս ծրագիրը», - նշել է Անդրեա Բաջիոլին:
Հանդիպման ընթացքում զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանն էլ, ներկայացնելով ծրագրի ընթացքն ու մանրամասները, նշել է, որ վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների կիրառման և էներգախնայողության միջոցառումների իրականացման միջոցով բազմաբնակարան շենքերում կնվազեցվի էներգետիկ սպառումը և դրա հետ փոխկապակցված ջերմոցային գազերի արտանետումները:
Ծրագրով նախատեսվում է էներգասպառման կառավարման գործում աջակցել բազմաբնակարան շենքերի կառավարման մարմիններին, նաև ընդլայնել համայնք-մասնավոր հատված փոխգործակցությունը՝ նպաստելով ծրագրի վերարտադրությանը:
Հանդիպման շրջանակում մասնակիցները քննարկել և հաստատել են «ԵՄ-ն Երևանի համար. Արևային համայնք» ծրագրի իրականացման աշխատանքային ժամանակացույցը, աշխատակարգը, ինչպես նաև գնումների և հաղորդակցման աշխատացույցերը:
Աշխատաժողովին հաջորդել է «Վերականգնվող էներգետիկ և էներգաարդյունավետության միջոցառումները բազմաբնակարան շենքերում» թեմայով սեմինար-քննարկումը:

Стартовая встреча по реализации программы «ЕС для Еревана: Солнечная община»
В мэрии Еревана состоялась стартовая рабочая встреча по реализации программы «ЕС для Еревана: Солнечная община», в ходе которой были представлены цели программы, предусмотренные действия и ожидаемые результаты. Стоит отметить, что программа будет реализована за счет предоставляемого ЕС гранта, в рамках инициативы «Пакт мэров».
Во встрече приняли участие заместитель мэра Еревана, руководитель координационного совета программы Ваге Никоян, представитель отдела международной помощи и сотрудничества делегации ЕС в Армении Андреа Баджиоли, руководитель команды поддержки CoM-DeP Ян Ваандерс, начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян, а также члены координационного совета и рабочей группы по реализации программы.
Поприветствовав гостей, Ваге Никоян подчеркнул, что мэрия Еревана придает важность сотрудничеству с Европейским союзом и специализированными структурами, отметив, что в последние годы мэрия Еревана уделяет особое внимание повышению энергоэффективности.
«В конце 2017 года между мэрией Еревана и ЕС было заключено грантовое соглашение по реализации программы «Ереван-солнечная община». Целью соглашения является стимулирование энергосбережения и повышение энергоэффективности, сокращение энергозатрат для населения и выбросов парниковых газов. Придавая важность реализации программы и сотрудничеству с ЕС, мы надеемся, что оно будет иметь продолжительный характер, во благо развития Еревана и улучшения качества жизни наших жителей»,-подчеркнул Ваге Никоян.
В программу «ЕС для Еревана: Солнечная община» включены 90 многоквартирных жилых зданий. На крышах вышеуказанных зданий планируется установить фотовольтные системы, которые обеспечат генерацию электроэнергии, необходимой для энергоснабжения общих помещений зданий (освещение лестничных клеток и дворовых территорий, а также электропотребление лифтов). Освещение данных территорий будет обеспечено светодиодными светильниками (LED). Таким образом, в зданиях будет создана 100% модель использования возобновляемых источников энергии.
Представитель отдела международной помощи и сотрудничества делегации ЕС в Армении Андреа Баджиоли в свою очередь подчеркнув важность реализуемой в Ереване программы, пожелал удачи в работах по ее реализации.
«В Армении ЕС реализовывает многочисленные программы, в числе которых программы, направленные на повышение энергоэффективности. Рад, что у Еревана появилась возможность для реализации этой программы»,-отметил Андреа Баджиоли.
В ходе встречи начальник управления развития и инвестиционных программ аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян, представляя подробности программы, отметил, что в результате мероприятий по применению возобновляемых источников энергии и энергосбережению, в многоквартирных зданиях будут сокращены потребление энергии и связанные с ним выбросы парниковых газов.
В рамках программы предусматривается оказание помощи органам управления многоквартирными домами (кондоминиумам), а также расширение сотрудничества между общиной и частным сектором.
В рамках встречи участники обсудили и утвердили рабочий график и остальные детали по реализации программы «ЕС для Еревана: Солнечная община».
После рабочей встречи прошел семинар-обсуждение на тему «Мероприятия по возобновляемым источникам энергии и энергоэффективности в многоквартирных домах.