Ներկայացվել են Երևանի քաղաքապետարանի էներգաարդյունավետությանն ուղղված ծրագրերը
Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանի և Ղրղզստանի կառավարության պատվիրակության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, դեսպան Սանջար Ումետալիովի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանը քննարկվել են քաղաքային ենթակառուցվածքների բարելավման և մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակման շուրջ հարցեր: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Կամո Արեյանը մասնավորապես ներկայացրել է նոր տեխնոլոգիաների կիրառման, «Անվտանգ քաղաք» և «Խելացի քաղաք» հայեցակարգերի, էներգաարդյունավետության և կլիմայի փոփոխությունների մասով Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակի  համագործակցությամբ իրականացված և 2017 թվականին նախատեսված ծրագրերը:
«Մասնավորապես, 2014 թվականից «Քաղաքային կանաչ լուսավորություն» ծրագրի շրջանակում մայրաքաղաքի արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացման նպատակով շուրջ 1000 լուսատու փոխարինվել է էներգաարդյունավետ լուսադիոդային լուսատուներով, ինչի արդյունքում ապահովվել է ավելի քան 67% էներգախնայողություն: Հենց այդ խնայողությունների շնորհիվ ծրագիրն ամեն տարի ընդլայնվում է: Շենքերի էներգետիկ արդյունավետության բարձրացման ծրագրի շրջանակում էլ մայրաքաղաքում ջերմաարդիականացվել է մի ամբողջ շենք: Հանրային և բազմաբնակարանային շենքերում էներգետիկ արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքների ապահովման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանը ՄԱԶԾ և Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ մշակում է «Շենքերի էներգաարդյունավետ արդիականացմանն ուղղված ներդրումների ռիսկերի նվազեցման և մասշտաբավորման» ծրագիր» , - նշել է Կամո Արեյանը:
Ղրղզստանի կառավարության պատվիրակության ղեկավար Սանջար Ումետալիովը, շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման և քաղաքային ենթակառուցվածքների վերաբերյալ տեղեկատվության համար, նկատել է, որ քաղաքային հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված Երևանի փորձն օրինակելի է և կարող է կիրառելի դառնալ նաև Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում:
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել փորձի փոխանակմանն ուղղված աշխատանքները և զարգացնել երկուստեք համագործակցությունը:

Представлены программы мэрии Еревана по повышению энергоэффективности
В ходе встречи первого заместителя мэра Еревана Камо Ареяна и членов делегации, возглавляемой заместителем руководителя аппарата правительства Кыргызстана, послом Санжаром Уметалиевым были обсуждены вопросы, связанные с улучшением городской инфраструктуры и обмена опытом в ряде сфер. Во встрече приняли также участие представители армянского офиса Программы развития ООН.
«В частности, с 2014 года в рамках программы «Городское зеленое освещение», с целью модернизации системы уличного освещения, уже установлено 1000 светодиодных ламп, что обеспечило 67% энергосбережения. Именно благодаря этой экономии программа с каждым годом расширяется. В рамках программы по повышению энергоэффективностои зданий, в столице было термо-модернизированно одно здание. Для обеспечения работ, направленных на повышение энергоэффективности в многоквартирных жилых домах и общественных зданиях, мэрия Еревана совместно с ПРООН и Европейским инвестиционным банком разрабатывает программу «Снижение рисков и расширение инвестиций в энергоэффективную модернизацию зданий» »,-отметил Камо Ареян.
Руководитель делегации правительства Киргизии Санжар Уметалиев выразил благодарность за встречу и предоставление информации о развитии городской инфраструктуры, отметив, что опыт Еревана, направленный на решение основных городских проблем, может послужить примером для применения в столице Киргизии-Бишкеке.
Стороны договорились продолжить работы, направленные на обмен опытом и развивать двухстороннее сотрудничество.