«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ընթացքում կկազմակերպվեն բացօթյա կինոդիտումներ և համերգներ
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած մամուլի համատեղ ասուլիսում Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանն ու «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը ներկայացրել են 14-րդ անգամ անցկացվող երևանյան կինոփառատոնի ծրագիրը, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ նախատեսված միջոցառումներն ու հետագա ծրագրերը: Այս տարի նույնպես «Ոսկե ծիրանը» հանդիսատեսին կներկայանա մրցութային և արտամրցութային հարուստ ծրագրով:
Կարևորելով մայրաքաղաքի մշակութային կյանքում կինոփառատոնի նշանակությունը` քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը վստահություն է հայտնել, որ «Ոսկե ծիրան» փառատոնն այս տարի ևս կլինի երևանցիների, զբոսաշրջիկների, կինոսիրող հասարակության ուշադրության կենտրոնում: Փոխքաղաքապետը հանգամանորեն անդրադարձել է Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ իրականացվող ու փառատոնի բաղկացուցիչ մասը հանդիսացող բացօթյա միջոցառումներին: Նա մասնավորապես տեղեկացրել է, որ այս տարի, մայրաքաղաքի համաչափ զարգացման համատեքստում, ընդլայնվել է բացօթյա կինոցուցադրությունների աշխարհագրությունը: Եթե մինչ այժմ դրանք տեղի էին ունենում միայն Կարապի լճի տարածքում և Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակում, ապա այս անգամ բացօթյա կինոդիտումներ կանցկացվեն նաև «Կասկադ» համալիրում, Նոր Նորք վարչական շրջանում՝ Գայի արձանի, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում՝ «Հայաստան» կինոթատրոնի հարևանությամբ, Սիրահարների այգում և Ազատության հրապարակում:
«Կարապի լիճն այս տարի կառանձնանա համր ֆիլմերի ցուցադրումով, ինչը պայմանավորված է վերջին շրջանում տվյալ ֆիլմերի նկատմամբ ցուցաբերվող հանրային հետաքրքրությամբ, ինչպես նաև Ազատության հրապարակում նախատեսված կինոցուցադրումներին չխանգարելու հանգամանքով: Նշեմ նաև, որ կլինեն բազմաժանր և բազմաոճ ֆիլմերի ցուցադրություններ և, կարծում եմ, մեր հանդիսատեսը, կինոսիրողը հնարավորություն կունենա դիտելու իր ճաշակին համապատասխան ֆիլմեր», - նշել է Արամ Սուքիասյանը՝ հավելելով, որ ի թիվս փառատոնի մրցութային ֆիլմերի՝ նախատեսվում է նաև հայ անվանի կիոռեժիսորներ Ֆրունզե Դովլաթյանի, Յուրի Երզնկյանի և Սերգեյ Իսրայելյանի ֆիլմերի ցուցադրություն:
Բացօթյա կինոդիտումներից բացի, նախատեսված են նաև բացօթյա համերգներ: Արամ Սուքիասյանը տեղեկացրել է, որ հուլիսի 9-16-ը, ամեն օր «Մոսկվա» կինոթատրոնի հարևանությամբ, ժամը 21:00-23:00-ն հանրահայտ ջազմեն Լևոն Մալխասյանի գլխավորությամբ կլինի տարբեր ջազ-բենդերի մասնակցությամբ համերգային ծրագիր, այդ թվում նաև՝ ֆիլմերից հայտնի և սիրված երաժշտությունների ջազային մեկնաբանումներով:
«Ոսկե ծիրան» կիոփառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Հարություն Խաչատրյանն իր հերթին նշել է, որ փառատոնն այս ընթացքում մեծ հաջողությունների է հասել, այդ թվում նաև բոլոր այն մարդկանց ու կազմակերպությունների շնորհիվ, ովքեր մշտապես եղել են փառատոնի կազմակերպիչների կողքին ու իրենց գործուն աջակցությունն են ցուցաբերել:
«Օգտվելով առիթից` մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Երևանի քաղաքապետարանին ու անձամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, ով մշտապես մեր կողքին է և աջակցում է կինոփառատոնը պատշաճ մակարդակով անցկացնելու հարցում», - նշել է Հարություն Խաչատրյանը:

В рамках кинофестиваля «Золотой абрикос» будут организованы показы фильмов под открытым небом и концерты
07.07.2017
Заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян и директор и основатель кинофестиваля Арутюн Хачатрян в ходе совместной пресс-конференции в мэрии Еревана представили программу XIV Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», а также реализуемые совместно с мэрией Еревана мероприятия и дальнейшие программы. Как и в прошлом году, в этом году также программа кинофестиваля будет представлена конкурсной и внеконкурсной программами.
Подчеркнув важность кинофестиваля в культурной жизни столицы, заместитель мэра Арам Сукиасян выразил уверенность в том, что фестиваль «Золотой абрикос» в этом году также будет находиться в центре внимания ереванцев и туристов –любителей кино.
Заместитель мэра представил также подробности мероприятий, которые будут проходить под открытым небом в рамках фестиваля при содействии мэрии Еревана. В частности, в этом году, в контексте пропорционального развития столицы, расширилась география показов фильмов под открытым небом. Если до сих пор они проходили только на территории «Лебединого озера» и на площади Шарля Азнавура, то в этом году просмотры под открытым небом будут организованы также на территории Каскада, в административных районах Нор-Норк, Малатия-Себастия, в парке Влюбленных и на площади Азатутян (площадь Свободы).
«На Лебедином озере в основном состоятся показы немых фильмов, поскольку этот жанр в последнее время вызывает у зрителей большой интерес. Хочу отметить, что состоятся также показы фильмов разных жанров, и каждый найдет себе фильм по вкусу»,-отметил Арам Сукиасян, добавив, что помимо конкурсных фильмов кинофестиваля, предусмотрены также показ фильмов Фрунзе Довлатяна, Юрия Ерзнкяна и Сергея Исраеляна.
В рамках кинофестиваля предусмотрены также концерты под открытым небом. Арам Сукиасян сообщил, что каждый день, с 9-го по 16-е июля по соседству с кинотеатром «Москва» с 21:00-23:00 будут проходить концерты с участием различных джаз-бэндов, под руководством известного джазмена Левона Малхасяна.
Директор и основатель кинофестиваля Арутюн Хачатрян в свою очередь отметил, что за свою историю кинофестиваль «Золотой абрикос» добился больших успехов, в том числе и благодаря всем тем людям и организациям, которые всегда содействовали организаторам фестиваля.
«Пользуясь случаем, хочу еще раз поблагодарить мэрию Еревана и лично мэра Тарона Маргаряна, который всегда рядом с нами и оказывает содействие в организации и проведении кинофестиваля»,-отметил Арутюн Хачатрян.