Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում. կլոր սեղան-քննարկում «Առևտրատնտեսական համագործակցություն» թեմայով
Երևանում անցկացվող Սանկտ Պետերբուրգի օրերի շրջանակում տեղի է ունեցել «Առևտրատնտեսական համագործակցություն» թեմայով կլոր սեղան-քննարկում: Հանդիպմանը ներկա են եղել Երևանի քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը, Սանկտ Պետերբուրգի ձեռնարկատիրության և սպառողական շուկայի զարգացման կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Լիդիա Գրոմովան, ինչպես նաև` ներկայացուցիչներ Սանկտ Պետերբուրգի 11 և Երևանի 40 ընկերությունից:
Ներկայացնելով Երևանում ներդրումային հնարավորություններն ու առկա ներդրումային փաթեթները` քաղաքապետարանի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը հատկանշել է այս հարցում քաղաքային իշխանության դիրքորոշումը:
«Երևանի քաղաքապետի որդեգրած քաղաքականությամբ քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է իր լիազորության շրջանակում աջակցելու ներդրումային ծրագրերի իրականացմանն ու դաշտի ակտիվացմանը, ինչը ներդրողների ներգրավման համար, կարծում եմ, կարևոր հանգամանք է: Հատկապես վերջին տարիներին մայրաքաղաքում ձևավորված բարենպաստ ներդրումային դաշտը հեռանկարային է, շահավետ և խոստումնալից ներդրողների համար: Մենք կարևորում ենք Սանկտ Պետերբուրգի հետ համագործակցության ընդլայնումն ու զարգացումը և վստահ ենք, որ առաջիկայում կունենանք համատեղ նոր ծրագրերի շուրջ գործնական առաջարկներ»,-նշել է Տիգրան Սարգսյանը:
Հանդիպման ընթացքում ամփոփվել են նաև երկու գործընկեր քաղաքների միջև տնտեսական համագործակցության արդյունքները, ներկայացվել կատարված աշխատանքները: Զեկույցներում հատկապես կարևորվել է փորձի փոխանակումը, որի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգի մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներ պարբերաբար այցելում են Երևան: Քննարկվել են նաև հետագա փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարները, համատեղ ծրագրերի տեսլականները:

Дни Санкт-Петербурга в Ереване: заседание круглого стола по теме «Торгово-экономическое сотрудничество»
В рамках проводимых Дней Санкт-Петербурга в Ереване состоялось заседание круглого стола по теме «Торгово-экономическое сотрудничество». В заседании приняли участие начальник управления по развитию и инвестиционным программам аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян, первый заместитель председателя Комитета по предпринимательству и потребительскому рынку Санкт-Петербурга Лидия Громова, а также 11 представителей петербургских и 40 представителей ереванских компаний.
Представив инвестиционные возможности в Ереване и имеющиеся инвестиционные пакеты, начальник управления по развитию и инвестиционным программам аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян представил позицию городских властей.
«Согласно политике мэра Еревана в рамках своих полномочий мэрия открыта и готова содействовать реализации инвестиционных программ, и это важный фактор для привлечения инвестиций. Сформированная за последние годы в столице благоприятная инвестиционная среда является для инвесторов выгодной и перспективной. Мы придаем важность расширению и развитию сотрудничества с Санкт-Петербургом и уверены в том, что в скором времени поступят новые предложения относительно новых совместных программ»,-отметил Тигран Саргсян.
В ходе встречи были представлены также показатели экономического сотрудничества между двумя городами. В докладах была подчеркнута важность обмена опытом, в рамках которого представители ряда компаний Санкт-Петербурга периодически приезжают в Ереван. В ходе заседания были обсуждены также перспективы дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества, ведения совместных проектов.