Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում. կլոր սեղան-քննարկում «Համագործակցություն թանգարանային գործի բնագավառում» թեմայով
Մայիսի 4-5–ը Երևանում անցկացվող Սանկտ Պետերբուրգի օրերի շրջանակում նախատեսված հանդիպումների համատեքստում Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում կազմակերպվել է կլոր սեղան-քննարկում` «Համագործակցություն թանգարանային գործի բնագավառում» թեմայով: Քննարկմանը մասնակցել են Սանկտ Պետերբուրգի` Լենինգրադի պաշտպանության և շրջափակման հիշատակի պետական թանգարանի տնօրեն Սերգեյ Կուրնոսովը, Սանկտ Պետերբուրգի «Մանեժ» կենտրոնական ցուցահանդեսային սրահի փոխտնօրեն Տատյանա Լարինան, Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի, Երևանի ժամանակակից արվեստի թանգարանի, Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարանի և «Կարեն Դեմիրճյանի թանգարանի» աշխատակազմերը` տնօրենների գլխավորությամբ:
Հանդիպման ընթացքում սանկտպետերբուրգցի և երևանցի գործընկերները ներկայացրել են իրենց թանգարանների պատմությունը, հիմնական ցուցադրություններն ու առաջիկա նախաձեռնությունները: Պատմական ակնարկներ են ներկայացվել Լենինգրադի պաշտպանության և շրջափակման հիշատակի պետական թանգարանի և «Մանեժ» կենտրոնական ցուցահանդեսային սրահի գործունեության, Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարանների հետ ունեցած թեմատիկ համագործակցության վերաբերյալ: Ռուս գործընկերներին հատկապես տպավորել է Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի «Էքսկուրսիան՝ անակնկալով» ծրագիրը, որի ժամանակ ազգային տարազներով ուսանողներն ավանդական նախահարսանեկան թատերականացված ծեսով ներկայացնում են թանգարանի` կենցաղը բնութագրող սրահը: Կողմերը քննարկել են նաև համագործակցության ուղղություններն ու երկու քաղաքներում փոխայցերի միջոցով թանգարանային ցուցադրություններ կազմակերպելու հեռանկարները:

Дни Санкт-Петербурга в Ереване: заседание круглого стола по теме «Сотрудничество в области музейного дела»
В рамках проводимых с 4-го по 5-е мая Дней Санкт-Петербурга в Ереване, в музее истории Еревана было организовано заседание круглого стола по теме «Сотрудничество в области музейного дела».
В заседании приняли участие директор государственного мемориального музея обороны и блокады Ленинграда Сергей Курносов, заместитель директора центрального выставочного зала «Манеж» Санкт-Петербурга Татьяна Ларина, директора и персонал ереванских муниципальных музеев- историко-археологический музей-заповедник «Эребуни», музей современного искусства Еревана, музей Фритьофа Нансена и музей Карена Демирчяна.
В ходе встречи коллеги представили историю, основные выставки и предстоящие программы музеев своих городов.
В частности были представлены деятельность государственного мемориального музея обороны и блокады Ленинграда и центрального выставочного зала «Манеж» Санкт-Петербурга, а также результаты сотрудничества с муниципальными музеями Еревана.
Российские партнеры были впечатлены в частности программой «Экскурсия с сюрпризами» музея истории Еревана, во время которой студенты, одетые в национальные костюмы, театрализованным предсвадебным обрядом знакомят с залом музея, представляющим быт. Стороны обсудили также векторы сотрудничества и перспективы организации музейных выставок посредством взаимных визитов.