Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում. նոր համագործակցություն կրթության ոլորտում
Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև համագործակցության շրջանակում ակտիվ գործակցություն է ծավալված նաև կրթության ոլորտում:
Մայրաքաղաքում անցկացվող Սանկտ Պետերբուրգի օրերի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության Ալեքսանդր Բլոկի անվան հ. 122 հիմնական դպրոցի և Սանկտ Պետերբուրգի Ադմիրալտեյսկի շրջանի Շոստակովիչի անվան հ. 235 դպրոցի միջև ստորագրվել է համագործակցության համաձայնագիր: Ստորագրման արարողությանը ներկա են գտնվել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանն ու Սանկտ Պետերբուրգի կրթության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ալեքսանդր Կսենոֆոնդովը:
Ընդգծելով երկու քաղաքների միջև ակտիվ համագործակցությունը մասնավորապես կրթության ոլորտում՝ Գայանե Սողոմոնյանը կարևորել է համատեղ նոր ծրագրերի իրականացումը. «Երևանի 3 դպրոցներ այսօր հաջողությամբ համագործակցում են Սանկտ Պետերբուրգի դպրոցների հետ, կազմակերպում աշակերտների փոխայցեր: Համոզված ենք, որ ստորագրված համաձայնագրով երկու կրթօջախները ևս ակտիվ կհամագործակցեն տարբեր ծրագրերի շուրջ»:
Հյուրերն իրենց հիացմունքն են հայտնել մայրաքաղաքի աշակերտների ռուսաց լեզվի իմացությամբ և ռուսական մշակույթի ու պատմության տեղեկացվածությամբ:
Երկու դպրոցների միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված է ուսուցիչների միջև փորձի փոխանակում, առցանց դասաժամերի կազմակերպում աշակերտների միջև, ինչպես նաև դպրոցների գրադարանային ֆոնդի համալրում:

Дни Санкт-Петербурга в Ереване: новое сотрудничество в сфере образования
В рамках сотрудничества Еревана и Санкт-Петербурга активное взаимодействие установлено также в сфере образования.
В рамках проводимых Дней Санкт-Петербурга в столице, между ереванской муниципальной школой №122 им. А.Блока и государственным бюджетным общеобразовательным учреждением средней общеобразовательной школой №235 им. Д.Шостаковича Адмиралтейского района Санкт–Петербурга было подписано Соглашение о сотрудничестве. На церемонии подписания соглашения присутствовали начальник управления общего образования аппарата мэрии Еревана Гаяне Согомонян и заместитель председателя Комитет по образованию Санкт-Петербурга Александр Ксенофонтов.
Подчеркнув активное продолжение сотрудничества двух городов, в частности в сфере образования, Гаяне Согомонян придала важность реализации новых совместных программ.
Гости выразили свое восхищение владением русским языком школьников и знаниями русской культуры и истории.
Подписанным между двумя школами соглашением предусмотрены обмен опытом между учителями, организация онлайн обучения и пополнение библиотечного фонда школ.