Թանգարանների միջազգային օրը համայնքային թանգարաններում կանցկացվեն մի շարք միջոցառումներ
Երևանում այս տարի ևս Թանգարանների միջազգային օրը, որն ըստ ավանդույթի նշվում է մայիսի 18-ին, կանցնի հետաքրքիր միջոցառումներով, որոնց ընթացքում մայրաքաղաքի բնակիչներն ու հյուրերը հնարավորություն կունենան անվճար այցելելու Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության Երևան քաղաքի պատմության, Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, Ժամանակակից արվեստի, Կ. Դեմիրճյանի և Ֆրիտյոֆ Նանսենի թանգարաններ:
Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով այս տարի թանգարանների միջազգային օրը կկրի «Ցավոտ պատմություններ, դժվար պատմելին՝ թանգարանում» խորագիրը:
Մայիսի 18-ին համայնքային թանգարանները կգործեն հետևյալ ժամանակացույցով.
Երևան քաղաքի պատմության թանգարանի դռները բոլոր այցելուների համար բաց կլինեն ժամը 10:00 -18:00-ն:
Ժամանակակից արվեստի թանգարանը այցելուների համար բաց կլինի ժամը 11:00-18:00-ն: Ժամը 11։00-ին թանգարանում կբացվի նաև «Դարի գծեր» խորագրով ցուցահանդեսը, որը ներկայացնում է Նորվեգիայում բնակվող մի ընտանիքից երեք արվեստագետների գրաֆիկական աշխատանքները։
Կարեն Դեմիրճյանի թանգարանը կգործի ժամը 10:00-18:00-ն: Հիմնական ցուցադրությունից բացի արվեստասերներին կներկայացվի նաև «ԽՍՀՄ-ի մասին պատմում են թանգարանային առարկաները» խորագրով ցուցահանդեսը: Կցուցադրվեն նաև ԽՍՀՄ տարիները լուսաբանող փաստավավերագրական ֆիլմեր:
Հիշեցնենք ևս մեկ անգամ, որ մայիսի 18-ին Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության թանգարաններում այցելուների մուտքը կլինի ազատ:

В Международный день музеев в муниципальных музеях пройдет ряд мероприятий
По традиции 18-го мая в Ереване пройдет Международный день музеев. В этот день в столице будет организован ряд интересных мероприятий, в ходе которых жителям и гостям столицы будет предоставлена возможность бесплатно посетить муниципальные музеи-музей истории города Ереван, историко-археологический музей-заповедник «Эребуни», музей современного искусства, музей Карена Демирчяна и музей Фритьофа Нансена.
По инициативе Международного совета музеев (ИКОМ) в этом году Международный день музеев пройдет под девизом «Музеи и спорная история: говорим о сложном».
18-го мая муниципальные музеи будут работать по следующему графику:
Музей истории Еревана для всех посетителей будет открыт с 10:00 до 18:00.
Музей современного искусства будет открыт с 11:00 до 18:00.
Музей Карена Демирчяна будет открыт с 10:00 до 18:00. Для любителей искусства состоится открытие выставки «Про СССР рассказывают музейные предметы». Будут также представлены документальные фильмы, рассказывающие о советских временах.