Տարոն Մարգարյան. «Երևանը կարող է հավակնել դառնալու աշխարհի այն քաղաքներից մեկը, որը ստեղծում է խելացի լուծումներ և խելացի առաջարկներ»
15.09.2017
Երևանի քաղաքապետարանում կազմակերպված ճեպազրույցի ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և Երևանի ավագանու անդամ, «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը ներկայացրել են Երևանի քաղաքապետի կողմից ստեղծված «Երևան` խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողովի նպատակները:
Խոսելով հանձնաժողովի ստեղծման նպատակների մասին՝ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ աշխարհում ընթացող տեխնոլոգիական զարգացումներն ու նորարարական լուծումները լայն հնարավորություններ են ստեղծում քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում ավելի արդյունավետ կառավարում ապահովելու և քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացման համար: Եվ այս տեսանկյունից, ինչպես նշել է Երևանի քաղաքապետը, «խելացի լուծումների» անհրաժեշտությունը դառնում է ուղղակի հրամայական: Հենց դա հաշվի առնելով էլ ստեղծվել է հանձնաժողովը, որի կազմում ընդգրկված են ոլորտի առաջատար մասնագետներ և քաղաքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ:
«Բարձր տեխնոլոգիաների դարում ուղղակի անհրաժեշտություն է «Խելացի քաղաք» ծրագրի կյանքի կոչումը: Այսօր աշխարհի բոլոր խոշոր քաղաքներում, և հատկապես մայրաքաղաքներում, առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվում քաղաքի ենթակառուցվածքների խելացի կառավարմանը, և բնական է, որ Երևանը պետք է սկսեր լուրջ քայլեր ձեռնարկել այդ ուղղությամբ: Այդ նպատակով ստեղծել ենք հանձնաժողով, որում կգործեն աշխատանքային խմբեր և այդ խմբերի միջոցով մենք կկարողանանք անդրադառնալ քաղաքային տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներին՝ ներգրավելով մեր բոլոր գործընկերներին, լավագույն մասնագետներին ու ոլորտի տաղանդաշատ երիտասարդներին: Հանձնաժողովը բաց է, և մենք պատրաստ ենք բոլորի հետ համագործակցել ու, համոզված ենք, որ ներդնելով այս ծրագիրը, մենք կկարողանանք ապահովել արդյունավետ կառավարում և Երևանում նույնպես կյանքի կկոչենք «Խելացի քաղաք» ծրագիրը: Ես վստա՛հ եմ, որ մեր մայրաքաղաքը, որը շուտով կնշի իր հիմնադրման 2799-ամյակը, աշխարհին կարող է ներկայանալ ոչ միայն որպես հնագույն քաղաքներից մեկը, այլ նաև, հաշվի առնելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մեր մասնագետների ունեցած մեծ ներուժը, Երևանը կարող է հավակնել դառնալու աշխարհի այն քաղաքներից մեկը, որը ստեղծում է խելացի լուծումներ և խելացի առաջարկներ», - ընդգծել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը՝ հավելելով, որ «Երևան` խելացի քաղաք» ծրագրի շրջանակում կուսումնասիրվի նաև Երևանի քույր և գործընկեր քաղաքների քաղաքային տնտեսության էլեկտրոնային կառավարման հաջողված փորձը:
Երևանի ավագանու անդամ, «Երևան` խելացի քաղաք» ծրագրի մշակման և իրականացման հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանն էլ իր հերթին մանրամասնելով հանձնաժողովի կողմից իրականացվելիք աշխատանքների ուղղությունները, նշել է, որ Հայաստանում տեղեկատվական և հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաները հանդիսանում են երկրի տնտեսության զարգացման առաջնահերթություն, ինչի արդյունքում վերջին տարիներին արձանագրվել են մի շարք հաջողված ծրագրեր, որը վստահություն է ներշնչում, որ Երևանն այս ոլորտում կարող է դառնալ միջազգային առաջատար քաղաքներից մեկը:
«Տեղեկատվական հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաները Հայաստանի զարգացման գերակայությունն է, և այն հաջողություններն ու ձեռքբերումները, որոնք վերջին տարիներին արձանագրվել են ոլորտում, բավական ուշագրավ ցուցանիշներ են: 35 տոկոս աճ՝ այս տարվա կտրվածքով, շուրջ 500 ընկերություններ, որոնք, իհարկե, իրենց գործառնական խնդիրներն են լուծում, բայցև այդ ընկերությունների շատ մասնագետներ նորարարական լուծումներ են առաջարկում, որոնք կարող են մեր կյանքի որակը փոխել: Էլեկտրոնային կառավարման հարցում վերջին տարիներին Երևանի քաղաքապետարանում նույնպես գրանցվել են շոշափելի ձեռքբերումներ, բայց կարծում ենք, որ դրանք բավարար չեն, ու վստահ ենք, որ այս մասով կարող ենք ունենալ ավելի շատ ձեռքբերումներ ու նոր զարգացումներ: Մեր նպատակն է ունենալ քաղաք, որում ապրող խելացի մարդիկ կստեղծեն խելացի լուծումներ ու կառավարման արդյունավետ համակարգեր», - նշել է Հովիկ Մուսայելյանը:
Հարկ է նշել, որ «Երևան՝ խելացի քաղաք» ծրագիրը կյանքի կոչելու համար կմշակվի երեք ռազմավարություն՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ:

Тарон Маргарян: Ереван может претендовать на то, чтобы стать одним из тех городов мира, где создаются умные решения и умные предложения
15.09.2017
В ходе брифинга, организованном в мэрии Еревана мэр Тарон Маргарян и член Совета старейшин, директор ЗАО «Синопсис Армения» Овик Мусаелян представили цели комиссии, созданной мэром Еревана, по разработке и осуществлению программы «Ереван-умный город».
Беседуя о целях создания комиссии, мэр Еревана Тарон Маргарян отметил, что технологическое развитие и инновационные решения, дают широкие возможности для обеспечения более эффективного управления в различных сферах городского хозяйства и развития городской инфраструктуры. И с этой точки зрения, как отметил мэр, необходимость умных решений становится насущной. Принимая во внимание именно этот факт, была создана комиссия, в состав которой входят ведущие специалисты сферы и представители соответствующих подразделений мэрии.
«В век высоких технологий осуществление программы «Умный город» становится необходимостью. Сегодня во всех крупных городах мира, и особенно, в столицах, обращается особое внимание на умное управление городской инфраструктурой. И это естественно, что Ереван должен был начать предпринимать серьезные шаги в этом направлении. С этой целью мы создали комиссию, в которой будут действовать рабочие группы, и посредством этих групп мы сможем коснуться почти всех сфер городского хозяйства, привлекая всех наших партнеров, лучших специалистов и талантливую молодежь. Комиссия является открытой, и мы готовы сотрудничать со всеми, и будьте уверены, что внедряя эту программу, мы сможем обеспечить эффективное управление и реализуем программу «Умный город» в Ереване. Я уверен, что наша столица, которая скоро будет праздновать свое 2799-летие, сможет предстать перед миром не только в качестве одного из древнейших городов, но и, учитывая большой потенциал наших специалистов в сфере информационных технологий, Ереван сможет претендовать на то, чтобы стать одним из городов мира, где создаются умные решения и умные предложения»,-подчеркнул мэр Тарон Маргарян, добавив, что в рамках программы «Ереван-умный город» будет изучен успешный опыт электронного городского управления городов-побратимов и городов-партнеров Еревана.
Член Совета старейшин Еревана, председатель комиссии по разработке и осуществлению проекта «Ереван-умный город» Овик Мусаелян в свою очередь поделился деталями о направлениях работ, которые должны быть осуществлены комиссией, отметив, что в Армении информационные и телекоммуникационные технологии являются приоритетными в развитии экономики страны, в результате чего за последние годы реализован ряд успешных программ, что вселяет уверенность, что Ереван в этой сфере может стать одним из передовых городов мира.
«Информационные телекоммуникационные технологии являются приоритетными в развитии Армении, и достигнутые в этой сфере за последние годы успехи и достижения являются довольно значимым показателем. 35-процентный рост за текущий год, около 500 компаний, которые, конечно, решают свои функциональные задачи, но кроме того, многие специалисты этих компаний предлагают инновационные решения, которые могут изменить качество нашей жизни. За последние годы в плане электронного управления в мэрии Еревана также зафиксированы ощутимые результаты, однако мы считаем, что их недостаточно, и мы можем добиться большего. Наша цель-иметь город, где, живущие в нем умные люди создадут умные решения и эффективные системы управления»,-отметил Овик Мусаелян.
Следует отметить, что с целью осуществления программы «Ереван-умный город» будут разработаны три стратегии: краткосрочная, среднесрочная и долгосрочная.