Տարոն Մարգարյան. «Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր դեսպաններին ու մեր այն համաքաղաքացիներին, ովքեր սիրով միացել են Երևանում հայտարարված ծառատունկին»
Ապրիլի 15-ին մայրաքաղաքում հայտարարված համաքաղաքային ծառատունկին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ միասին, ավանդույթի համաձայն, մասնակցել են նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները: Ծառատունկին մասնակցել է նաև ՀՀ բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանը:  Այս անգամ նոր տնկիներով է համալրվել նաև Կարմիր բլուր հնավայրի հարակից շուրջ 1.5 հա կազմող տարածքը: Շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնությանը միացած բոլոր մասնակիցներին` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ ծառատունկին մասնակցող յուրաքանչյուր քաղաքացի իր հոգատար վերաբերմունքն է արտահայտում Երևանի հանդեպ:
«Արդեն մի քանի տարի է` բարի ավանդույթ է դարձել Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների մասնակցությունը համաքաղաքային ծառատունկերին: Սա, համոզված եմ, բարեկամության ամրապնդման լավագույն տարբերակներից մեկն է, ինչը նաև փաստում է, որ անկախ ազգային պատկանելիությունից ու քաղաքացիությունից, Երևանը հարազատ քաղաք է նաև մեր քաղաքում բնակվող բոլոր բնակիչների համար: Օգտվելով առիթից` իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում բոլորին՝ հերթական անգամ մեր կոչին արձագանքելու և մեր կողքին լինելու համար, ինչպես նաև բոլոր մեր այն համաքաղաքացիներին ու կազմակերպություններին, որոնք սիրով միացել են այսօր մայրաքաղաքում հայտարարված ծառատունկին և շաբաթօրյակին»,- նշել է քաղաքապետը:
Կարմիր բլուր հնավայրի հարակից այս հատվածում բնակիչների լիարժեք հանգստի կազմակերպման համար ստեղծվել են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Եվս մի քանի տարի, ու պուրակի հարակից հատվածը կլինի նաև ծառերով հարուստ: Անդրադառնալով մայրաքաղաքի կանաչապատման աշխատանքներին` Երևանի քաղաքապետը նկատել է, որ որպես ծրագրային առաջնահերթություն` քաղաքապետարանի կողմից առանձնակի կարևորված է մայրաքաղաքի ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների վերականգնումն ու ընդլայնումը:
«Ինչպես տեսնում եք, այս անգամ ծառատունկն իրականացնում ենք Կարմիր Բլուրի տարածքում, որը նույնպես ներառված է մայրաքաղաքի բուֆերային կանաչ գոտիների վերականգնման ու ընդլայնման մեր 2016-2020թթ. ծրագրում: Ի դեպ, այդ ծրագրի շրջանակում ներառված են նաև Փարոսի բլուրը, Ծիծեռնակաբերդի անտառային գոտին, Եռաբլուրը, Հաղթանակի և Թաթուլ Կրպեյանի անվան զբոսայգիները, Նոր Նորքի Հայորդաց տան և Շամպայն-գինիների գործարանին հարող անտառ-պուրակները, ինչպես նաև Արգավանդի խճուղու հարակից տարածքը: Անշուշտ, սա չի նշանակում, որ միայն նշված վայրերն են մեր հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Վստահ եմ, դուք էլ կփաստեք, որ վերջին տարիներին մեր կողմից ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածքների ընդլայնման ուղղությամբ հետևողական աշխատանք է տարվել, ինչի արդյունքում անցած շուրջ 5 տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է բարեկարգել ու ստեղծել 16 զբոսայգի, իսկ ոռոգելի տարածքներում էլ յուրաքանչյուր տարի միջինը 50 հազար ծառ և թուփ տնկել», - նշել է քաղաքապետը՝ հավելելով, որ կանաչ տարածքների ընդլայնման նպատակով յուրաքանչյուր տարի նաև մոտ 20 կիլոմետրով ավելացվում է մայրաքաղաքի ոռոգման ցանցը:
ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններն իրենց հերթին նշել են, որ յուրաքանչյուր տարի մեծ սիրով են մասնակցում Երևանում հայտարարված ծառատունկին: Նրանք նաև նկատել են, որ այս նախաձեռնությունն ինքնատիպ քայլ է ժողովուրդների բարեկամության ամրապնդման առումով, ինչը հնարավորություն է տալիս իրենց սերն ու հոգատար վերաբերմունքն արտահայտելու Երևանի հանդեպ:
Առիթն օգտագործելով` քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս անդրադարձել է ապօրինի ծառահատումների երևույթին, որի վերջին դեպքը մեկ շաբաթ առաջ էր գրանցվել:
«Բազմիցս ասել եմ, որ ապօրինի ծառահատման ցանկացած դեպք մեր կողմից խստորեն դատապարտվելու է: Դրան որևէ արդարացում չի կարող լինել, իսկ վերջին դեպքն ուղղակի վանդալիզմ էր, այլ կերպ դա չես անվանի: Եվ մենք հետամուտ ենք լինելու, որ մեղավորն օրենքի ողջ խստությամբ պատասխանատվության ենթարկվի: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ ապօրինի ծառահատումը որևէ դեպքում չի արդարացվելու, և դրա համար պատասխանատվություն են կրելու», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:

Тарон Маргарян: Хочу выразить свою благодарность всем послам и тем согражданам, которые с радостью присоединились к объявленной в Ереване посадке деревьев
В объявленной на 15-е апреля общегородской посадке деревьев вместе с мэром Еревана Тароном Марагаряном по традиции приняли участие также представители дипломатических миссий, аккредитованных в РА. В посадке деревьев принял также учстие министр охраны природы РА Арцвик Минасян.
На этот раз новыми саженцами пополнилась территория площадью 1,5 га, прилегающая к исторической местности «Кармир блур». Выразив благодарность всем участникам, присоединившимся к инициативе, мэр Тарон Маргарян отметил, что каждый гражданин, участвующий в посадке деревьев, таким образом выражает свое бережное отношение к Еревану.
«Участие аккредитованных в Армении послов в общегородской посадке деревьев стало доброй традицией. Уверен, что это один из лучших возможностей для укрепления дружественных связей, что также свидетельствует о том, что независимо от национальности и гражданства, Ереван является родным городом также для тех, кто временно проживает в нем. Пользуясь случаем, выражаю свою благодарность всем за то, что в очередной раз откликнулись на наш призыв, а также всем тем горожанам и общественным организациям, которые с радостью присоединились к объявленным в столице общегородской посадке деревьев и субботнику»,-отметил мэр Еревана.
На территории, прилегающей к исторической местности «Кармир блур», для организации полноценного отдыха граждан обеспечены все необходимые условия. Мэр Еревана также отметил, что в качестве программного приоритета, мэрия Еревана придает особую важность восстановлению и расширению зеленых зон.
«В этот раз посадку деревьев мы осуществляем на территории «Кармир блур», которая также включена в программу на 2016-2020гг, по восстановлению и расширению буферных зеленых зон столицы. Отмечу, что в эту программу включены также Пароси блур, лесная зона, прилегающая к мемориальному комплексу «Цицернакаберд», Ераблур, парк «Ахтанак» и парк имени Татула Крпеяна, лесопарки, прилегающие к культурному центру Айордац Тун в административном районе Нор Норк и заводу шампанских вин, а также территория, по соседству с Аргавандским шоссе.
Конечно, это не означает, что только вышеупомянутые участки находятся в центре нашего особого внимания. Уверен, что вы также подтвердите, что за последние годы была проделана последовательная работа по расширению зеленых участков, в результате за последние 5 лет нам удалось благоустроить и создать 16 парков, а также ежегодно сажать в среднем 50000 деревьев и кустов на орошаемых участках»,-отметил мэр, добавив, что ежегодно в среднем на 20км увеличивается также оросительная система.
Аккредитованные в РА послы в свою очередь подчеркнули, что каждый год с огромным удовольствие принимают участие в объявленной в Ереване посадке деревьев. Они также отметили, что эта инициатива своеобразный шаг с точки зрения укрепления дружбы между народами, что дает возможность выразить свою любовь и бережное отношение к Еревану.
Пользуясь случаем, мэр Тарон Маргарян еще раз коснулся случая незаконной вырубки деревьев, имевшего место на прошлой неделе.
«Я неоднократно отмечал, что любой случай незаконной вырубки деревьев будет строго осужден. Этому не может быть никакого оправдания, а последний случай просто вандализм. Мы будем следить за тем, чтобы виновник был подвергнут наказанию, предусмотренному законом. Все должны осознавать, что любой случай незаконной вырубки деревьев не будет оправдан и за это они понесут ответственность»,-подчеркнул Тарон Маргарян.