Տարոն Մարգարյանն ընտրվել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալ
Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի հաշվետու-ընտրական կոնֆերանսը, որը վարել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Մինչ կոնֆերանսի աշխատանքները սկսելը ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են անցած չորս տարիների ընթացքում կյանքից հեռացած ֆեդերացիայի իրենց գործընկերների՝ Աշոտ Անաստասյանի, Գագիկ Հովհաննիսյանի, Ստեփան Ավագյանի, Արմեն Նիկողոսյանի, Էդուարդ Մնացականյանի, Ռոբերտ Բունիաթյանի և Ալբերտ Արուտյունովի հիշատակը:
Օրակարգի շրջանակներում կոնֆերանսն ամփոփել է հաշվետու ժամանակահատվածում՝ 2013-2017 թվականներին ֆեդերացիայի կատարած աշխատանքները, նախանշել հետագա անելիքները, ինչպես նաև լսել վերստուգիչ հանձնաժողովի հաշվետվությունը և անցկացրել ֆեդերացիայի նախագահի ու նախագահության կազմի ընտրություններ: Քննարկվել են նաև ընթացիկ հարցեր:
Հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները ներկայացրել է ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանը: Քննարկման արդյունքում այն գնահատվել է դրական: Վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Գևորգյանը ներկայացրել է հանձնաժողովի հաշվետվությունը, որը հաստատվել է կոնֆերանսի պատգամավորների կողմից:
Այնուհետև տեղի են ունեցել ֆեդերացիայի ղեկավար մարմինների՝ նախագահի և նախագահության կազմի ընտրությունները: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահի պաշտոնում միաձայն վերընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Կոնֆերանսի պատվիրակները քննարկել և հաստատել են ֆեդերացիայի նախագահության և վերստուգիչ հանձնաժողովի կազմերը:
Ընտրություններից հետո կայացել է Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նորընտիր նախագահության առաջին նիստը:
Նախագահությունը, ֆեդերացիայի կանոնադրության համաձայն, հաստատել է նախագահի տեղակալների, գործադիր տնօրենի, գլխավոր քարտուղարի թեկնածությունները, ովքեր մտնում են ֆեդերացիայի խորհրդի կազմի մեջ:
Ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ է ընտրվել Սմբատ Լպուտյանը: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահի տեղակալներ են ընտրվել Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը, ինչպես նաև Լևոն Յոլյանը: Ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն է ընտրվել Հրաչիկ Թավադյանը, գլխավոր քարտուղար՝ Միքայել Անդրիասյանը: Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահ է վերընտրվել Վանիկ Զաքարյանը:
Նիստում հաստատվել են նաև ֆեդերացիայի հանձնաժողովների ցուցակը և հանձնաժողովների նախագահների թեկնածությունները:
Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ, Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ֆեդերացիայի անունից այսօր Տիգրան Պետրոսյանի անվան ոսկե մեդալով պարգևատրել է ֆեդերացիայի երկու վաստակաշատ վետերաններին՝ Յուրի Առուստամյանին և Ալյոշա Խաչատրյանին:

Тарон Маргарян избран заместителем председателя шахматной федерации Армении
Сегодня в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна состоялась отчетно-выборная конференция Федерации шахмат Армении, которую вел председатель Федерации шахмат Армении, президент Республики Армения Серж Саргсян.
Перед тем, как перейти к вопросам повестки дня, делегаты конференции минутой молчания почтили память своих коллег из федерации-Ашота Анастасяна, Гагика Оганесяна, Степана Авагяна, Армена Никогосяна, Эдуарда Мнацаканяна, Роберта Буниатяна и Армена Арутюнова, ушедших из жизни в течение минувших 4 лет.
Конференция подвела итоги работы, выполненной за отчетный период – 2013-2017г.г. и наметила дальнейшие задачи. В рамках повестки дня был также представлен отчет контрольной комиссии федерации. Первый заместитель президента федерации Смбат Лпутян представил проделанную  федерацией за отчетный период работу, которая  была оценена положительно.
Затем состоялись выборы президента и состава президиума федерации. На должность президента Федерации шахмат Армении был единогласно переизбран президент Республики Армения Серж Саргсян. Делегаты конференции обсудили и утвердили составы президиума федерации и контрольной комиссии.
После выборов состоялось первое заседание новоизбранного президиума федерации шахмат Армении. Согласно уставу федерации, президиум утвердил кандидатуры заместителей президента, исполнительного директора, генерального секретаря, которые входят в состав Совета федерации. Первым заместителем президента федерации стал Смбат Лпутян, заместителями – мэр Еревана, председатель шахматной федерации Еревана Тарон Маргарян и Левон Йолян. Исполнительным директором федерации избран Грачик Тавадян, генеральным секретарем – Микаел Андриасян. Почетным президентом Федерации шахмат Армении переизбран Ваник Закарян.
На заседании были также утверждены кандидатуры председателей комиссий федерации.
Председатель Федерации шахмат Армении, президент РА Серж Саргсян от имени федерации наградил заслуженных ветеранов федерации Юрия Арустамяна и Алешу Хачатряна золотой медалью имени Тиграна Петросяна.