Տարոն Մարգարյան. «Շնորհակալ եմ, որ ձեր վստահությամբ, համառ աշխատանքով և հարազատ քաղաքը սիրելու բացառիկ կարողությամբ անում եք առավելագույնը, որ համայն հայության մայրաքաղաք այցելող յուրաքանչյուր ոք տեսնի՛, լսի՛, զգա՛ ու սիրի՛ Երևանը»
«Էրեբունի-Երևան 2799» տոնական միջոցառումների շրջանակում Կասկադ համալիրի հարակից տարածքում կազմակերպվել է «Երևան՝ սիրո քաղաք» խորագրով տոնական համերգ:
Միջոցառմանը ներկա երևանցիներին, մայրաքաղաքի տոնի առիթով Երևան ժամանած պատվիրակությունների անդամներին ու հյուրերին ուղղված ողջույնի խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը մասնավորապես ասել է.
«Համայն հայության մայրաքաղաքն այսօր տոնում է հիմնադրման 2799-ամյակը: Տոնում ենք «Երևան՝ սիրո քաղաք» խորագրի ներքո, քանի որ Երևանը սիրո, ջերմության ու փոխադարձ հարգանքի շնչով առլեցուն է մի՛շտ: Հենց այդ սիրո, փոխադարձ հարգանքի և ջերմության շնորհիվ է, որ Երևանը տարեցտարի ավելի վստահ ու հպարտ է ներկայանում մեզ ու աշխարհին՝ ամրապնդելով իր տեղն ու դերը դինամիկ զարգացող մայրաքաղաքների շարքում։
Եվ սա ուղղակի խոսքեր չեն, որ ասվում են ծննդյան տոնի առիթով: Սա փաստ է, որն իրենց մասնագիտական գնահատականներով ամրագրել են միջազգային հեղինակավոր մի շարք կազմակերպություններ: Երևանն աշխարհում այսօր ճանաչելի է որպես անվտանգ, հարմարավետ, համաչափ զարգացող, ջերմ ու բարի, հյուրընկալ քաղաք: Եվ սա գնահատական է, որ տրվել է մեր սիրելի քաղաքին, մեզ բոլորիս: Այո՛, բոլորի՛ս, քանի որ Երևանի յուրաքանչյուր ձեռքբերումը մեր համատեղ ու հետևողական աշխատանքի, մեր քաղաքի հանդեպ ունեցած յուրաքանչյուրիս նվիրումի և սրտացավ վերաբերմունքի արդյունքն է:
Առիթն օգտագործելով` իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում ձեզ, սիրելի՛ համաքաղաքացիներ: Շնորհակալ եմ, որ ձեր վստահությամբ, համառ աշխատանքով և հարազատ քաղաքը սիրելու բացառիկ կարողությամբ անում եք առավելագույնը, որ համայն հայության մայրաքաղաք այցելող յուրաքանչյուր ոք տեսնի՛, լսի՛, զգա՛ ու սիրի՛ Երևանը:
Հաջորդ տարի միասին նշելու ենք մեր սիրելի քաղաքի հիմնադրման հոբելյանական 2800-ամյակը: Անշուշտ, ամեն սերնդի չէ, որ բախտ է վիճակվում նշել նման պատկառելի հոբելյաններ, բայց, որ ամենակարևորն է, սա համայն հայության ու մեր բարեկամ քաղաքների շնորհիվ աշխարհին արժանապատիվ ներկայանալու հրաշալի հնարավորություն կլինի՝ հերթական անգամ ապացուցելով, որ Հայաստանն աշխարհասփյուռ բոլոր հայերի հայրենիքն է, Երևանը՝ համայն հայության մայրաքաղաքը: Շնորհակալ եմ բոլորիդ այս տոնին սրտանց մասնակցելու, Երևանին սրտակից լինելու համար:
Վայելենք ա՛յս օրն ու ի սրտե ասենք.
Շնորհավո՛ր տոնդ, սիրո՛ քաղաք,
Շնորհավո՛ր տոնդ, Երևա՛ն»:
Այնուհետ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի աջակցությամբ, հայ էստրադայի սիրված երգիչները` կենդանի կատարումներով, իրենց սերն են խոստովանել հարազատ քաղաքին: Տոնական համերգը եզրափակվել է մայրաքաղաքին նվիրված նոր «Երևան՝ Սիրո քաղաք» երգի կատարումով:

Тарон Маргарян: Благодарен вам, что вашим доверием, упорным трудом и уникальной способностью любить родной город делаете все возможное, чтобы каждый, посетивший столицу армян мира увидел, услышал, почувствовал и полюбил Ереван
В рамках праздничных мероприятий «Эребуни-Ереван 2799» на территории, прилегающей к комплексу «Каскад», организован праздничный концерт «Ереван-город любви».
В своей приветственной речи, адресованной ереванцам, членам официальных делегаций и постям столицы, мэр Еревана Тарон Маргарян в частности отметил:
-Столица армян мира сегодня празднует свое 2799-летие. Празднуем под девизом «Ереван-город Любви», поскольку Ереван всегда полон любви, тепла и взаимного уважения. Благодаря именно этой любви, взаимному уважению и теплу, Ереван с каждым годом все более уверенно и гордо предстает перед нами и миром, укрепляя свое место и роль среди динамично развивающихся столиц. И это не только слова, сказанные по случаю Дня города. Это факт, который своими профессиональными оценками зафиксировали ведущие международные организации. Во всем мире Ереван известен как безопасный, комфортный, пропорционально развивающийся, теплый, добрый и гостеприимный город. И эта оценка дана нашему любимому городу, нам всем, поскольку каждое достижение Еревана является результатом нашей совместной и последовательной работы, преданности каждого из нас и сердечного отношения. Пользуясь случаем, я выражаю глубочайшую признательность вам, дорогие сограждане. Спасибо, что вашим доверием, упорным трудом и уникальной способностью любить родной город делаете все возможное, чтобы каждый, посетивший столицу армян мира увидел, услышал, почувствовал и полюбил Ереван.
В следующем году мы вместе будем отмечать 2800-летний юбилей основания нашей любимой столицы. Не каждому поколению выпадает возможность отметить такую юбилейную дату. Но что самое главное, это прекрасная возможность достойно предстать перед миром, в очередной раз доказав, что Армения-родина всех армян диаспоры, а Ереван-столица армян мира.