Ընդունելություն՝ Մարսելի ՀՀ հյուպատոսությունում
Երևանի և Մարսելի միջև ստորագրված բարեկամության և համագործակցության համաձայնագրի 25-ամյակի առթիվ պաշտոնական այցով Մարսել ժամանած Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատվիրակության անդամների հետ միասին մասնակցել է ՀՀ հյուպատոսությունում կազմակերպված ընդունելությանը, որին ներկա է գտնվել նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Ներկաներին ուղղված իր ողջույնի խոսքում Տարոն Մարգարյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել Մարսելում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Վարդան Սրմաքեշին՝ ընդունելության կազմակերպման համար, ընդգծելով, որ սա նաև լավ հնարավորություն է Մարսելի հայ համայնքի հետ հանդիպման ու անմիջական շփման համար:
«Իմ այս այցի ընթացքում նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ, նաև հանդիպումներ ու քննարկումներ, որոնց շրջանակում, համոզված եմ, կնախանշենք երկուստեք համագործակցության խորացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված նոր քայլեր, որոնք անպայման կունենան հաջող ընթացք: Ու հենց ձե՛ր շնորհիվ է, որ այդքան վստահ եմ հաջող ընթացքին, քանի որ այս բոլոր տարիներին թե՛ հյուպատոսությունը, թե՛ անձամբ հյուպատոսը և տեղի մեր հայ համայնքը մշտապես աջակցել ու նպաստել են երկու քաղաքների համագործակցության ամրապնդմանն ու խորացմանը, ինչի համար անկեղծորեն շնորհակալ եմ բոլորիդ:
2018 թվականը բավականին հագեցած տարի է լինելու Հայաստանի ու մասնավորապես Երևան քաղաքի համար: Հաջորդ տարի տոնելու ենք Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը, և առիթն օգտագործելով՝ սիրով հրավիրում եմ բոլորիդ հաջորդ տարի այցելել Երևան և դառնալ տոնական միջոցառումների անմիջական մասնակիցը: Երևանն աշխարհի բոլոր հայերի մեծ տունն է ու, համոզվա՛ծ եղեք, որ բոլորդ էլ միշտ սպասված եք մեր մեծ տանը», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Այնուհետ Երևանի քաղաքապետը հարազատ ու ջերմ մթնոլորտում շփվել է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, լսել նրանց բարեմաղթանքներն ու առաջարկները: Տարոն Մարգարյանը մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է՝ քննարկելու ներդրումային առաջարկներ, որոնք կարող են նպաստել համայն հայության մայրաքաղաքի կայուն զարգացմանն ու առաջընթացին:

Прием в консульстве РА в Марселе
Мэр Еревана Тарон Маргарян, прибывший с официальным визитом в Марсель по случаю 25-летия подписания соглашения о дружбе и сотрудничестве между Ереваном и Марселем, вместе с членами делегации принял участие в приеме, организованном в консульстве РА, на котором присутствовала также министр диаспоры РА Грануш Акопян.
В своей приветственной речи Тарон Маргарян, в первую очередь, выразил благодарность генеральному консулу РА в Марселе Вардану Сирмакесу за организацию приема, подчеркнув, что это еще одна хорошая возможность для встречи и непосредственного общения с армянской общиной Марселя.
«В рамках этого визита намечены ряд мероприятий, встреч и обсуждений, в рамках которых будут предприняты новые шаги по углублению и укреплению двустороннего сотрудничества, которое, безусловно, будет успешным. И именно благодаря Вам я убежден в дальнейшем успехе, поскольку за все эти годы консульство, лично консул и армянская община всегда содействовали и способствовали укреплению и углублению сотрудничества между двумя городами, за что я искренне благодарю всех вас.
2018 год для Армении и в частности для Еревана будет довольно насыщенным. В следующем году будем отмечать 2800-летие основания Еревана и, пользуясь случаем, приглашаю всех вас в следующем году посетить Ереван и стать непосредственным участником праздничных мероприятий. Ереван-большой дом для армян мира, и будьте уверены, что мы вас всегда ждем»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
Мэр Еревана в теплой и непринужденной атмосфере пообщался также с представителями армянской общины, выслушал их пожелания и предложения. Тарон Маргарян еще раз заверил, что мэрия Еревана готова обсудить инвестиционные предложения, которые могут способствовать устойчивому развитию и прогрессу столицы армян мира.