Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի մշակութային համագործակցությունը կշարունակի ամրապնդվել ու ընդլայնվել
Սեպտեմբերի 6-8-ը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում երկու քաղաքների մշակութային քաղաքականության պատասխանատուների մասնակցությամբ կազմակերպվել է հանդիպում-քննարկում: Կողմերը մասնավորապես անդրադարձել են Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև հաստատված համագործակցության ծրագրով իրականացվող աշխատանքների ընթացքին` միևնույն ժամանակ ընդգծելով այն ուղղությունները, որոնք ևս կարևոր դերակատարում կարող են ունենալ երկու քաղաքների մշակութային կյանքի աշխուժացման համար:
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության պետ Ռուբեն Հովհաննիսյանն առանձնակի կարևորել է Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի մշակութային օջախների միջև համագործակցության ծրագրերի ընդլայնումը, համատեղ միջոցառումների կազմակերպումն ու տաղանդաշատ սաների փոխայցելությունների կազմակերպումը: Պետերբուրգյան գործընկերներին ներկայացնելով նաև Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության մշակութային օջախներում իրականացվող ծրագրերը` Ռուբեն Հովհաննիսյանը նշել է, որ վերջին տարիներին հետևողական աշխատանքներ են տարվում համայնքային ենթակայության մշակութային օջախների շենքային պայմանների բարելավման ու երաժշտական նոր գործիքների ձեռքբերման ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ մշակույթի ոլորտը շարունակելու է մնալ Երևանի քաղաքապետարանի հատուկ հոգածության ներքո:
Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության մշակույթի կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Սուխենկոն իր հերթին կարևորել է երկուստեք կապերի ամրապնդումն ու ընդլայնումը՝ նկատելով, որ Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի և Երևանում Սանկտ Պետերբուրգի օրերի բարձր մակարդակով անցկացումը, որոնց շրջանակում մեծ դերակատարում է վերապահված մշակութային բաղադրիչին, երկու քաղաքների մշակութային սերտ համագործակցության ամենախոսուն վկայությունն է:

Культурное сотрудничество Еревана и Санкт-Петербурга продолжает крепнуть и развиваться
В рамках проводимых с 6-го по 8-е сентября Дней Еревана в Санкт-Петербурге была организована встреча-обсуждение с участием ответственных лиц сфер культуры двух городов. Стороны в частности коснулись хода реализации работ, намеченных программой сотрудничества Еревана и Санкт-Петербурга, а также выделили направления, играющие важную роль в активации культурной жизни двух городов.
Начальник управления культуры аппарата мэрии Еревана Рубен Оганесян подчеркнул особую важность расширения программ сотрудничества между центрами культуры Еревана и Санкт-Петербурга, организации совместных мероприятий и взаимных визитов талантливых воспитанников данных центров.
Представляя петербургским коллегам программы, реализуемые в муниципальных культурных центрах Еревана, Рубен Оганесян отметил, что в последние годы ведется последовательная работа по улучшению условий муниципальных культурных центров и приобретению новых музыкальных инструментов.
Председатель Комитета по культуре Правительства Санкт-Петербурга Константин Сухенко в свою очередь придал важность укреплению и расширению двусторонних связей, отметив, что проведение Дней Еревана в Санкт-Петербурге и Дней Санкт-Петербурга в Ереване, в рамках которых большое значение придается культурной составляющей, является самым ярким свидетельством тесного культурного сотрудничества между двумя городами.