Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի ուղերձը՝ Թատրոնի համաշխարհային օրվա առիթով
ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս Թատրոնի համաշխարհային օրվա առիթով: Վստահաբար կարելի է ասել, որ Երևանի մշակութային կյանքում թատրոններն առանցքային տեղ են զբաղեցնում:
Այդ երևանցիներն ու մեր քաղաքի հյուրերն են, նշանավոր դերասաններն ու բեմադրիչներն են, հանդերձապահներն ու տեխնիկական մասի պատասխանատուներն են իրենց ներկայությամբ և հոգատարությամբ շենք- շինություններն ապրեցնում՝ արժանացնելով դրանք թատրոն կոչվելու պատվին: Այդ մշակութային օջախներն են քաղաքին շունչ ու կենդանություն տալիս՝ ճարտարապետությանը հաղորդելով մշակութային դիմագիծ:
Երևանի քաղաքապետարանը թատերական կյանքն էլ ավելի ակտիվացնելու նպատակով մի շարք ծրագրեր է իրականացնելու այս տարի: Մասնավորապես, հրատարակվելու են համաշխարհային ճանաչում ունեցող 5 ժամանակակից դրամատուրգների շուրջ 20 պիեսներ: Այնուհետև կհայտարարվի «Թատերական Երևան» անունը կրող դրամաշնորհի բաց մրցույթը, որի շրջանակում նոր թարգմանված պիեսների հիման վրա թատրոններին և թատերական նախաձեռնություններին ֆինանսական աջակցություն կտրամադրվի՝ բեմադրություններ իրականացնելու նպատակով:
Վստահեցնում եմ՝ մեր քաղաքում մշակութային, այդ թվում՝ թատերական կյանքը շարունակաբար աշխուժանալու է թե՛ որակական, թե՛ քանակական առումով: Միայն այս ճանապարհով է հնարավոր Երևանը դասել աշխարհի առաջավոր մշակութային քաղաքների շարքին, ինչն էլ մեր միասնական նպատակն է:
Սիրելի՛ երևանցիներ, քաղաքի հյուրեր, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս Թատրոնի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ:

Поздравительное послание мэра Еревана Тиграна Авиняна по случаю Международного дня театра
Дорогие ереванцы, дорогие представители театрального мира! Театр, безусловно, играет особую роль в культурной жизни Еревана.
Жители и гости нашего города, известные актеры и постановщики, работники гардеробной и ответственные за техническую часть сотрудники – именно благодаря им здания и строения удостаиваются чести называться театром. Эти очаги культуры одухотворяют город, наполняя его жизнью, обогащая архитектуру чертами культуры.
Мэрия Еревана стремится к обеспечению более активной театральной жизни, и с этой целью в этом году будет реализовано несколько проектов. Будет опубликовано около двадцати пьес пяти всемирно известных современных драматургов. Затем будет объявлен открытый конкурс под названием «Театральный Ереван», в рамках которого театрам и театральным проектам будет предоставлена финансовая помощь для постановки недавно переведенных новых пьес.
Хочу заверить всех, что культурная жизнь нашего города, включая театральную жизнь, будет постоянно улучшаться как в плане качества, так и количества. Только таким образом станет  возможным причислить Ереван к ведущим культурным городам мира, что является нашей общей целью.