Երևանում հյուրընկալել են Սանկտ Պետերբուրգից ժամանած աշակերտներին
Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև հաստատված համագործակցության ծրագրի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգի հ. 619 միջնակարգ դպրոցի աշակերտներն ու ուսուցիչներն այցելել են Երևան՝ ծանոթանալու մայրաքաղաքի պատմությանը և մշակութային կյանքին:
Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում նրանց ընդունել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետ Աննա Ստեփանյանը: Երևանի քաղաքապետի անունից ողջունելով հյուրերին՝ Աննա Ստեփանյանը կարևորել է ՀՀ մայրաքաղաքի և ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի միջև համագործակցության շրջանակում իրականացվող նման միջոցառումները, որոնք նպաստում են երկու քաղաքների միջև մշակութային և կրթական կապերի ամրապնդմանը, աշակերտների գիտելիքների փոխհարստացմանը:
Երևան քաղաքի պատմության թանգարանում հյուրերը ծանոթացել են մայրաքաղաքի դարավոր պատմությանն ու մշակույթին, ապա անակնկալ մատուցել հյուրընկալող կողմին՝ երգելով Երևանի հիմնը: Այնուհետև Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժնի նախաձեռնությամբ սանկտպետերբուրգցի աշակերտները և ուսուցիչները «Երևան Սիթի Տուր» ավտոբուսով զբոսնել են մայրաքաղաքի փողոցներով:
Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանած հյուրերը Երևանում կհյուրընկալվեն մինչև նոյեմբերի 20-ը: Այդ ժամանակահատվածում նրանք կծանոթանան մայրաքաղաքի պատմամշակութային հուշարձաններին և տեսարժան վայրերին, կայցելեն Ծիծեռնակաբերդ հուշահամալիր և Ցեղասպանության թանգարան, ինչպես նաև Երևանի Ալ. Պուշկինի անվան հ. 8 հիմնական դպրոցի իրենց հասակակից հայ աշակերտների հետ կմասնակցեն համատեղ դասերի:

Ереван принял прибывших из Санкт-Петербурга учеников
В рамках программы сотрудничества между Ереваном и Санкт-Петербургом ученики и учителя средней школы №619 Санкт-Петербурга посетили Ереван.
В музее истории города Ереван их приняла начальник управления общего образования аппарата мэрии Анна Степанян. Поприветствовав гостей от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, Анна Степанян придала важность подобным мероприятиям, реализуемым в рамках сотрудничества между столицей РА и северной столицей РФ, которые способствуют укреплению двусторонних культурных и образовательных связей.
В музее истории города Ереван прибывшие из Санкт-Петербурга гости познакомились с многовековой историей и богатой культурой столицы, затем преподнесли сюрприз, исполнив гимн Еревана. По инициативе отдела туризма аппарата мэрии Еревана для гостей была организована экскурсия по столице на автобусе «Ереван Сити Тур».
Гости из РФ пробудут в Ереване до 20-го ноября. За это время они познакомятся с историко-культурными памятниками и достопримечательностями столицы, посетят мемориальный комплекс «Цицернакаберд», музей Геноцида армян, а также вместе с армянскими учениками примут участи в совместных уроках в ереванской основной школе № 8 им. А.С. Пушкина.