Համաժողով՝ նվիրված Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև երկկողմ համագործակցությանը
«Սանկտ Պետերբուրգի օրերը Երևանում» ծրագրի շրջանակում անցկացվել է Երևանի և Սանկտ Պետերբուրգի միջև երկկողմ համագործակցության հարցերի հետ կապված համաժողով: Բացմանը ներկա են գտնվել Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Օլգա Կազանսկայան՝ քաղաքային իշխանության տարբեր ոլորտիների պատասխանատուների հետ, Երևանի քաղաքապետի տեղակալներ Դավիթ Օհանյանն ու Արամ Սուքիասյանը, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը, ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչ Արմենակ Կարապետյանը, Երևանի ավագանու անդամներ, քաղաքապետարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ:
Երևանի քաղաքապետի անունից ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին՝ քաղաքապետի տեղակալ Դավիթ Օհանյանն ընդգծել է երկու քաղաքների միջև համագործակցության զարգացման կարևորությունն ու այս ուղղությամբ երկկողմ կապերի ընդլայնումը:
«Երկու քաղաքների միջև կնքված համագործակցության ծրագրով Երևանի քաղաքապետարանն ակտիվորեն փոխգործակցում է Սանկտ Պետերբուրգի հետ, և այս ընթացքում համատեղ բազմաթիվ ծրագրեր են իրականացվել քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում: Հատկապես ակտիվ է համագործակցությունը կրթական և մշակութային ծրագրերով. փոխայցեր, միջոցառումներ: Մայրաքաղաքում անցացվող պետերբուրգյան օրերը համագործակցության զարգացման կարևոր հարթակ է` քննարկելու համատեղ նոր ծրագրեր, որոնք կունենան գործնական ընթացք և կյանքի կկոչվեն: Վստահ եմ, որ հանդիպումները կլինեն արդյունվետ և մոտ ապագայում կխոսենք արդեն արված աշխատանքային նոր նախագծերի մասին»,-նշել է Դավիթ Օհանյանը:
Սանկտ Պետերբուրգի փոխնահանգապետ Օլգա Կազանսկայան իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել համաժողովի անցկացման համար՝ նշելով, որ այն համագործակցության զարգացման նոր հնարավորություններ կստեղծի Երևանի և ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքի միջև:
«Այս տարիների ընթացքում իսկապես մեծ աշխատանք է արվել մասնավորապես հումանիտար ծրագրերով: Մեր երկու քաղաքներն այսօր արդեն ունեն իրականացված համատեղ ծրագրեր, որոնք նոր պայմանավորվածություններով կշարունակվեն նաև առաջիկայում»,-նշել է Օլգա Կազանսկայան:
Համաժողովի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի և Սանկտ Պետերբուրգի քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտների պատասխանտուները հանդես են եկել երկու քաղաքների ներդրումային ծրագրերի զարգացման, կրթական, մշակութային, առողջապահական և էլեկտրոնային կառավարման նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորությունների վերաբերյալ զեկույցներով և ներկայացրել համատեղ իրականացված ծրագրերն ու նշված ուղղություններով փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները:
Համագործակցության մանրամասները քննարկելու և փորձի փոխանակում իրականացնելու նպատակով կկազմակերպվեն գործնական հանդիպումներ և աշխատանքային քննարկումներ՝ կլոր-սեղաններ:

Конференция по вопросам двустороннего сотрудничества между Санкт-Петербургом и Ереваном
В рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереване» прошла конференция по вопросам двустороннего сотрудничества между двумя городами. На открытии конференции присутствовали вице-губернатор Санкт-Петербурга Ольга Казанская вместе с должностными лицами различных сфер городского хозяйства, заместители мэра Еревана Давид Оганян и Арам Сукиасян, генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян, глава официального представительства мэрии Еревана в Санкт-Петербурге Арменак Карапетян, члены Совета старейшин Еревана, представители аппарата мэрии Еревана.
Поприветствовав участников конференции от имени мэра Еревана, заместитель мэра Давид Оганян подчеркнул важность расширения сотрудничества и укрепления двусторонних связей между двумя городами.
«В рамках программы сотрудничества, подписанной между двумя городами, мэрия Еревана активно сотрудничает с Санкт-Петербургом, и за это время были реализованы многочисленные проекты в различных сферах городского хозяйства. Активное сотрудничество ведется в частности в сферах образования и культуры. Проводимые в нашей столице дни Петербурга станут прекрасной платформой для развития сотрудничества и обсуждения новых совместных проектов»,-отметил Давид Оганян.
Вице-губернатор Санкт-Петербурга Ольга Казанская в свою очередь выразила благодарность за проведение конференции, отметив, что это послужит созданию новых возможностей для развития сотрудничества между Ереваном и северной столицей РФ.
«За эти годы была проделана большая работа, в частности по части гуманитарных программ. У наших городов сегодня имеются множество совместно реализованных программ, которые будут продолжены и в дальнейшем благодаря достигнутым договоренностям»,-отметила Ольга Казанская.
В рамках конференции должностные лица различных сфер городского хозяйства мэрии Еревана и Санкт-Петербурга представили доклады относительно развития инвестиционных программ двух городов, возможностей внедрения новейших технологий в направлении образования, культуры, здравоохранения и электронного управления. Были также представлены совместно реализованные программы и возможности развития взаимодействия.