Կայացել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերով Երևանի քաղաքային հանձնաժողովի 2014 թվականի ամփոփիչ նիստը
20.12.2014
Երևանի քաղաքապետարանում տեղի է ունեցել հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերով զբաղվող քաղաքային հանձնաժողովի 2014 թվականի ամփոփիչ նիստը, որին մասնակցել են քաղաքապետարանի մի շարք ստորաբաժանումների, վարչական շրջանների սոցիալական բաժինների պետեր, ճանապարհային ոստիկանության ներկայացուցիչը, հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված ոլորտի ՀԿ-ների նախագահներն ու անդամները: Նիստը վարել է հանձնաժողովի նախագահ, Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը: Օրակարգի համաձայն՝ քաղաքապետարանի պատասխանատու վարչությունների և բաժինների պետերը զեկուցել են 2014 թվականին հատուկ կարիքներով մարդկանց համար իրականացված ծրագրերի մասին: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ սոցիալական,կրթական, առողջապահական և այլ ուղղվածության բոլոր ծրագրերում առաջնահերթության կարգով ներառվել են հատուկ կարիքներով անձինք և նրանց ընտանիքները, ցուցաբերվել է նյութական, պարենային և այլ տեսակի աջակցություն: Կարևորագույն բաղադրիչներից է մայրաքաղաքի փողոցներն ու հասարակական նշանակության վայրերը թեքահարթակներով կահավորելու ծրագիրը: Այս տարի համայնքային բյուջեից կրկնապատկվել է գլխավոր ու երկրորդական փողոցներում թեքահարթակների կառուցման համար հատկացված գումարը`կազմելով 40 միլիոն դրամ: Ըստ այդմ, կառուցվել է 671 թեքահարթակ, որոնց գրեթե կեսը` հիմնանորոգված 25 փողոցներում: Շուրջ 300 թեքահարթակ էլ քաղաքապետարանի նախագծերով տեղադրել են մասնավոր ընկերությունները: Տարվա ընթացքում բազմաթիվ նախաձեռնություններ ու ոլորտի հասարակական կազմակերպությունների հետ համագործակցության ծրագրեր են կյանքի կոչվել ներառական կրթություն իրականացնող քաղաքապետարանի ենթակայության թվով 44 դպրոցներում: Կազմակերպվել են նաև մշակութային տարաբնույթ միջոցառումներ: Հաշմանդամներին ուղղված սոցիալական կարևորոգույն նախաձեռնություններից էր Երևանի ավագանու որոշմամբ հաշմանդամների ու նրանց հավասարեցված անձանց ավտոկայանատեղիների տեղական տուրքերի վճարումից ազատելը: Դրան զուգահեռ, ավտոկայանատեղիներում տարածքներ են առանձնացվել հաշմանդամների տրանսպորտային միջոցների կայանման համար: Բացի այդ, մինչև տարեվերջ հատուկ վերելակներ կտեղադրվեն տարբեր երթուղիների թվով 10 ավտոբուսներում, ևս 10-ը`հաջորդ տարի: Թվով 37 ավտոբուսներում էլ կտեղադրվեն կանգառների ազդարարման GPS համակարգեր: ՀՀ ոստիկանության կողմից հետիոտնային բազմաթիվ անցումներ համալրվել են լուսացուցային անցումների ազդանշանային սարքավորումներով: Հաշմանդամների խնդիրներով զբաղվող ՀԿ-ների ներկայացուցիչները նշել են, որ վերջին տարիներին համագործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ շատ արդյունավետ է, ինչի վկայությունը կյանքի կոչված բազմաթիվ ծրագրերն են: ՀԿ-ների ղեկավարները հանդես են եկել նաև նոր առաջարկներով, որոնք հանձնաժողովի նախագահի և անդամների կողմից ընդունվել են ի գիտություն: Հիմք ընդունելով հաշվետվություն-զեկույցները՝ հանձնաժողովի նախագահ, Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը նշել է, որ տարեկան ծրագրով նախատեսված աշխատանքները կատարվել են 100 տոկոսով: Կամո Արեյանը Երևանի քաղաքապետի անունից վստահեցրել է, որ 2015 թվականին ևս կշարունակվեն և կընդլայնվեն վերը նշված բոլոր ծրագրերը: Հիշեցնենք նաև, որ քաղաքաշինական նոր ծրագրերը հաստատվում են միայն այն դեպքում, երբ դրանցում պահպանված է լինում հաշմանդամների ազատ տեղաշարժի ապահովման սահմանված նորմերը:

Состоялось итоговое заседание 2014 года городской комиссии по вопросам лиц с ограниченными возможностями
20.12.2014
В мэрии Еревана состоялось итоговое заседание 2014 года городской комиссии по вопросам лиц с ограниченными возможностями, в котором приняли участие руководители ряда подразделений и социальных отделов административных районов Еревана, представитель дорожной полиции, члены и председатели общественных организаций. Заседание вёл председатель комиссии, первый заместитель мэра Еревана Камо Ареян. Согласно повестке дня, начальники ответственных управлений и отделов мэрии доложили о реализованных за 2014 год программах для людей с особыми потребностями.
По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна, во все социальные, образовательные, здравоохранительные и в другие программы были включены люди с особыми потребностями и их семьи, которым была оказана материальная и продовольственная поддержка.
Из важных программ стоит также отметить строительство пандусов на улицах столицы и в общественных местах. В этом годом была удвоена сумма, предоставленная из общинного бюджета на строительство пандусов на главных и второстепенных улицах. Соответственно, был построен 671 пандус, почти половина которых на отремонтированных 25 улицах. Около 300 пандусов, по проектам мэрии, установили частные компании. В 44-х инклюзивных школах, подведомственных мэрии, вместе с общественными организациями были осуществлены различные инициативы и программы сотрудничества. Также были организованы культурные мероприятия.
Важной социальной инициативой также стало решение Совета старейшин Еревана, согласно которому лица с ограниченными возможностями освободились от платы за парковку, также были отведены территории для парковки их автомобилей. Кроме того, до конца года около 10 автобусов будут оснащены специальными лифтами, ещё 10 - в следующем году.
Представители общественных организаций, занимающиеся проблемами инвалидов отметили, что в последние годы сотрудничество с мэрией Еревана очень эффективное, и об этом свидетельствуют различные реализованные программы. Председатели общественных организаций также представили новые предложения, которые были приняты к сведению.
Основываясь на представленных отчётах и докладах, председатель комиссии, первый заместитель мэра Еревана Камо Ареян отметил, что все намеченные программы реализованы на 100%. Камо Ареян, от имени мэра Еревана заверил, что в 2015 году все вышеупомянутые программы будут продолжены и расширены.