Ներդրումային ծրագրերին առնչվող կլոր սեղան-քննարկում՝ Սանկտ Պետերբուրգում Երևանի օրերի շրջանակում
Սեպտեմբերի 6-8-ը Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության և Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության Ձեռնարկատիրության և սպառողական շուկայի զարգացման կոմիտեի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է կլոր սեղան-քննարկում՝ հայ և ռուս գործարարների մասնակցությամբ։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին` Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետ Տիգրան Սարգսյանը նկատել է, որ այս ձևաչափով հանդիպումը հրաշալի հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանից ժամանած հայ գործարարներին իրենց արտադրանքը Սանկտ Պետերբուրգի խոշոր առևտրային ցանցերի ներկայացուցիչներին անմիջականորեն ներկայացնելու համար, ինչպես նաև տեղերում ծանոթանալու պետերբուրգյան ձեռնարկությունների գործունեությանը:
Սանկտ Պետերբուրգի առևտրաարդյունաբերական պալատում կազմակերպված հանդիպման շրջանակում էլ քննարկվել են Երևանում առաջնահերթ հետաքրքրություն ներկայացնող ներդրումային ուղղությունների հետ կապված հարցեր: Մասնավորապես, ներկայացվել են Երևանի քաղաքապետարանի ներդրումային առաջարկ-փաթեթները, որոնք կարող են հետաքրքրել մասնավոր հատվածին: Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի զարգացման և ներդրումային ծրագրերի վարչության պետը նշել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը կարևորում է մասնավոր հատվածի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը՝ ընդգծելով, որ այս մասով առկա է նաև փոխշահավետ համագործակցության պատրաստակամությունը: Նշվել է նաև, որ գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված այսօր Երևանում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում: Տիգրան Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Սանկտ Պետերբուրգի ներդրողների կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ:

В рамках программы «Дни Еревана в Санкт-Петербурге» состоялся круглый стол по инвестиционным программам
В рамках проводимых с 6-го по 8-е сентября Дней Еревана в Санкт-Петербурге, по инициативе управления по развитию и инвестиционным программам аппарата мэрии Еревана и Комитета по развитию предпринимательства и потребительского рынка Санкт-Петербурга был организован круглый стол с участием армянских и российских предпринимателей.
Поприветствовав участников рабочего совещания, начальник управления по развитию и инвестиционным программам аппарата мэрии Еревана Тигран Саргсян отметил, что встреча в таком формате предоставляет прекрасную возможность для предпринимателей из Армении представить свою продукцию представителям крупных торговых сетей Санкт-Петербурга и на месте познакомиться с деятельностью петербургских предприятий.
В ходе встречи, организованной в торгово-промышленной палате Санкт-Петербурга, были обсуждены вопросы, связанные с инвестиционными направлениями, представляющими первоочередной интерес в Ереване. В частности были представлены инвестиционные пакеты и предложения мэрии Еревана, которые могут заинтересовать частный сектор. Начальник управления по развитию и инвестиционным программам аппарата мэрии Еревана отметил, что мэрия Еревана придает важность реализации совместных программ с частным сектором, подчеркнув, что по этой части также имеется готовность к установлению взаимовыгодного сотрудничества. Было также отмечено, что в настоящее время в Ереване предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды. Тигран Саргсян встретился также с представителями Комитета по инвестициям Санкт-Петербурга.