Ավագանին հաստատել է Երևանի 2019թ. բյուջեն
Ավագանին քննարկել և քվեարկությամբ հաստատել է Երևանի 2019 թվականի բյուջեն: Համաձայն որոշման, բյուջեի եկամուտների ընդհանուր գումարը ծրագրվել է 83 մլրդ 077 մլն 572.0 հազ. դրամի չափով` 2018-ի բյուջեով ի սկզբանե հաստատված 80 մլրդ 189 մլն 969.8 հազ. դրամի դիմաց: Նախագծով նախատեսված եկամուտների ընդհանուր ծավալում սեփական եկամուտները կազմում են 23 մլրդ 940 մլն 875.6 հազ. դրամ՝ 2018թ. նախատեսվածից 2 մլրդ 037 մլն 495.7 հազ. դրամով ավելի, իսկ 2017 թվականի սեփական եկամուտների փաստացի կատարողականից 3 մլրդ 599 մլն 464.9 հազ. դրամով կամ շուրջ 17.7%-ով ավելի:
Որոշման նախագիծը ներկայացնող Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Հայկ Սարգսյանը նշել է, որ բյուջեն կազմելիս հաշվի են առնվել Երևանի զարգացման 2019-2023թթ. հնգամյա ծրագրով նախատեսված գերակայություններն ու առկա հնարավորությունները, ծրագրի առաջնահերթությունները, այս տարվա ընթացքում իրականացված ծրագրերի հիմնական ուղղություններն ու դրանց կատարման արդյունավետությունը: Հաշվի առնելով, որ 2019 թվականը, որպես առաջին տարի, նոր հնգամյա ծրագրի մեկնակետն է, մայրաքաղաքի զարգացման հիմնական ուղղություններում առաջնահերթ և գերակա են համարվելու հնգամյա ծրագրի տրամաբանությամբ ու սկզբնական ժամանակաշրջանի համար իրագործելի այն նոր և շարունակական ծրագրերը, որոնք միտված են լինելու Երևանի տարածքային համաչափ և կայուն զարգացմանը, բարեկարգ, հարմարավետ և մատչելի միջավայրի ձևավորման շարունակականության ապահովմանը, քաղաքային ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, բնակչության կենսական շահերի ապահովմանը։
Բյուջետային առանձին ծախսերի վերաբերյալ Երևանի ավագանու անդամներն իրենց հարցերն են ուղղել փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանին:

Совет старейшин утвердил бюджет Еревана на 2019 год
Совет старейшин обсудил и утвердил бюджет Еревана на 2019 год. Согласно решению, общая сумма доходов бюджета запланирована в размере 83 млрд. 77 млн. 572,0 тыс. драм, по сравнению с 80 млрд. 189 млн. 969,8 тыс. драм, изначально утвержденных бюджетом 2018 года. В общем объёме доходов, предусмотренных проектом, собственные доходы составляют 23 млрд. 940 млн. 875,6 тыс. драм, что на 2 млрд. 037 млн. 495,7 тыс. драм больше предусмотренного в 2018г., а по сравнению с фактическим исполнением собственных доходов 2017 года, что больше на 3 млрд. 599 млн. 464,9 тыс. драм или почти 17,7%.
Представлявший проект решения заместитель мэра Еревана Айк Саргсян отметил, что при составлении бюджета были учтены приоритеты и возможности, предусмотренные пятилетней программой развития Еревана на 2019-2023гг., основные направления программ, осуществленных за этот год, и эффективность их выполнения. Учитывая, что 2019 год, как первый год, является исходным пунктом новой пятилетней программы, приоритетными в основных направлениях развития столицы будут считаться новые и продолжающиеся программы по логике пятилетнего плана и реализуемые для начального периода, которые будут направлены на пропорциональное и устойчивое развитие Еревана, обеспечение формирования благоустроенной, удобной и доступной среды, модернизацию городской инфраструктуры, обеспечение жизненно важных интересов населения.
Члены совета старейшин Еревана адресовали заместителю мэра Айку Саргсяну свои вопросы касательно отдельных бюджетных расходов.