Ազատության հրապարակի ստորգետնյա կայանատեղին կհիմնանորոգվի. Ավագանին հաստատեց 2019թ.-ի փոփոխված բյուջեն
22.03.2019
Երևանի 2019թ. բյուջեն 10 մլրդ դրամով կավելանա: Ավագանին այսօր հավանություն է տվել որոշման նախագծին: Բյուջեի փոփոխությամբ 20%-ով կբարձրանա մանկապարտեզների աշխատակիցների աշխատավարձը, շուրջ 1000 երեխայի համար նախակրթարաններում կբացվեն նոր խմբեր, կիրականացվեն ստորգետնյա հետիոտնային անցումների վերանորոգման, ոռոգման նոր ցանցի անցկացման, թատրոնների, մարզադպրոցների հիմնանորոգման, ինչպես նաև Երևանի գլխավոր հատակագծի մշակման, ճարտարապետական նշանակության շենքերի ճակատների վերականգնման, մետրոյի և ճոպանուղու նախագծային աշխատանքներ: Բացի այդ, նախատեսվում է 10 հեկտարով ավելացնել մայրաքաղաքի անտառապատ տարածքները, ամրացնել երրորդ կարգի վթարային շենքերը, ցանկապատել աղբավայրի տարածքը, ապահովել սանմաքրման մեքենաների լվացումն ու անվադողերի ախտահանումը: Ավագանու անդամները հարցեր են ուղղել և իրենց դիրքորոշումներն են ներկայացրել լրամշակված բյուջեի վերաբերյալ:
Ավագանին հավանություն է տվել նաև Ազատության հրապարակի ստորգետնյա ավտոկայանատեղին հավատարմագրային կառավարման հանձնելու որոշման նախագծին: Ծրագրի համաձայն, կներդրվեն ավտոկայանատեղիի մուտքի և ելքի ավտոմատ կառավարման, վճարման և տեսահսկման համակարգեր, ինչպես նաև կիրականացվեն հիմնանորոգման աշխատանքներ:

Подземная парковка площади Свободы будет капитально отремонтирована: Совет старейшин утвердил измененный бюджет на 2019 год
22.03.2019
Бюджет Еревана на 2019 год увеличится на 10 млрд. драмов. Соответствующий проект решения сегодня был одобрен Советом старейшин Еревана. Согласно внесенным изменениям, на 20% повысится зарплата сотрудников муниципальных детских садов, в детских садах будут открыты новые группы для 1000 детей, будут отремонтированы подземные пешеходные переходы, проведены работ по модернизации системы орошения, будут капитально отремонтированы муниципальные театры и спортивные школы, а также будет разработан генплан Еревана и отреставрированы фасады архитектурных сооружений. Планируется также на 10 гектаров увеличить площадь лесной зоны, провести работы по укреплению многоквартирных аварийных зданий, огородить территорию мусорной свалки.
В ходе заседания члены Совета представили свою позицию по доработанному бюджету.
Совет старейшин одобрил также проект решения о передаче в доверительное управление подземной парковки площади Свободы. Согласно проекту будут внедрены автоматические системы парковки, оплаты и видеонаблюдения. Будут выполнены также работы по капитальному ремонту.