Չխառնել աշխատանքն ու քաղաքական գործունեությունը. քաղաքապետը հանդիպել է դպրոցների տնօրենների հետ
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը և ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը հանդիպել են Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցների տնօրենների հետ: Հանդիպման առիթը ԱԺ առաջիկա արտահերթ ընտրություններում տնօրեններին և ուսուցիչներին օրինականության սահմաններում պահելու խնդիրն է: Երևանի քաղաքապետն այս կապակցությամբ շեշտել է, որ ոլորտի աշխատակիցներն աշխատանքային ժամերին պետք է ներգրավված լինեն միայն կրթական գործընթացներում:
«Աշխատանքային ժամերին քաղաքական հարցերով և քարոզչությամբ չի կարելի զբաղվել: Սա այսուհետ իրականություն է: Երևանի քաղաքապետարանի և կրթության և գիտության նախարարության կողմից, այլ գերատեսչությունների կողմից չեն լինելու ձեզ զանգեր և եթե անգամ այդպիսի զանգեր լինեն՝ անպայման մեզ տեղեկացրեք: Այսօրվա մեր հավաքի իմաստը հենց այն է, որ ոչ թե ես ձեզ ասեմ չի կարելի, մի արեք, ո՛չ, ես ուղղակի ուզում եմ իսկապես պաշտպանել ինձ, ձեզ, բոլորիս աղմկահարույց իրավիճակներից, որովհետև վստահ եմ, որ մենք չենք ուզում հայտնվել այդ իրավիճակում, և դրա կարիքն էլ չկա այսօր»,- նշել է քաղաքապետը:
Քաղաքապետը տնօրեններին առաջարկել է բոլոր դիտարկումները փոխանցել նաև կրթօջախների աշխատակիցներին, որպեսզի դպրոցներում նաև ծնողական համայնքների հետ հանդիպման ժամանակ բացառվեն նախընտրական նյութերի տարածումն ու քարոզչության իրականացումը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին նշել է, որ այս առումով Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ արդեն իսկ հաջողված նախադեպ կա:
«Բոլոր այն կետերը, որոնք պարոն քաղաքապետը թվարկեց, լիարժեք պահվել են դպրոցներում Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ: Եվ վստահ եմ, որ առաջիկա ընտրությունների ժամանակ նույն ոգով շարունակելու ենք»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
Տնօրենների հետ հարց ու պատասխանի միջոցով Երևանի քաղաքապետն անդրադարձել է նաև ոլորտում առկա խնդիրներին, դրանց լուծման ուղիներին ու ներկայացրել իր դիտարկումներն ու մոտեցումները:

Не смешивать работу с политической деятельностью: мэр встретился с директорами школ
Мэр Еревана Айк Марутян и министр образования и науки РА Араик Арутюнян встретились с директорами муниципальных школ, на которой призвали директоров и учителей школ не выходить за рамки законности на предстоящих парламентских выборах.  Мэр Еревана подчеркнул, что  сотрудники сферы образования в рабочие часы должны быть вовлечены исключительно в образовательный процесс.
«В рабочее время вы не можете заниматься политическими вопросами и пропагандой. Вам не будут поступать звонки из мэрии Еревана, министерства образования и науки, или других ведомств.  Но если даже будут подобные случаи   непременно сообщите нам. Мы сегодня собрались не для того, чтобы я вам сказал нельзя, не делайте, я просто хочу защитить себя, вас, всех нас  от скандальных ситуаций, потому что я уверен, что мы не хотим оказаться в подобных ситуациях, и сегодня нет необходимости для этого»,-отметил мэр столицы.
Мэр предложил директорам передать все замечания школьному персоналу, чтобы во время встречи с родителями были исключены случаи распространения предвыборных агитационных материалов.
Министр образования и науки РА Араик Арутюнян в свою очередь отметил, что в связи с вышеупомянутым первым  успешным прецедентом стали выборы в Совет старейшин Еревана.
В рамках встречи с директорами мэр коснулся также  существующих в сфере проблем,  путей их решения,  а также представил  свои наблюдения и подходы.