«Ձեր ներկայությունը մեզ ուժ է տալիս». քաղաքապետը Աղվան Չատինյանին հանձնել է Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչումը
12.05.2021
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հյուրընկալել է hայ լեռնագնաց, ԽՍՀՄ «Պատվավոր լեռնափրկարար», Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի պրոֆեսոր Աղվան Չատինյանին և նրան հանձնել Երևանի պատվավոր քաղաքացու հավաստագիրն ու հուշամեդալը: Կարևորելով հայ լեռնագնացի երկարամյա մանկավարժական և մարզչական գործունեությունը, ինչպես նաև նշանակալի ավանդը հայկական սպորտի զարգացման գործում՝ քաղաքապետ Մարությանը առողջություն և եռանդ է մաղթել նրան:
«Ձեր ներկայությունը մեր կողքին մեզ ուժ է տալիս, մեզ խորհուրդ է տալիս: Այնքան բան ունեք սերունդներին փոխանցելու և սովորեցնելու: Շնորհակալություն եմ հայտնում մեր ավագանու անդամներին այս որոշման համար»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհելու որոշումը Երևանի ավագանին կայացրել էր ապրիլի 20-ին:
Վաստակաշատ լեռնագնացի ձեռքում լուսանկարներ են, որոնցում ամփոփված վերելքները նա անձամբ ներկայացրեց քաղաքապետին:
Աղվան Չատինյանը լեռնագնացությամբ զբաղվել է մինչև 1961թ.-ը: 1956թ. իրականացրել է Ուշբա-Շխելդա տրավերս-վերելքը: Հիշարժան է համարում Դոմբայ լեռների տրավերսը, որն ուներ 5-րդ կարգի դժվարություն: Դժվար վերելքներից է համարում Ամանաուզ լեռան (3530մ) վերելքը 1957-ին, քանի որ դեպի գագաթ ճանապարհն անցել են 800-900մ պատային մագլցմամբ, ինչպես նաև Էլբրուսը:

«Ваше присутствие дает нам силы»: мэр присвоил титул «Почетного гражданина Еревана» Агвану Чатиняну
Мэр Еревана Айк Марутян принял легендарного армянского альпиниста, обладателя титула «Почетный альпинист-спасатель» Арм. ССР, профессора Государственного инстутута физкультуры и спорта Армении Агвана Чатиняна и вручил ему сертификат «Почетного гражданина Еревана» и памятную медаль. Подчеркнув многолетнюю педагогическую и тренерскую деятельность, значительный вклад в развитие армянского спорта г-на Чатиняна, мэр пожелал ему здоровья и сил.
«Ваше присутствие рядом с нами придает нам сил. Вы можете многое передать поколениям,многому научить. Я благодарен членам Совета старейшин за принятие данного решения»,-подчеркнул мэр.
Решение о присвоении титула Почетного гражданина было принято 20-го апреля.
Выдающийся альпинист показал мэру фотографии с покоренными лично им вершинами.
Агван Чатинян занимался альпинизмом до 1961г. В 1957 г. он осуществил траверс от пика Ушба к пику Шхельда. Он также осуществил траверс в Домбайских горах, имеющих 5-й уровень сложности. Одним из самых трудных Чатинян считает восхождение на гору Аманауз (3530м) в 1957, так как переход проводился отвесно по стене, а также на вершину Эльбруса.