«Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնում ներկայացվել են նոր տարազային հավաքածուներ
Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով Հյուսիսային պողոտայում վաղ առավոտից մեկնարկել էր «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ փառատոնը: Ավանդույթի համաձայն, առաջին հատվածը ցուցահանդես-տոնավաճառն էր, իսկ փառատոնի երկրորդ փուլում ներկայացվել են դիզայներներ Գևորգ Շադոյանի, Սվետլանա Հակոբյանի և Լիլիթ Մելիքյանի տարազային հավաքածուները:
Ցուցադրությանը հետևել են մայրաքաղաքի բազմաթիվ բնակիչներ, ինչպես նաև զբոսաշրջիկներ: Նորաձևության ցուցադրությունն իրականացվել է «Ատեքս» նորաձևության կենտրոնի մոդելների կողմից:
Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը վստահ է, որ նման ցուցադրությունները նպաստում են ինչպես Հայաստանում բնակիչների շրջանում ազգային տարրերի տարածմանը, այնպես էլ զբոսաշրջության զարգացմանը, քանի որ ամեն տարի ավելի մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են մասնակցում փառատոնին:
««Երևան ՏԱՐԱԶֆեստն» այսօր համախմբել էր տարբեր ազգերի մշակույթներ. ասել է, թե՝ Հյուսիսային պողոտայում իրական մշակութային հրավառություն է: Որպես զբոսաշրջային բաղադրիչ պարունակող փառատոն՝ Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժինը մեծ կարևորություն է տալիս «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» փառատոնին, քանի որ անցած տարիների փորձը ցույց է տվել, որ զբոսաշրջիկները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերում հայկական ավանդույթների, ազգային տարրերի նկատմամբ: Իսկ ազգային տարրեր պարունակող հավաքածուների ցուցադրությանն այս տարի, ինչպես և նախորդ տարիներին, հատկապես մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են հետևում»,- նշել է Մարիա Բարաղամյանը:
«Տերյան մշակութային կենտրոնի» տնօրեն, դիզայներ Լիլիթ Մելիքյանն այս փառատոնին ներկայացել է «Երևանյան խճանկար» հավաքածուով, որում ներկայացված են ինչպես նոր աշխատանքները, այնպես էլ տարբեր տարիների լավագույն նմուշները: Լիլիթ Մելիքյանն այս տարի ներկայացրել է նաև հարսանեկան տարազային հագուստներ:
«Շատ կարևոր է, որ երիտասարդների շրջանում այս տարազները մեծ տարածում ստանան: Իմ նպատակն է, որ հայ հարսներն ու փեսաները կրեն հայկական տարազներ, քանի որ դա գեղեցիկ է, ավանդական և ինչու ոչ՝ ոճային»,- նշել է դիզայները:
Դիզայներ Գևորգ Շադոյանը, ով անցած տարի ներկայացրել է իր «Վերածնունդ» հավաքածուն, այս անգամ փառատոնին մասնակցել է հին և նոր հավաքածուների համադրությամբ՝ «Վերածննդից՝ անկախություն» խորագրով:
«Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ»-ին առաջին անգամ մասնակցող «Տարազ ԷյԷմ» նորաձևության սրահի հիմնադիր տնօրեն, դիզայներ Սվետլանա Հակոբյանը ներկայացրել է իր ազգային բաղադրիչներով «Թավշյա հմայք» հավաքածուն: Շնորհակալություն հայտնելով կազմակերպիչներին նման հնարավորություն ընձեռելու համար՝ դիզայները նշել է. «Ինձ համար նպատակը մեկն է՝ հայկական զարդանախշերը համադրել նորօրյա հագուստների հետ: Մենք ունենք հարուստ մշակույթ և պարտավոր ենք պահպանել այդ մշակույթը»:
Փառատոնի երկրորդ հատվածի բարձր տրամադրությունն ու երաժշտական ռիթմերն ապահովեցին «Գողթ» և «Հող» խմբերի անդամները: Իսկ «Միլեն շոու բալետ» համույթի կատարմամբ փառատոնն ամփոփվել է «Արցախ» ստեղծագործության ներքո բեմականացված համարով:
Մասնակիցների ոգևորված բացականչություններն ու ջերմ խոսքերը վկայում են, որ «Երևան ՏԱՐԱԶֆեստ» 4-րդ քաղաքային զբոսաշրջային փառատոնն այս տարի նույնպես հաջողել է. կազմակերպիչների խոսքերով՝ փառատոնը կրկին ապացուցեց, որ պահանջված է ինչպես մայրաքաղաքի բնակիչների, այնպես էլ բազմաթիվ զբոսաշրջիկների կողմից:

На 4-м фестивале «Ереван ТАРАЗфест» представлены новые коллекции таразов
В рамка программы трехмесячных мероприятий мэрии Еревана «Ереванское лето 2018» с раннего утра на Северном проспекте стартовал 4-й фестиваль «Ереван ТАРАЗфест». По традиции, в ходе первой части фестиваля была организована выставка-ярмарка, а во второй части были представлены коллекции таразов дизайнеров Геворга Шадояна, Светланы Акопян и Лилит Меликян.
За показом коллекций наблюдали многочисленные жители и гости столицы. Коллекцию представляли модели центрa моды «Атекс».
Помощник мэра Еревана Мария Барагамян убеждена, что подобные показы способствуют распространению национальных элементов в Армении, а также развитию туризма, поскольку с каждым годом все больше туристов принимают участие в фестивале.
«Фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» объединил культуры разных национальностей. Можно сказать, что на Северном проспекте был настоящий культурный «фейерверк». Отдел туризма аппарата мэрии Еревана придает большую важность фестивалю «Ереван ТАРАЗфест», как фестивалю с туристической составляющей, поскольку как показывает опыт прошлых лет, туристы проявляют большой интерес к армянским традициям и национальным элементам. За показом коллекций с национальными элементами как в прошлых годах, так и в этом году наблюдали многочисленные туристы»,-отметила Мария Барагамян.
Директор культурного центра «Терян», дизайнер Лилит Меликян на фестивале представила коллекцию «Ереванская мозаика», а также свадебные таразы.
«Очень важно, чтобы эти таразы широко распространялись среди молодежи. Моя цель состоит в том, чтобы армянские женихи и невесты носили армянские таразы, поскольку это красиво, традиционно и стильно»,-отметила дизайнер.
Дизайнер Геворг Шадоян, который в прошлом году представлял коллекцию «Возрождение», в этом году представил коллекцию из старых и новых моделей под названием «От возрождения к независимости».
Впервые участвовавшая в фестивале дизайнер, основатель и директор национального дома моды «Тараз ЭйЭм» Светлана Акопян представила коллекцию «Бархатное обаяние». Выразив благодарность организаторам за предоставленную возможность, дизайнер отметила: «У меня одна цель- синтезировать армянские узоры с современной одеждой. У нас богатая культура, и мы обязаны сохранять ее».
Праздничное настроение второй части фестиваля обеспечили группы «Гохт» и «Ох». Фестиваль завершился сценической постановкой ансамбля «Милен шоу балет» под произведением «Арцах».
Теплые слова и воодушевление участников фестиваля свидетельствуют, что 4-й городской туристический фестиваль «Ереван ТАРАЗфест» в этом году также удался на славу. По словам организаторов, фестиваль еще раз доказал, что востребован как жителями, так и многочисленными туристами.