Երևանի քաղաքապետարանը սկսել է հետիոտնային անցումների լուսավորման ծրագիրը. կլուսավորվի շուրջ 100 անցում
22.09.2020Հետիոտնի ու վարորդների անվտանգ երթևեկն ապահովելու համար քաղաքապետարանը շուրջ 100 հետիոտնային անցումների լուսավորման ծրագիր է սկսել: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հայկ Մարությանին զեկուցվել է, որ ծրագրում ընդգրկվել են հիմնականում այն հատվածները, որտեղ վերջին տարիներին հաճախակի վրաերթեր են գրանցվել:
Համալրվում է էներգախնայող լուսատուներով լուսավորվող փողոցների ցանկը: Երևանի քաղաքապետարանի և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի համագործակցությամբ ընթացքում է ծրագրի երկրորդ փուլը, որով նախատեսված է տեղադրել 674 LED լուսատու: Ընթացիկ տարում, ի դեպ, արդեն իսկ ամբողջությամբ էներգախնայող՝ LED լուսատուներով են լուսավորվել Դավթաշեն և Նուբարաշեն վարչական շրջանները, ինչպես նաև Լենինգրադյան, Շիրազի, Հասրաթյան, Հակոբ Հակոբյան փողոցներն ու Կիևյան կամրջի սկզբնամասից մինչև Բարեկամություն մետրոյի շրջակայքն ընկած հատվածը:
Արդիականացվում է նաև գեղարվեստական լուսավորությամբ լուսավորվող երևանյան արձանների լուսավորությունը: Նատրիումային լույսերը փոխարինվում են LED լուսատուներով:
Քաղաքապետ Մարությանը հանձնարարել է ակտիվացնել ստուգայցերն ու հետևողական աշխատանք տանել շինհրապարակները կազմակերպելու և սանիտարական նորմերն ապահովելու համար: Մայրաքաղաքում հաճախ կարելի է հանդիպել նաև բաց թափքով շինանյութ տեղափոխող ու կեղտոտ անվադողերով շինհրապարակներից դուրս եկող բեռնատարների: Այս առումով ակնկալվում է Ճանապարհային ոստիկանության հետևողական աշխատանքը՝ իրավախախտումներն արձանագրելու և դեպքերը կանխելու համար:
Յան Ռայնիսի 1 հասցեի շենքի փլուզման հետևանքները վերացնելու նպատակով մոտ օրերին կհայտարարվի շինարարական աշխատանքների մրցույթ: Զեկուցվել է, որ նախատեսվում է 5-րդ մուտքի ապամոնտաժումը, հենապատի կառուցումը և շենքի տանիքի ամբողջական վերանորոգումը: ՀՀ կառավարության որոշմամբ 12 բնակարանների սեփականատերերին բնակարանի գնման վկայագիր կտրամադրվի: Ֆինանսավորման նպատակով պահուստային ֆոնդից աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը կհատկացվի 182 մլն դրամ:
Մայրաքաղաքում բացօթյա ապօրինի առևտրի դեմ արդյունավետ պայքարելու համար քաղաքային իշխանությունը մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ է նախաձեռնել: Մասնավորապես, լրացումներ են նախատեսվում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Օրենքի շրջանառվող նախագծով հնարավորություն է տրվում վերցնել չնախատեսված վայրերում ապօրինի վաճառվող ապրանքը և վերադարձնել միայն տուգանքը վճարելուց հետո: Դա նաև արդյունավետ վարչարարություն իրականացնելու հնարավորություն է տալիս: Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանձնարարել է ակտիվացնել համագործակցությունը Ազգային ժողովի հետ՝ օրենսդրական նախաձեռնությունները կյանքի կոչելու համար:
Չսահմանված վայրերում աղբ թափելու խնդիրն առկա է Երևանի բոլոր վարչական շրջաններում: Նմանատիպ դեպքերը կանխելու նպատակով հանձնարարվել է հետևողական հսկողություն իրականացնել՝ օգտագործելով նաև վարչական լծակները:
Աջափնյակում մետրոյի նոր կայարանի նախագծի մրցույթի մշակման աշխատանքներն ընթացքում են: Քաղաքապետին զեկուցվել է, որ առաջիկայում նախագծման մրցույթից հետո կմեկնարկի շինարարական աշխատանքների նախապատրաստման գործընթացը:

Мэрия Еревана начинает программу освещения пешеходных переходов: будет освещено около 100 переходов
С целью обеспечения безопасного передвижения пешеходов и водителей мэрия Еревана начала программу освещения около 100 пешеходных переходов. В ходе очередного рабочего совещания мэру Айку Марутяну было доложено, что в программу, в основном, включены те участки, где за последние годы возросло число аварий.
Пополняется список улиц, освещаемых энергосберегающими лампами. В рамках сотрудничества мэрии Еревана и армянского офиса ПРООН, осуществляется второй этап программы, предусматривающий установку 674 LED фонарей. В текущем году энергосберегающее освещение обеспечено в административных районах Давташен и Нубарашен, на улицах Ленинградян, Шираза, Асратяна, Акопа Акопяна и на участке от начала моста Киевян до станции метро Барекамутюн. Модернизируется также художественное освещение у столичных памятников.
Мэр Марутян поручил усилить надзор за организацией строительных площадок и выполнением санитарных норм. В столице часто можно увидеть грузовики с открытым кузовом, перевозящие стройматериалы, и это значительно загрязняет улицы города. В этом плане ожидается последовательная работа Дорожной полиции с целью фиксирования нарушений и предотвращения подобных случаев.
С целью устранения последствий обрушения здания по адресу ул. Яна Райниса 1, в ближайшие дни будет объявлен конкурс на строительство. Было доложено, что предусматривается демонтаж 5-го подъезда, строительство опорной стены и ремонт всей крыши. Решением Правительства РА, владельцы 12 квартир получат сертификаты на приобретение квартир. С целью финансирования Министерство труда и социальных вопросов выделило из резервноо фонда 182 миллиона драмов.
Городские власти начали ряд законодательных изменений с целью эффективной борьбы с незаконной уличной тоговлей. В частности, предусматривается внести поправки в Закон об административных нарушениях. Благодаря изменениям станет возможным конфисковывать товар, продаваемый в непредусмотренных местах и возвращать его владельцам после уплаты штрафа. Мэр поручил усилить сотрудничество с Национальным собранием с целью осуществления предпринятых инициатив.
Проблема выброса мусора в непредусмотренных местах существует во всех административных районах. Чтобы предупредить подобные случаи поручено установить усиленный надзор, в том числе с применением административных рычагов.
Ведутся работы по разработке конкурса на проект строительства новой станции метро в районе Ачапняк. Мэру было доложено, что после конкурса на проект будет начат подготовительный этап строительства.