Երևանի քաղաքապետարանի պատվիրակությունը մասնակցում է Ստոկհոլմում անցկացվող «Կանաչ քաղաքներ» շրջանակային սեմինարին
12.06.2018
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանը և Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի ղեկավար Նորա Մարտիրոսյանը մասնակցում են Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից Ստոկհոլմում անցկացվող «Կանաչ քաղաքներ» շրջանակային սեմինարին: Հանդիպումների հիմնական նպատակն է քննարկել և վերհանել բոլոր այն հարցերը, որոնք հնարավորություն կտան լուծելու կանաչ քաղաքների ենթակառուցվածքների հետ կապված խնդիրները՝ դրանց իրականացման փուլում ներգրավելով նաև մասնավոր հատվածին:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. սեպտեմբերին Երևանի ավագանին հաստատեց Երևան քաղաքի «Կանաչ քաղաք» գործողությունների ծրագիրը (ԿՔԳԾ): Ռազմավարական այս փաստաթուղթը մինչև 2030 թ. իրականացվելիք կանաչ գործողությունների ծրագիր է, որի նպատակն է խթանել Երևան քաղաքի տնտեսական և սոցիալական աճը, մեղմել շրջակա միջավայրի վրա մարդու գործունեության բացասական ազդեցությունը, բարձրացնել Երևան քաղաքի բնապահպանական ակտիվների որակը՝ երաշխավորելով բնակիչների կյանքի որակի բարելավումը։ Ի դեպ, նշենք նաև, որ ծրագիրը պատրաստվել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի մեթոդաբանության հիման վրա, որը մշակվել է տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության և տեղական բնապահպանական նախաձեռնությունների միջազգային խորհրդի (ICLEI) հետ համատեղ։ Ծրագիրն ընդգրկում է նաև քաղաքի կենսագործունեության բոլոր հիմնական ոլորտները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի բարելավմանն ուղղված ձեռնարկվելիք միջոցառումները:

Делегация мэрии Еревана участвует в семинаре «Зеленые города», проводимом в Стокгольме
Заместитель мэра Еревана Ваге Никоян и руководитель «Инвестиционной программы по устойчивому городскому развитию» Нора Мартиросян принимают участие в семинаре «Зеленые города», проводимом Европейским банком реконструкции и развития в Стокгольме. Основная цель встреч- обсудить и поднять все те вопросы, которые позволят решать проблемы, связанные с инфраструктурами зеленых городов, привлекая к процессу частный сектор.
Стоит отметить, что в сентябре 2017 года Совет старейшин Еревана утвердил программу действий «Зеленый город» Еревана. Данная программа действий является стратегическим документом на период до 2030 года, целью которой является содействие экономическому и социальному развитию города путем решения экологических проблем столицы.
Программа создана на основе методологии Европейского Банка Реконструкции и Развития, которая разработана совместно с Международным советом по местным экологическим инициативам (International Council for Local Environmental Initiatives-ICLEI) и Организацией экономического сотрудничества и развития. Программа включает также основные сферы городского хозяйства, а также мероприятия, необходимые для улучшения окружающей среды.