Երևանի քաղաքապետարանն ու IDeA հիմնադրամը կհամագործակցեն ներդրումային ծրագրերի իրագործման շուրջ
Երևանում ներդրումային դաշտի ակտիվացմանն ու զարգացմանն առնչվող հարցեր են քննարկվել Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Վահե Նիկոյանի և IDeA հիմնադրամի («Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ») տնօրեն Էդգար Մանուկյանի հանդիպման ժամանակ:
Կարևորելով քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություններն ու ներկայացնելով Երևանի քաղաքապետարանի կողմից այս ուղղությամբ ներկայում տարվող աշխատանքները՝ Վահե Նիկոյանը նշել է, որ քաղաքապետարանն իր լիազորության շրջանակում պատրաստակամ է հնարավորին աջակցել փոխշահավետ համագործակցության շրջանակում մայրաքաղաքի զարգացմանն ուղղված ներդրումային ծրագրերի իրագործմանը:
«Երևանում այսօր ձևավորված է բարենպաստ ներդրումային միջավայր, ինչը, միանշանակ, կարևոր նախապայման է ներդրողների համար: Այսօր հասանելի են նաև քաղաքապետարանի կողմից մշակված ներդրումային առաջարկների փաթեթները: Միաժամանակ մենք ողջունում ենք ցանկացած նոր առաջարկ», - նշել Վահե Նիկոյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ IDeA հիմնադրամի տնօրեն Էդգար Մանուկյանն իր հերթին ներկայացրել է հիմնադրամի կողմից իրականացված ծրագրերը: Ընդգծելով Երևանում զբոսաշրջության զարգացման հեռանկարները՝ Էդգար Մանուկյանը նշել է համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծման կարևորությունը և այս համատեքստում խոսել մայրաքաղաքում իրագործելի ներդրումային ծրագրերի մասին: Մասնավորապես ներկայացվել են հիմնադրամի կողմից մշակված զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված` Երևանում նոր ճոպանուղու կառուցման, Հաղթանակ զբոսայգու վերակառուցման, ինչպես նաև  Էրեբունի պատմահնագիտական արգելոցի զարգացման ներդրումային ծրագրերի առաջարկները:
Հանդիպման ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել առաջիկայում առավել մանրամասն քննարկելու հետագա համագործակցության հնարավոր ուղղություններն ու առաջարկների փաթեթները:

Мэрия Еревана и фонд IdeA будут сотрудничать с целью реализации инвестиционных программ
В ходе встречи заместителя мэра Еревана Ваге Никояна и директора фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Эдгара Манукяна были обсуждены вопросы, касающиеся активизации и развития инвестиционной среды в Ереване.
Придав важность возможностям реализации инвестиционных программ в различных сферах городского хозяйства и представив в этом контексте деятельность мэрии Еревана, Ваге Никоян отметил, что в рамках своих полномочий мэрия готова оказывать содействие реализации инвестиционных программ, направленных на развитие столицы.
«На сегодняшний день в Ереване сформирована благоприятная инвестиционная среда, что, несомненно, важный фактор для инвесторов. Доступны также пакеты инвестиционных предложений мэрии Еревана. В то же время мы приветствуем любое новое предложение»,-отметил Ваге Никоян.
Выразив благодарность за встречу, директор фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Эдгар Манукян в свою очередь представил реализованные фондом программы. Подчеркнув перспективы развития туризма в Ереване, Эдгар Манукян отметил важность создания соответствующих инфраструктур и в этом контексте обсудил инвестиционные программы, которые могут быть осуществлены в столице.
В частности были представлены разработанные фондом предложения инвестиционных программ, направленных на развитие туризма: строительство новой канатной дороги в Ереване, реконструкция парка «Ахтанак», а также реставрация историко-археологического музея-заповедника «Эребуни».
В ходе встречи была достигнута договорённость в скором времени более подробно обсудить возможные векторы дальнейшего сотрудничества и пакеты предложений.