Երևանի քաղաքապետի անունից կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությամբ ամփոփվել է Մոսկվայում Երևանի օրերի միջոցառումների ծրագիրը
23.12.2017
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի անունից կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությամբ ամփոփվել է դեկտեմբերի 21-22-ը Մոսկվայում անցկացված Երևանի օրերի միջոցառումների ծրագիրը: Ընդունելությանը մասնակցել են ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, Մոսկվայի կառավարության անդամներ, գիտության, արվեստի և մշակույթի հայազգի և ռուս գործիչներ, ինչպես նաև հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Ներկաներին ուղղված ողջույնի իր խոսքում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին Մոսկվայում Երևանի օրերի անցկացման հարցում գործուն աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև ջերմ հյուրընկալության համար:
Պաշտոնական ընդունելության շրջանակում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Երևանի և Մոսկվայի բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման գործում ունեցած մեծ ներդրման, հեռուստատեսության բնագավառում ներդրած ավանդի համար Երևանի քաղաքապետարանի բարձրագույն պարգևով՝ «Արգիշտի առաջին» մեդալով է պարգևատրել հայտնի հեռուստահաղորդավար, «Քոմեդի քլաբ» նախագծի համահիմնադիր Գարիկ Մարտիրոսյանին:
Երևանի և Մոսկվայի միջև հաստատված համագործակցության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Մոսկվա քաղաքի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Անդրեյ Չիժովին պարգևատրել է Երևանի քաղաքապետի հուշամեդալով:
Ս.Տ. Կոնյոնկովի թանգարան-արվեստանոցի տնօրեն Սվետլանա Բոբրովան, Մոսկվայի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սլավա Ստեփանյանը, «Հայաստանի գույներ» ժողովրդական պարի համույթի գեղարվեստական ղեկավար Հայկ Սահակյանը և «HAYORDIK» հայկական երգի-պարի համույթի գեղարվեստական ղեկավար Անահիտ Սարգսյանն էլ պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետի պատվոգրերով:
Մոսկվայում Երևանի օրերի միջոցառումների ծրագրի հետ կապված իրենց տպավորությունները կիսելով Երևանի քաղաքապետի հետ, հյուրերն առանձնակի կարևորել են արդեն հաճելի ավանդույթ դարձած նախաձեռնությունն ու նկատել, որ այն դարձել է սիրված ու սպասված ինչպես Մոսկվայի հայ համայնքի, այնպես էլ ՌԴ մայրաքաղաքի բնակիչների համար:

Во время официального приема, организованного от имени мэра Еревана, были подведены итоги программы мероприятий Дней Еревана в Москве
Во время официального приема, организованного от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна, были подведены итоги программы мероприятий Дней Еревана в Москве, которые прошли с 21-го по 22-е декабря. В приеме приняли участие чрезвычайный и полномочный посол РА в РФ Вардан Тоганян, представители Правительства Москвы, деятели науки, искусства и культуры, а также представители армянской общины.
В своей приветственной речи мэр Еревана Тарон Маргарян выразил благодарность всем присутствующим за содействиe в организации Дней Еревана в Москве, а также за теплый прием.
В рамках официального приема за большое содействие в деле развития сотрудничества между Ереваном и Москвой, а также значительный вклад в сфере телевидения, мэр Еревана Tарон Маргарян наградил телеведущего, юмориста, соавтора шоу Comedy Club Гарика Мартиросяна высшей наградой мэрии Еревана- медалью «Аргишти Первый».
За большое содействие в деле развития сотрудничества между Ереваном и Москвой, мэр Тарон Маргарян наградил заместителя руководителя Департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы Андрея Чижова памятной медалью мэра Еревана. Директор музея-мастерской С.Т. Коненкова Светлана Боброва, художественный руководитель Московского Армянского Театра Слава Степанян, художественный руководитель ансамбля народного танца «Цветы Армении» Айк Саакян и художественный руководитель ансамбля армянской песни и танца «HAYORDIK» Анаит Саргсян награждены почетными грамотами мэра Еревана.
Поделившись с мэром Еревана своими впечатлениями от программы мероприятий «Дни Еревана в Москве», гости придали особую важность ставшей традиционной инициативе и отметили, что она стала популярной и ожидаемой как среди армянской общины Москвы, так и жителей столицы РФ.