Երևանի օրերը Սանկտ Պետերբուրգում. Հայկ Մարությանի գլխավորած պատվիրակությունը ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում է
21.06.2019
Պաշտոնական այցով ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում գտնվող Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Ալեքսանդր Բեգլովի հետ: Հանդիպման շրջանակում քննարկվել են երկու քաղաքների համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, կարևորվել է առևտրատնտեսական և հումանիտար կապերի ընդլայնումը:
Ողջունելով երևանյան պատվիրակության անդամներին՝ Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարն ընդգծել է, որ երկու կողմերի հարաբերությունների ներուժը զարգացման և ընդլայնման լայն հնարավորություններ ունի: Ալեքսանդր Բեգլովը հեռանկարային ուղղություններից է համարել, մասնավորապես, համագործակցությունը առողջապահության և դեղագործության ոլորտներում, նաև նշել է, որ քաղաքը մտադիր է մեծացնել գյուղատնտեսական արտադրանքի մատակարարումը Հայաստանից դեպի Սանկտ Պետերբուրգի առևտրային ցանցեր:
Կարևորելով Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության ջանքերը գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնման ու ամրապնդման հարցում՝ Երևանի քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող Երևանի օրերը նոր լիցք կհաղորդեն երկկողմանի հարաբերություններին: Հայկ Մարությանը նախանշել է այն ուղղությունները, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում: Հայաստանի մայրաքաղաքը, մասնավորապես, մտադիր է ուսումնասիրել Պետերբուրգի փորձը հասարակական տրանսպորտի և աղբահանության ոլորտներում:
Երևանի քաղաքապետի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Էրմիտաժ: Պետական թանգարանի տնօրեն Միխայիլ Պիատրովսկու հետ հանդիպմանը կարևորվել է համագործակցության հաստատումը թանգարանների զարգացման ու հանրահռչակման հարցում: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը զրույցի ընթացքում տեղեկացրել է, որ այսօր լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում հազարամյակների պատմություն ունեցող Կարմիր Բլուր հնավայրը շինարարական աղբից մաքրելու և զբոսաշրջային կենտրոն դարձնելու համար: Պատմամշակութային տարածքի պահպանման ու պատշաճ ներկայացման հարցում Երևանի քաղաքապետը հայցել է պետերբուրգյան գործընկերների աջակցությունը:
Երևանյան պատվիրակության անդամները շրջել են Էրմիտաժի ցուցասրահներում: Աշխարհահռչակ թանգարանում պահպանվում է մշակութային արժեք ներկայացնող ավելի քան երեք միլիոն նմուշ: Թանգարանի հարուստ հավաքածուն համալրել են նաև ուրարտական ժամանակաշրջանի ցուցանմուշները: Էրմիտաժի հայկական մշակույթի մշտական սրահում ևս ներկայացված են բացառիկ ցուցանմուշներ:
Երևանն ու Սանկտ Պետերբուրգը կհամագործակցեն նաև քաղաքային օրենսդիր մարմինների մակարդակում: Երևանի քաղաքապետի պատվիրակության կազմում ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաք այցելած ավագանու «Բարգավաճ Հայստան», «Իմ քայլը» և «Լույս» խմբակցությունների անդամները հանդիպում են ունեցել Սանկտ Պետերբուրգի օրենսդիր մարմնում` քաղաքային դումայում: Կողմերը նախանշել են այն ուղղությունները, որոնց շրջանակում կարող են արդյունավետ գործակցություն ծավալել: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել համակողմանիորեն քննարկելու երկուստեք համագործակցության հնարավոր ձևաչափերը:
Օրվա ավարտին ՌԴ հյուսիսային մայրաքաղաքում հունիսի 20-21-ը անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում կայացել է Երևանի օրերի գալա-համերգը: «Կապելլա» համերգասրահում հանդիսատեսին իրենց կատարումներով ողջունել են Երևանի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի «ԹմբաԹա» երիտասարդական ժողովրդական ռոք խմբի անդամները: Համերգի ընթացքում հնչել են հայկական ժողովրդական երաժշտության հիման վրա մշակված, ռոքի և փորձարարական երաժշտության հետ համադրված ստեղծագործություններ:

Дни Еревана в Санкт-Петербурге: возглавляемая Айком Марутяном делегация находится в северной столице РФ
21.06.2019
Делегация, возглавляемая мэром Еревана Айком Марутяном находящаяся с официальным визитом в северной столице РФ, встретилась с временно исполняющим обязанности губернатора Санкт-Петербурга Александром Бегловым. В рамках встречи были обсуждены вопросы сотрудничества двух городов. В частности, была подчеркнута важность развития торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества.
Поприветствовав членов ереванской делегации, врио губернатора Санкт-Петербурга Александр Беглов подчеркнул, что существует потенциал для дальнейшего развития и расширения отношений между двумя сторонами. По словам Александра Беглова, одним из перспективных направлений может стать сотрудничество в области здравоохранения и фармацевтической отрасли. Врио губернатора также подтвердил намерение города увеличить поставки сельхозпродукции из Армении в торговые сети Санкт-Петербурга.
Подчеркнув важность готовности правительства Санкт-Петербурга к расширению и укреплению партнерских отношений, мэр Еревана выразил уверенность в том, что проходящие в Санкт-Петербурге Дни Еревана придадут новый импульс двусторонним отношениям. Айк Марутян выделил также направления, представляющие взаимный интерес. Столица Армении, в частности, планирует перенять опыт Петербурга в развитии общественного транспорта и коммунальной отрасли, в том числе по вывозу мусора.
Члены делегации, возглавляемой мэром Еревана, посетили также Эрмитаж. На встрече с директором Государственного Эрмитажа Михаилом Пиотровским была подчеркнута важность налаживания сотрудничества по вопросам развития музеев.
Мэр Еревана Айк Марутян в ходе беседы сообщил, что на сегодняшний день предпринимаются серьезные шаги, чтобы очистить территорию древнего поселения «Кармир блур» от мусора и сделать его туристическим центром. Для сохранения и должного представления историко-культурной территории мэр Еревана обратился за поддержкой к петербургским коллегам.
Члены ереванской делегации прошлись по выставочным залам Эрмитажа. Здесь насчитывается около 3 миллионов экспонатов. Богатая коллекция музея пополнена также экспонатами урартского периода. В зале культуры и искусства Армении представлены эксклюзивные экспонаты.
Ереван и Санкт-Петербург будут сотрудничать также на уровне законодательных органов. Находящиеся в северной столице РФ в составе делегации мэра Еревана члены фракций Совета старейшин «Процветающая Армения», «Мой шаг» и «Луйс» встретились с депутатами Законодательного собрания Петербурга. Стороны наметили направления, в рамках которых смогут эффективно сотрудничать. Была достигнута договоренность обсудить возможные форматы двустороннего сотрудничества.
В завершении дня, в рамках проводимых с 20-го по 21-е июня Дней Еревана в северной столице РФ, в Государственной академической капелле Санкт-Петербурга состоялся гала-концерт молодежной музыкальной рок группы «ТмбаТа» ереванского Центра креативных технологий «Тумо».