Երևանի օրերի շրջանակում Սանկտ Պետերբուրգում բացվել է հայկական ձեռագրերի ցուցահանդես
Սանկտ Պետերբուրգում անցկացվող Երևանի օրերի շրջանակում Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը և Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը ներկա են գտնվել «Աշխարհը էջերում» խորագրով ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացման արարողությանը: Ռուսաստանի ազգային գրադարանի ձեռագրերի բաժնում բացված ցուցահանդեսին ներկայացվել են հայերեն լեզվով ձեռագիր գրքեր և փաստաթղթեր, որոնք գրադարանում են պահվում 1805թ.-ից:
Ներկայացնելով ցուցանմուշները՝ պատասխանատուները նշել են, որ 13-19-րդ դարերի փաստաթղթերն Էջմիածնի, Կիլիկյան կաթողիկոսությունների և Երուսաղեմի պատրիարքության հավաքածուներից են: Նաև նշվել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության պետական արխիվներում այսօր պահպանվում են շուրջ 2000 հայկական ձեռագրեր:

В рамках Дней Еревана в Санкт-Петербурге открылась выставка армянских рукописей
В рамках проводимых в Санкт-Петербурге Дней Еревана, заместитель мэра Еревана Арам Сукиасян и генеральный консул РА в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян присутствовали на торжественной церемонии открытия выставки «Мир на страницах». На выставке, открытой в отделе рукописей Российской национальной библиотеки, будут представлены рукописные книги и документы на армянском языке, хранящиеся в библиотеке с 1805 года.
Представляя экспонаты, ответственные лица отметили, что документы XIII-XIX веков исходят из канцелярий католикосов Эчмиадзинского, Киликийского и Иерусалимского патриархатов. Было также отмечено, что в государственных архивах РФ на сегодняшний день хранятся примерно 2000 армянских рукописей.