Գաստրոնոմիկ «հրավառություն»՝ մայրաքաղաքում. Երևանում անցկացվել է «Համով-հոտով Երևան» տոնածիսական ուտեստների 4-րդ փառատոնը
11.06.2018
Հանգստյան օրերը մայրաքաղաքում անցնում են միջոցառումներով լեցուն. «Երևանյան ամառ 2018» եռամսյա միջոցառումների ծրագրով կիրակի օրը Երևանում անցկացվեց արդեն 4-րդ անգամ «Համով-հոտով Երևան» տոնածիսական ուտեստների փառատոնը:
Փառատոնի ընթացքում ներկայացվում են հայկական խոհանոցի լավագույն ավանդույթներն ըստ ազգային տոնացույցի, իսկ վերջին տարիներին Երևանի մի շարք ռեստորաններ ներկայացնում են նաև մեր քաղաքի ժամանակակից խոհարարական մոտեցումները:
Քանի որ բոլոր միջոցառումներն այս տարի անցկացվում են «Եկեք տոնենք միասին» խորագրի ներքո և նվիրված են Երևանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանին, փառատոնում ներկայացվել էր 28 տաղավար՝ ռեստորանների, խոհարարական ուղղվածություն ունեցող արհեստագործական ուսումնարանների, քոլեջների, հասարակական կազմակերպությունների, ինչպես նաև Երևանի պատմության, «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց, «Մեգերյան կարպետ» թանգարանների մասնակցությամբ:
Փառատոնին ներկա բազմաթիվ համաքաղաքացիներին և զբոսաշրջիկներին ներկայացվել են այնպիսի եկեղեցական տոներ՝ իրենց ավանդական ուտեստներով, ինչպիսիք են՝ Նավասարդը, Բուն Բարեկենդանը, Սուրբ Սարգիսը, Համբարձման տոնը, Վարդավառը, Խաչվերացը, Սուրբ Ծնունդը, Ծաղկազարդը, Տյառնընդառաջը և այլն:
Ուշագրավ էր, որ բոլոր մասնակիցները շատ լավ պատրաստվել էին. տաղավարներում ներկայացնում էին տոնին համահունչ տոնական ձևավորում, ինչպես նաև տեղում, ի ցույց դնելով խոհարարական հմտությունները, ներկայացվում էին ուտեստներ՝ նվիրված Երևանի ծննդյան 2800-ամյակին:
Փառատոնին ներկա Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը, ով համակարգում է զբոսաշրջության ոլորտը, շրջելով տաղավարներում և շնորհակալություն հայտնելով բոլոր մասնակիցներին փառատոնին տարեցտարի ակտիվ մասնակցության համար, նշեց.«Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի տուրիզմի բաժինը վերջին տարիներին որդեգրել է միջոցառումային զբոսաշրջության զարգացումը, և «Համով-հոտով Երևան»՝ հայկական խոհանոցին նվիրված փառատոնը քաղաքային զբոսաշրջային այն փառատոներից է, որը ներկայացնում է մայրաքաղաքի գաստրոնոմիկ ներուժը:
Թե՛ մեր համաքաղաքացիները և թե՛ քաղաքի հյուրերը փառատոնի շրջանակում հնարավորություն են ունենում տեղում ծանոթանալու ինչպես հայկական խոհանոցի լավագույն ավանդույթներին, այնպես էլ մեր տոներին և մշակույթին»:
«Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը իր հերթին նշել է, որ փառատոնը կազմակերպվում է արդեն 10 տարի, սակայն վերջին 4 տարիների ընթացում, ինչ այն ընդգրկվել է Երևանի քաղաքապետարանի «Երևանյան ամառ» եռամսյա միջոցառումների ծրագրում, դարձել է ավելի հետաքրքիր և զանգվածային. «Համագործակցելով քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի հետ՝ մենք հասել ենք նրան, որ ավելի շատ մարդիկ են հետաքրքրվում փառատոնով, ունենում են ավելի շատ մասնակիցներ: Հատուկ այս փառատոնի համար գալիս են Երևան: Տարեցտարի մեծանում է նաև ռեստորանների, հասարակական և մասնագիտական կազմակերպությունների ներգրավվածությունը, ինչը շատ ոգևորիչ է, քանի որ հայկական խոհանոցը շատ բազմաշերտ է և դեռ ամբողջովին չբացահայտված, այս փառատոնն էլ՝ դրա լավ առիթն ու հարթակն է ստեղծում: Մենք աշխարհին դեռ շատ ասելիք ունենք նաև հենց հայկական խոհանոցի միջոցով»:
Նախորդ տարվանից փառատոնի շրջանակում անց է կացվում նաև խոհարարական մրցույթ (անցած տարի ստեղծվել էր «Երևան» աղցանը), իսկ այս տարի մասնակից խոհարարները պետք է պատրաստեին նոր ուտեստ՝ նվիրված Երևանի 2800-ամյակին: Փառատոնի ժյուրին, որի կազմում էին Երևանի քաղաքապետի օգնական Մարիա Բարաղամյանը, «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը, նույն կազմակերպության փոխնախագահ Ռուզաննա Նահապետյանը, «Երևան Ռեստո» կայքի հիմնադիր Հարութ Կիրակոսյանը, ներկայացված 12 ուտեստներից լավագույնը ճանաչեցին «Vinograd wine» ռեստոբարի ներկայացրած ուտեստը:
Փառատոնի շրջանակում, ավանդույթի համաձայն, այցելուների շրջանում անցկացվում է նաև հարցում, որի արդյունքում որոշվում են այդ տարվա «Ամենագեղեցիկ», «Ամենահամեղ» և «Ամենահյուրընկալ» տաղավարները: «Համով հոտով Երևան» 4-րդ փառատոնի «Ամենագեղեցիկ ձևավորված» տաղավար ճանաչվեց «Հին տուն» ռեստորանի տաղավարը, «Ամենահամեղ» տաղավար անվանակարգում այցելուների համակրանքը տրվեց «Dragon Garden» ռեստորանին, իսկ «Ամենահյուրընկալ» տաղավար, ըստ այցելուների, ճանաչվեց թիվ 9 արհեստագործական ուսումնարանի տաղավարը, ուր ներակայացվում էր Վարդավառի տոնը:
Փառատոնի ողջ ընթացքը ուղեկցվել է հայկական ազգային երգ ու պարով, ելույթ են ունեցել «Կարին», «Սասուն», «Տարոնցիներ» պարային համույթները, ինչպես նաև քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործող մի շարք ազգային համույթներ:
Փառատոնի ավարտին բոլոր մասնակից ընկերություններն ու կամավորներն արժանացել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհակալագրերին:
Հիշեցնենք, որ «Համով հոտով Երևան» տոնածիսական ուտեստների փառատոնը կազմակերպվում է արդեն 4 տարի՝ Երևանի քաղաքապետարանի տուրիզմի բաժնի և «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ:

Гастрономический «фейерверк» в столице: в Ереване прошел 4-й фестиваль празднично-ритуальных блюд «Ереван со вкусом»
11.06.2018
В столице выходные насыщены мероприятиями. В рамках программы трехмесячных мероприятий «Ереванское лето 2018» уже в 4-й раз прошел фестиваль армянских празднично-ритуальных блюд «Ереван со вкусом». В рамках фестиваля были представлены лучшие традиции армянской кухни. В последние годы в фестивале принимают участие также рестораны Еревана, представляя современные кулинарные подходы.
Поскольку в этом году все мероприятия проводятся под девизом «Давайте праздновать вместе» и посвящены 2800-летнему юбилею основания Еревана, на фестивале были представлены 28 павильонов с участием ресторанов, кулинарных училищ, колледжей, общественных организаций, а также музея истории Еревана, историко-археологического музея-заповедника Эребуни и музея «Мегерян карпет».
Присутствующим на фестивале гостям и туристам были представлены церковные праздники (Навасард, Бун Барекендан, Сурб Саргис, Вардавар, Хачверац, Рождество, Цахказард) со своими традиционными блюдами.
Присутствующая на фестивале помощник мэра Еревана, курирующая отрасль туризма Мария Барагамян выразила благодарность всем участникам фестиваля за активное участие.
«Отдел туризма аппарата мэрии Еревана в последние годы ведет политику развития событийного туризма, и посвященный армянской кухне фестиваль «Ереван со вкусом» является тем фестивалем, который представляет гастрономический потенциал столицы. В рамках фестиваля наши сограждане и гости столицы получают возможность на месте познакомиться с традициями армянской кухни, а также с нашими праздниками и культурой»,-отметила Мария Барагамян.
Председатель общественной организации «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии» Седрак Мамулян в свою очередь отметил, что фестиваль проводится уже 10-й год подряд, однако за последние 4 года, с того времени как был включен в программу трехмесячных мероприятий «Ереванское лето», стал более популярным и массовым.
«Сотрудничая с отделом туризма мэрии Еревана, мы добились того, что еще больше людей заинтересовались фестивалем и специально для участия в фестивале приезжают в Ереван. С каждым годом увеличивается также вовлеченность ресторанов, общественных и специализированным организаций. Этот факт воодушевляет, поскольку нам есть что представить миру, в том числе, посредством армянской кухни»,-отметил Седрак Мамулян.
С прошлого года в рамках фестиваля проводится также кулинарный конкурс (в прошлом году был создан салат «Ереван»), а в этом году участники должны были приготовить новое блюдо, посвященное 2800-летию Еревана. Жюри фестиваля, в составе которого были помощник мэра Еревана Мария Барагамян, председатель общественной организации «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии» Седрак Мамулян, заместитель председателя данной организации Рузанна Наапетян и основатель сайта «Ереван Ресто» Арутюн Киракосян из представленных 12 блюд лучшим признали блюдо, приготовленное рестобаром «Vinograd wine»,
В рамках фестиваля, по традиции, среди посетителей проводится также опрос, по результатам которого определяются также «Самый красиво оформленный», «Самый вкусный» и «Самый гостеприимный» павильоны.
«Самым красиво оформленным» павильоном 4-го фестиваля «Ереван со вкусом», был признан павильон ресторана «Ин тун» («Старый дом»), в номинации «Самый вкусный павильон» победил ресторан «Dragon Garden», а «Самым гостеприимным» павильоном, по оценке посетителей, был признан павильон ереванского ремесленного училища N 9, где был представлен праздник Вардавар.
Фестиваль сопровождался армянскими национальными песнями и танцами, выступали ансамбли «Карин», «Сасун», «Таронцинер», а также ряд муниципальных национальных ансамблей.
В завершение фестиваля все участники удостоились благодарственных грамот мэра Еревана Тарона Маргаряна.
Стоит напомнить, что фестиваль армянских празднично-ритуальных блюд «Ереван со вкусом» организовывается уже 4 год подряд отделом туризма аппарата мэрии Еревана и общественной организацией «По развитию и сохранению традиций армянской кулинарии».