Հայկ Մարությանին ներկայացվել է Հալաբյանին հարակից բնակելի համալիրի կառուցման առաջարկը
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հանդիպել է «Ռենովեյշն փրոջեքթ մենեջմենթ քամփնի» ընկերության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման շրջանակում քաղաքապետին է ներկայացվել Հալաբյան փողոցի հարակից տարածքում բնակելի համալիրի կառուցման առաջարկը: Համաձայն էսքիզային նախագծի՝ նախատեսվում է հինգ բազմահարկ շենքի կառուցում, ինչն ամբողջությամբ կլուծի նաև նշյալ տարածքում առկա վթարայնության աստիճան ունեցող վեց շենքերի բնակիչների վերաբնակեցման խնդիրը: Առաջարկվող նախագծով, ի դեպ, շենքերի կառուցումից հետո միայն կսկվի վերաբնակեցումը: Նախատեսվում է, որ բնակիչներին նորակառույց բազմաբնակարաններում կտրամադրվեն իրենց բնակմակերեսին համապատասխան վերանորոգված բնակարաններ, ավտոտնակներ ունեցողներն էլ ստորգետնյա ավտոկայանատեղիներում կստանան տարածքներ:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը կարևորել է ծրագրի սոցիալական բաղադրիչը, որը կնպաստի Հալաբյան փողոցում առկա վթարայնության աստիճան ունեցող շենքերում ապրող բնակիչների՝ ապահով, անվտանգ ու հարմարավետ պայմաններում ապրելու խնդրի լուծմանը: Բացի այդ, շուրջ 35000 քմ տարածքից միայն շուրջ 6000 քմ է լինելու կառուցապատման ենթակա, մյուս հատվածներն ամբողջությամբ բարեկարգվելու են, կանաչապտվելու և դառնալու են ընդհանուր օգտագործման հանրային տարածքներ: Երևանի քաղաքապետը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ համայնքը կանգնած է բոլոր այն ներդրողների ու կառուցապատողների կողքին, ովքեր քաղաքի բարեկարգմանը զուգահեռ լուծում են նաև սոցիալական կարևոր խնդիրներ: Առաջիկայում ծրագիրը կներկայացվի ՀՀ կառավարության քննարկմանը:

Айку Марутяну представлено предложение по строительству жилого комплекса на территории,прилегающей к улице Алабяна
Мэр Еревана Айк Марутян встретился с представителями компании «Реновейшн проджект менеджмент». В ходе встречи мэру было представлен проект строительства жилого комплекса на территории, прилегающей к улице Алабяна. Согласно эскизу проекта, планируется строительство пяти многоэтажных зданий, что полностью решит проблему переселения жильцов шести аварийных зданий, находящихся в этом районе. Согласно предлагаемому проекту, переселение должно быть начато только по завершении строительства.
Планируется, что жильцы получат квартиры с равноценной площадью, а жильцы, владеющие гаражами, получат места на подземной стоянке.
Мэр Айк Марутян подчеркнул важность социальной составляющей проекта, благодаря которой жильцы аварийных зданий улицы Алабяна получат безопасные и удобные квартиры. Кроме того, только 6000 кв м из 35000 предусмотрено к застройке: остальная территория будет полностью благоустроена и озеленена.
Мэр Еревана еще раз подчеркнул, что община всегда готова оказать поддерку тем инвесторам и застройщикам, которые параллельно с благоустройством города решают также проблемы социального значения. В ближайшее время программа будет предствлена на обсуждение правительства ЕА>