Հայկ Մարությանն ընդունել է ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
06.12.2018Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: Ողջունելով հյուրին՝ քաղաքապետ Մարությանը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները, մասնավորապես՝ Երևանի և ռուսաստանյան խոշոր քաղաքների միջև բացառիկ հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ և խորանալ՝ այդ հարցում կարևորելով երկու երկրների դեսպանների մասնակցությունը:
Շնորհավորելով Հայկ Մարությանին` քաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, դեսպան Կոպիրկինն իր հերթին նկատել է, որ Երևանի և Մոսկվայի ու Սանկտ Պետերբուրգի, ինչպես նաև ռուսաստանյան այլ քաղաքների միջև համագործակցության մեծ ասպարեզ կա՝ մշակույթից ու սպորտից մինչև տրանսպորտ, աղբահանություն և ուրբանիստական բազմազան խնդիրների լուծում: Հայկ Մարությանն այս առումով նկատել է, որ երկու երկրների բնակիչները կենսակերպի ու մտածողության շատ նմանություններ ունեն, ինչն էլ ավելի է նպաստում չափերով համադրելի քաղաքների միջև գործնական հարցերում երկխոսության ծավալմանը:
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև Երևանում և Մոսկվայում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:

Айк Марутян принял посла РФ Сергея Копыркина
Мэр Еревана Айк Марутян принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Республики Армения Сергея Копыркина. Поприветствовав гостя, мэр Марутян выразил уверенность в том, что армяно-российские отношения и впредь будут развиваться и углубляться. В этом деле мэр придал также важность роли послов двух стран.
Поздравив Айка Марутяна с избранием на пост мэра, посол Копыркин в свою очередь отметил, что между Ереваном и крупнейшими российскими городами (Москва, Санкт-Петербург и др.) существует широкое поле для многостороннего сотрудничества. В связи с этим Айк Марутян указал на схожесть образа жизни и мышления жителей двух стран, что еще больше способствует развитию диалога в практических вопросах.
Участники встречи обсудили также вопросы, касающиеся сотрудничества между дипломатическими представительствами Еревана и Москвы и органами местного самоуправления.