ՀՀ վարչապետն ու Երևանի քաղաքապետը ծանոթացել են մայրաքաղաքի ներդրումային մի շարք ծրագրերի նախագծերին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուղեկցությամբ այցելել է «Դալմա Մոլ» համալիրի հարևանությամբ գտնվող տարածք, որտեղ նախատեսվում է իրականացնել «Հայկական Գյուղ» ազգագրական թաղամասի կառուցապատման ներդրումային ծրագիրը:
Ներկայացնելով ծրագրի մանրամասները` պատասխանատուները նշել են, որ նախատեսվում է ստեղծել Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների քաղաքային և գյուղական բնակավայրերի ազգային ավանդույթներին ու պատմականորեն ձևավորված ճարտարապետական դիմագծին բնորոշ ազգագրական թաղամաս՝ բնակելի տներով, հյուրանոցներով (հյուրատներով), ինչպես նաև նկարչությունն ու ազգային արհեստները (գորգագործություն, դարբնեգործություն, կավագործություն, հուշանվերների պատրաստում) ներկայացնող ցուցասրահներով: Ծրագրին նախորդել են ՀՀ ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի ու Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի մասնագետների կողմից կատարված ուսումնասիրությունները՝ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերին (Գորիս, Դիլիջան, Աշտարակ և այլն) բնորոշ «Հայկական տան» տիպերի վերաբերյալ: Նշվել է նաև, որ Ազգագրական թաղամասի նախագծային փաստաթղթերի մշակման աշխատանքները սկսված են և կառուցապատման ներդրումային ֆոնդն էլ ներկայում գտնվում է ձևավորման փուլում, որին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել հողամասերի սեփականատերերը և Երևանի քաղաքապետարանը:
Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ «Հայկական Գյուղ»-ը կարող է դառնալ Երևանի զբոսաշրջային գրավչություններից մեկը, նպաստել մշակութային զբոսաշրջության հետագա զարգացմանն ու երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը: Տեղում պատասխանատուներին հանձնարարվել է հնարավորին կարճ ժամանակահատվածում ներկայացնել ծրագրի վերջնական տարբերակը՝ այն ներդրողների հետ քննարկելու նպատակով:
Այնուհետև վարչապետ Կարեն Կարապետյանը և քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը միասին այցելել են «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարան, ծանոթացել վերջինի արդիականացման ծրագրին, որով նախատեսվում է նոր մոտեցումներով ներկայացնել Երևանի հիմնադրման պատմությունը: Մասնավորապես նշվել է, որ նախատեսվում է ստեղծել մի միջավայր, որը, բացի պատմականությունը, կունենա նաև մատուցման նորարարական մոտեցումներ։ Որոշ հատվածներում, որտեղ ավարտվել են պեղումները, չկորցնելով հնագիտական պատկերը, շինությունները լրացվելու, վերականգնվելու են որոշակի ճարտարապետական լուծումներով, ընդ որում՝ մեծ մասը շարժական հնարքներով։
Կարևորելով ծրագրի իրականացումը` Կարեն Կարապետյանն առաջարկել է այն կյանքի կոչել միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ:
ՀՀ կառավարության ղեկավարն ու Երևանի քաղաքապետն այցելել են նաև Շենգավիթ պատմահնագիտական արգելոցի, ինչպես նաև Կարմիր Բլուր հնավայրի տարածքներ: Տեղում մանրակերտերի վրա ներկայացվել են վերոնշյալ տարածքների վերականգնման ու զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների ստեղծման ծրագրային առաջարկները: Կարևորելով ծրագրերի կյանքի կոչումը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ նախաձեռնությունների նպատակը մայրաքաղաքի հազարամյակների պատմությունը ինչպես երևանցիներին, այնպես էլ մայրաքաղաքի զբոսաշրջիկներին լիարժեք և պատշաճ ներկայացնելն է: Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն էլ առաջարկել է դրանք քննարկել միջազգային փորձագետների հետ, որպեսզի գտնվեն այնպիսի լուծումներ, որոնք առավելագույն կընդգծեն վերոնշյալ վայրերի զբոսաշրջային գրավչությունը:

Премьер-министр РА и мэр Еревана ознакомились с проектами ряда инвестиционных программ столицы
Премьер-министр Карен Карапетян в сопровождении мэра Еревана Тарона Маргаряна посетил территорию, прилегающую к комплексу «Далма Молл», где планируется осуществить инвестиционную программу застройки этнографического квартала «Армянская деревня».
Представляя подробности программы, ответственные лица отметили, что планируется создать этнографический квартал, характерный для исторически сформировавшегося в соответствии с национальными традициями архитектурного облика городских и сельских населенных пунктов различных регионов Армении: с жилыми домами, гостиницами (гостевыми домами), а также экспозиционными залами, представляющими живопись и национальные ремесла (ковроделие, кузнечное дело, гончарное дело, изготовление сувениров). Программе предшествовали изучения, проведенные специалистами Государственного комитета по градостроительству при Правительстве РА и Национального университета архитектуры и строительства Армении относительно вариантов «Армянского дома», характерных для различных населенных пунктов Армении (Горис, Дилижан, Аштарак и др.). Было также отмечено, что работы по разработке проектных документов начаты. В настоящее время инвестиционный фонд застройки находится в процессе формирования, в котором выразили готовность принять участие собственники земельных участков и мэрия Еревана.
Глава Правительства выразил убежденность, что «Армянская деревня» может стать одной из туристических достопримечательностей Еревана, способствовать дальнейшему развитию культурного туризма и повышению узнаваемости страны. Ответственным лицам было также поручено в максимально короткий срок представить окончательный вариант программы с целью ее обсуждения с инвесторами.
Затем премьер-министр Карен Карапетян и мэр Тарон Маргарян посетили историко-археологический музей-заповедник «Эребуни», ознакомились с программой модернизации, посредством которой планируется представить историю основания Еревана с новыми подходами. На некоторых участках, где завершены раскопки, строения будут дополняться, реставрироваться при сохранении исторического облика, с использованием новых архитектурных решений.
Подчеркнув важность реализации программы, Карен Карапетян предложил воплотить ее в жизнь с привлечением международных экспертов.
Глава Правительства РА и мэр Еревана посетили также историко-археологический заповедник Шенгавит и историческую местность Кармир Блур. Здесь на макетах были представлены программные предложения по восстановлению и созданию туристических инфраструктур. Придав важность осуществлению программ, мэр Тарон Маргарян отметил, что цель инициатив должным образом и подробно представить ереванцам и гостям столицы ее тысячелетнюю историю.