Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Ամմանի գործընկերոջ հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության մայրաքաղաք Ամմանի քաղաքապետ Աքել Բիլթաջիի և նրա գլխավորած պաշտոնական պատվիրակության անդամների հետ: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության նախագահ Պերճ Սեդրակյանը: Ողջունելով հյուրերին` քաղաքապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել Երևան այցելելու և ապրիլի 24-ին հայ ժողովրդի հետ միասին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու համար:
Տարոն Մարգարյանը նկատել է, որ Ամմանի քաղաքապետի այցով երկու մայրաքաղաքների միջև առկա փոխգործակցությունն ու գործընկերային կապերն էլ ավելի կամրապնդվեն ու կընդլայնվեն համագործակցության շրջանակները:
«Հայ-հորդանանյան հարաբերություններն այսօր գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, որոնք ոչ միայն գործնական են, այլև բարեկամական: Դրա խոսուն ապացույցն է նաև արաբական աշխարհի հետ Հայաստանի և հայ ժողովրդի ընդհանուր պատմությունը: Հաշվի առնելով մեր պետությունների օրինակը՝ համոզված եմ, որ մենք երկու մայրաքաղաքների միջև ևս էլ ավելի կամրապնդենք ու կզարգացնենք երկուստեք փոխգործակցությունն ու բարեկամությունը»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Ամմանի քաղաքապետ Աքել Բիլթաջին էլ իր հերթին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար և առանձնակի կարևորելով երկու մայրաքաղաքների միջև համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված Երևանի քաղաքապետի պատրաստակամությունը, ընդգծել է, որ սա ևս մեկ հրաշալի առիթ է՝ քննարկելու համագործակցության ծրագրերի ընթացքն ու նախանշելու առաջիկա անելիքները:
«Այսօր իսկապես մեծ ներուժ կա երկու մայրաքաղաքների միջև արդյունավետ համագործակցություն ծավալելու առումով, և պետք է ընդգծեմ, որ մենք ևս շահագրգիռ ու պատրաստակամ ենք Երևանի հետ բարեկամական և գործընկերային հարաբերություններն ընդլայնելու հարցում: Նաև Ձեր ուղեկցությամբ, պարոն քաղաքապետ, ես հնարավորություն ունեցա շրջելու Երևանում և պետք է խոստովանեմ, որ տեսա իսկապես բարեկարգ, խնամված ու հարմարավետ քաղաք: Եվ թեկուզ հենց այս տեսանկյունից մեզ համար իսկապես կարևոր է որոշակի ոլորտներում գործընկերային հարաբերություններ ծավալելն ու երկուստեք հաջողված փորձի փոխանակումներ ունենալը»,- նշել է Ամմանի քաղաքապետը:
Հանդիպման շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, առանձնակի կարևորելով Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորությունում երկու երկրների նախագահների ներկայությամբ Երևանի և Ամմանի միջև ստորագրված քույր քաղաքներ հռչակելու մասին համաձայնագիրը, ընդգծել է, որ այն հնարավորություն կտա իրականացնելու իսկապես փոխշահավետ համագործակցություն՝ ի բարօրություն երկու մայրաքաղաքների բնակիչների:

Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с коллегой из Аммана
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял мэра Аммана - столицы Иорданского Хашимитского Королевства, Акела Билтаджи и членов возглавляемой им официальной делегации. На встрече присутствовал также председатель Всеармянского благотворительного союза (AGBU) Перч Седракян. Поприветствовав гостя, мэр Тарон Маргарян выразил благодарность за визит в Ереван и за то, что вместе с армянским народом 24-ого апреля почтил память невинных жертв Геноцида армян.
Тарон Маргарян отметил, что визит мэра Аммана будет способствовать дальнейшему укреплению деловых связей между двумя столицами и расширению сотрудничества.
«Армяно- иорданские отношения сегодня находятся на высшем уровне и имеют не только деловой, но и дружественный характер, о чем свидетельствует общая история Армении и армянского народа с арабским миром. Учитывая пример наших историй, я уверен, что мы также установим двухсторонние дружественные и взаимовыгодные связи между двумя столицами»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В свою очередь мэр Аммана Акел Билтаджи выразив благодарность за теплый прием и придав особую важность готовности мэра Еревана расширить сотрудничество между двумя городами подчеркнул, что это ещё одна замечательная возможность для обсуждения программ сотрудничества и дальнейших работ.
«Сегодня есть большой потенциал для установления эффективного сотрудничества между двумя столицами и, должен подчеркнуть, что мы также заинтересованы и готовы расширить дружественные и партнерские отношения с Ереваном. Также вместе с вами, господин мэр, я имел возможность совершить прогулку в Ереване и должен признаться, что я увидел, действительно, благоустроенный, ухоженный и уютный город»,-отметил мэр Аммана.
В рамках встречи мэр Еревана Тарон Маргарян подчеркнув особую важность подписанию соглашения о провозглашении Еревана и Аммана городами-побратимами в Иорданском Хашимитском Королевстве в присутствии президентов двух стран, подчеркнул, что оно даст возможность реализовать действительно взаимовыгодное сотрудничество во благо жителей двух столиц.