Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Չինաստանի Ցինդաո քաղաքի պատվիրակության հետ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Չինաստանի Ցինդաո քաղաքի քաղաքային ժողովրդական կոնգրեսի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լիու Շենգժենի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հյուրերին ներկայացնելով մայրաքաղաքի զարգացման ռազմավարության հիմնական ուղղություններն ու այդ շրջանակում նաև միջազգային տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ծրագրերը՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ Երևանը տարեցտարի ընդլայնում է գործակցության շրջանակներն ու այսօր համագործակցում է աշխարհի շուրջ 50 քաղաքների և 10 միջազգային կառույցների հետ:
«Քաղաքային տնտեսության տարբեր բնագավառներում ենթակառուցվածքների արդիականացման ու զարգացման, ծառայությունների որակը զգալիորեն բարձրացնելու հարցում մեր կողմից առանձնակի է կարևորվում նաև գործընկեր քաղաքների և միջազգային տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ընդլայնումն ու ամրապնդումը: Այս կերպ, փորձի փոխանակման միջոցով, հնարավորություն է ընձեռվում գտնել առավել արդյունավետ տարբերակներ, որոնք էլ կիրառվում են գործնականում», - նշել է քաղաքապետն ու համոզմունք հայտնել, որ համագործակցությունն արդյունավետ կլինի նաև Երևանի և Ցինդաոի միջև: Տարոն Մարգարյանն առանձնակի կարևորել է նաև երկու քաղաքների միջև Մտադրությունների մասին հուշագրի ստորագրումը, որն էլ, ըստ էության, փոխշահավետ համագործակցության մեկնարկ կդառնա:
Հաշվի առնելով, որ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն անդրադարձել է ներդրումային հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրերին ու նախագծերին:
«Երևանի քաղաքապետարանն այսօր ներկայացնում է ներդրումային առաջարկ-ծրագրեր, որոնք կարող են հետաքրքրել մասնավոր հատվածին: Մենք կարևորում ենք կոնկրետ ծրագրերի ու նախագծերի իրականացումը և պետք է նշեմ, որ գործարար միջավայրի բարելավման և ներդրումների ներգրավման հետ կապված այսօր մայրաքաղաքում լուրջ քայլեր են ձեռնարկվում», - ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը՝ հավելելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը բաց և պատրաստակամ է քննարկելու համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր և, ըստ ամենայնի, օժանդակելու դրանց կյանքի կոչմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, Ցինդաոյի քաղաքային ժողովրդական կոնգրեսի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լիու Շենգժենն իր հերթին նկատել է, որ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում գործակցության եզրերն իսկապես բազմազան են:
«Պարոն քաղաքապետ, մեզ համար անչափ կարևոր է համագործակցության հարցում Ձեր պատրաստակամությունը, քանի որ քաղաքներն իսկապես ունեն համանման խնդիրներ և դրանց լուծման ուղիներն առավել հեշտ է գտնել փոխշահավետ համագործակցության միջոցով: Ցինդաոն Չինաստանի արդյունաբերական հզոր կենտրոններից մեկն է և համոզված եմ, որ տնտեսական կապերի ամրապնդման ու քաղաքային տնտեսության կառավարման տարբեր ոլորտներում կարող ենք ծավալել փոխշահավետ համագործակցություն՝ ի շահ երկու քաղաքների զարգացման», - նշել է Լիու Շենգժենը:
Հանդիպման շրջանակում Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանը և Ցինդաոյի քաղաքային ժողովրդական կոնգրեսի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Լիու Շենգժենը ստորագրել են Մտադրությունների մասին հուշագիր, ըստ որի էլ նախանշվում է երկու քաղաքների հետագա աշխատանքների ուղղվածությունը: Կողմերը պայմանավորվել են ձևավորել աշխատանքային խումբ, որը կմշակի առաջարկություններ՝ երկու քաղաքների միջև համագործակցության վերաբերյալ:

Мэр Тарон Маргарян встретился с делегацией из китайского города Циндао
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой вице-председателем постоянной комиссии Муниципального народного конгресса китайского города Циндао Лиу Шенгжен.
Представляя гостям основные направления стратегии развития столицы и программы сотрудничества с международными организациями, мэр Тарон Маргарян отметил, что Ереван с каждым годом расширяет рамки сотрудничества и уже сегодня взаимодействует с 50 городами мира и 10 международными организациями.
«Мы придаем важность расширению и укреплению сотрудничества с городами-партнерами и международными организациями, что способствует обновлению и развитию инфраструктур в различных сферах городского хозяйства, а также значительному улучшению качества услуг. Таким образом, посредством обмена опытом, предоставляется возможность найти наиболее эффективные варианты, которые применяются на практике»,-отметил мэр и выразил убежденность в том, что сотрудничество между Ереваном и Циндао также будет эффективным.
Тарон Маргарян придал особую важность подписанию Меморандума о намерениях между двумя городами, который, по сути, послужит основой для дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества.
Учитывая, что в составе делегации были руководители крупных компаний, мэр Тарон Маргарян коснулся программ и предложений, представляющих инвестиционный интерес.
«Мэрия Еревана сегодня представляет инвестиционные предложения и программы, которые могут заинтересовать частный сектор. Мы придаем важность реализации конкретных программ и проектов, и должен отметить, что в настоящее время в Ереване предпринимаются серьёзные шаги по привлечению инвестиций и улучшению бизнес среды»,-подчеркнул Тарон Маргарян, добавив, что мэрия Еревана открыта и готова обсудить конкретные программы сотрудничества и содействовать их реализации.
Выразив благодарность за теплый прием, вице-председатель постоянной комиссии Муниципального народного конгресса китайского города Циндао Лиу Шенгжен в свою очередь отметила, что в сферах, представляющих взаимный интерес, возможности сотрудничества многогранны.
«Господин мэр, для нас очень важна ваша готовность к сотрудничеству, поскольку наши города, действительно, имеют схожие проблемы и посредством обмена опытом можно найти соответствующие решения. Циндао является одним из крупных промышленных центров Китая и я убеждена, что в разных сферах управления городским хозяйством будет установлено взаимовыгодное сотрудничество, во благо развития двух городов»,-отметила Лиу Шенгжен.
В рамках встречи первый заместитель мэра Еревана Камо Ареян и вице-председатель постоянной комиссии Муниципального народного конгресса китайского города Циндао Лиу Шенгжен подписали Меморандум о намерениях. Стороны договорились сформировать рабочую группу, которая выработает предложения относительно сотрудничества между двумя городами.