Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է ամերիկացի ջազ երգչուհի Դի Դի Բրիջվոթերին
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հյուրընկալել է «Երևան Ջազ Ֆեստ 2016» փառատոնին մասնակցելու նպատակով Երևանում գտնվող աշխարհահռչակ ամերիկացի ջազ երգչուհի Դի Դի Բրիջվոթերին:
Ողջունելով հյուրին և գնահատելով երգչուհու դերը ջազի տարածման գործում՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ Երևանը ևս ունի իր ջազային ավանդույթները, որոնք բարձր են գնահատվում աշխարհում:
«2012 թվականից մենք ամեն տարի ապրիլի 30-ին նշում ենք Ջազի միջազգային օրը։ Ի դեպ, Երևանն առաջիններից մեկն էր, որ պաշտոնապես սկսեց նշել այս տոնը, ինչը մեկ անգամ ևս փաստում է մեր քաղաքում ջազի մասսայականությունն ու հանրային լայն ընկալումը: Եվ տարեցտարի այդ օրը Երևանը հյուրընկալում է բազմաթիվ հանրահայտ ջազմենների, ովքեր իրենց հայ գործընկերների հետ միասին, կազմակերպվող բացօթյա համերգի շրջանակում, կատարողական բարձր վարպետությամբ Ջազի միջազգային օրը դարձնում են իսկապես տոնախմբություն բոլոր երկրպագուների համար: Վստահ եմ, որ այսօր կայանալիք Ձեր համերգը ևս կանցնի բարձր մակարդակով, որի շրջանակում անձամբ կհամոզվեք ջազի երախտավորների հանդեպ հայ հանդիսատեսի կողմից դրսևորվող ջերմ վերաբերմունքի մեջ»,- նշել է քաղաքապետը։
Շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետին ջերմ հյուրընկալության համար՝ Դի Դի Բրիջվոթերը կիսվել է մայրաքաղաքի մասին իր տպավորություններով և նշել, որ Երևանն ու, առհասարակ, հայկական մշակույթն իրեն ոգեշնչել են և ստեղծագործական նոր մտահղացումներ տվել:
«Պարոն քաղաքապետ, իսկապես հիացած եմ Երևանի ջերմությամբ ու գեղեցկությամբ: Հաճելի է գտնվել մի հինավուրց քաղաքում, որը շուրջ 3000-ամյա պատմություն ունի: Նաև հասցրել եմ արդեն զգալ Ձեր քաղաքի բնակիչների ջերմ վերաբերմունքն ու համամիտ եմ Ձեզ հետ, որ դրա կրկնապատիկը կվայելեմ այսօրվա համերգի ժամանակ: Պետք է նաև խոստովանեմ, որ Երևանը դարձավ ինձ համար ստեղծագործական նոր մտահղացումների ներշնչանքի աղբյուր, ինչն անպայման կարտացոլվի իմ նոր գործերում», - նշել է Դի Դի Բրիջվոթերը:

Мэр Тарон Маргарян принял американскую джазовую певицу Ди Ди Бриджуотер
Мэр Еревана Тарон Маргарян принял всемирно известную джазовую певицу Ди Ди Бриджуотер, прибывшую в Ереван для участия в фестивале «Ереван джаз-фест 2016».
Поприветствовав гостью и оценив роль певицы в деле распространения джаза, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что Ереван также имеет свои джазовые традиции, которые высоко ценятся в мире.
«С 2012 года каждый год 30-го апреля мы отмечаем Международный день джаза. Отмечу, что Ереван был одним из первых городов, который официально стал отмечать этот праздник. Это еще раз говорит о том, что в нашем городе джаз пользуется большой популярность. С каждым годом в этот день Ереван принимает многочисленных известных джазменов, которые со своими армянскими коллегами, в рамках организуемых концертов, превращают Международный день джаза в настоящий праздник. Уверен, что сегодняшний ваш концерт пройдет на высшем уровне и вы лично почувствуете теплое отношение армянского зрителя к известным джазовым деятелям»,-подчеркнул мэр Еревана.
Выразив благодарность мэру Еревана за теплый прием, Ди Ди Бриджуотер поделилась впечатлениями и отметила, что Ереван, и армянская культура в целом, вдохновили ее и дали новые творческие идеи.
«Господин мэр, я действительно восхищена теплотой и красотой Еревана. Приятно находится в древнем городе, который имеет почти 3000-летнюю историю. Успела также почувствовать теплое отношение жителей города, и уверена, что все это я почувствую вдвойне во время сегодняшнего концерта. Должна также признаться, что Ереван стал для меня источником вдохновения для новых творческих идей, что, несомненно, будет отражаться в моих новых произведениях»,-отметила Ди Ди Бриджуотер.