Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ծանոթացել է Կենդանաբանական այգու վերակառուցման և զարգացման ծրագրի երկրորդ փուլի աշխատանքների ընթացքին
12.05.2017
Երևանի կենդանաբանական այգի կատարած աշխատանքային շրջայցի շրջանակում Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ծանոթացել է համայնքային բյուջեի միջոցներով այգում իրականացվող վերակառուցման և զարգացման ծրագրի երկրորդ փուլի աշխատանքներին: Քաղաքապետի տեղակալներ Վահե Նիկոյանի և Արամ Սուքիասյանի, ինչպես նաև այգու տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանի ուղեկցությամբ Երևանի քաղաքապետը շրջել է տարածքում, հետևել աշխատանքների ընթացքին: Ներկայացնելով ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների մանրամասները՝ պատասխանատուները նշել են, որ արդեն ավարտական փուլում է գայլերի, արջերի և առյուծների համար նախատեսված, միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան նոր ազատավանդակների կառուցումը:
Մասնավորապես նշվել է, որ գայլերի և արջերի ազատավանդակի կառուցման արդյունքում այգու օգտագործելի տարածքը կավելանա շուրջ 6000 քմ-ով: Այն կունենա նաև համապատասխան դիտահարթակներ, որոնց շնորհիվ այցելուները հնարավորություն կունենան անվտանգ հեռավորությունից և հարմար դիրքից հետևելու կենդանիներին: Նորովի ու ինքնատիպ լուծումներով կառանձնանա նաև առյուծների ազատավանդակը: Շուրջ 3500 քմ տարածք զբաղեցնող այս ազատավանդակն էլ կունենա հարակից ժայռեր ու արհեստական ջրվեժներ: Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին ներկայացվել է նաև ծրագրի շրջանակում այգում կառուցվող կենդանիների ժամանակավոր պահման կարանտինային կենտրոնը: Պատասխանատուները նշել են, որ սա այգու համար կարևոր ձեռքբերում է լինելու, քանի որ ստեղծման օրից ի վեր այն երբևէ կարանտինային կենտրոն չի ունեցել:
Կենդանաբանական այգու տնօրենի հավաստմամբ` երկրորդ փուլի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների արդյունքում ամբողջությամբ կավարտվի այգու վերակառուցման ծրագիրը, ու առաջիկա տարիներին այգում արդեն կիրականացվեն միայն զարգացման ծրագրեր: Օգտվելով առիթից՝ այգու տնօրենը շնորհակալություն է հայտնել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին՝ երկու փուլով իրականացված ծրագրի կյանքի կոչման հարցում ցուցաբերած վճռականության և հետևողականության համար՝ ընդգծելով, որ անցյալ դարի 40-ական թվականներին հիմնված այգում մինչ այս երբևէ չէին իրականացվել վերակառուցման նման լայնածավալ աշխատանքներ: Ռուբեն Խաչատրյանը նաև վստահեցրել է, որ վերակառուցման շնորհիվ Երևանի կենդանաբանական այգին այսօր դարձել է ոչ միայն տարածաշրջանի լավագույն համանման հանգստի գոտին, այլև ոլորտի միջազգային մասնագետների կողմից է ըստ արժանվույն գնահատվում:
Առանձնակի կարևորելով այգու դերն ու նշանակությունը ինչպես մայրաքաղաքի բնակիչների, այնպես էլ զբոսաշրջիկների լիարժեք հանգստի կազմակերպման համար, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն էլ հանձնարարել է ամենօրյա հսկողության տակ պահել աշխատանքների ընթացքն ու դրանք ավարտել սահմանված ժամկետներում, որպեսզի օր առաջ հանգստի գոտին հանձնվի լիարժեք շահագործման:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ 2014թ.-ից մեկնարկած Երևանի կենդանաբանական այգու վերանորոգման և զարգացման ծրագրի առաջին փուլով համալիր բարեկարգման աշխատանքներ էին տարվել բոլոր ուղղություններով, որի շրջանակում, ենթակառուցվածքների արդիականացմանը զուգահեռ, այգին նորացվել, ինչպես նաև համալրվել է նոր ազատավանդակներով: Կառուցվել է նաև յուրօրինակ կղզի, ձիարշավարան ու հարմարավետ խաղահրապարակներ՝ այդ թվում նաև հենաշարժողական խնդիրներ ունեցող փոքրիկների համար:

Мэр Тарон Маргарян ознакомился с ходом работ второго этапа программы по реконструкции и развития зоопарка
12.05.2017
В ходе рабочего визита в ереванский зоопарк, мэр Еревана Тарон Маргарян ознакомился с ходом работ второго этапа программы по реконструкции и развития зоопарка. Программа реализуется за счет средств городского бюджета. В сопровождении заместителей мэра Ваге Никояна и Арама Сукиасяна, а также директора зоопарка Рубена Хачатряна мэр Еревана наблюдал за ходом работ. Представляя подробности реализуемых в рамках программы работ, ответственные лица отметили, что подходит к концу строительство, соответствующих международным стандартам вольеров для волков, медведей и львов. Было отмечено, что после завершения строительства площадь парка увеличится на 6000 кв.м. Будет построена также новая смотровая площадка для наблюдения за животными с безопасного расстояния.
Мэру Тарону Маргаряну был представлен также карантинный центр временного содержания животных, который строится в рамках программы по реконструкции зоопарка. Ответственные лица отметили, что это действительно важное достижение, поскольку со дня основания в зоопарке не было подобного центра.
По словам директора зоопарка, в результате работ, реализуемых в рамках второго этапа программы, полностью завершится реконструкция зоопарка и в ближайшие годы будут осуществляться программы по развитию. Пользуясь случаем, директор зоопарка поблагодарил мэра Тарона Маргаряна за проявленную последовательность, подчеркнув, что в парке, основанном в 40-е годы прошлого столетия, ранее не были проведены столь масштабные работы по реконструкции. Рубен Хачатрян также заверил, что благодаря реконструкции на сегодняшний день ереванский зоопарк в своем роде стал не только лучшей зоной отдыха в регионе, но и получает должную оценку со стороны международных экспертов отрасли.
Придав особую важность роли и значению зоопарка для полноценной организации отдыха ереванцев и гостей столицы, мэр Тарон Маргарян поручил держать под ежедневным контролем реализуемые работы и завершить их в установленные сроки.
Напомним, что по инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна с 2014 года в ереванском зоопарке начались работы первого этапа по реконструкции и развитию, в рамках которого по всем направлениям были осуществлены работы по благоустройству. Параллельно с модернизацией инфраструктур, в парке были построены новые вольеры, островок для зверей, ипподром и удобные игровые площадки, в том числе для детей с проблемами опорно-двигательного аппарата.