Կայացել է «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման հանդիսավոր արարողությունը
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնն ամփոփեց 19-րդ տարեշրջանը: Փակման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցել է նաև Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը: Ծիրանառատ կինոտոնը յոթ օր շարունակ նոր շունչ ու թարմություն հաղորդեց քաղաքամայր Երևանի մշակութային կյանքին: Ֆիլմերի ընտրանին հարուստ էր, դրանք դիտելու շտապող կինոսերների պակաս էլ չկար:
Ի դեպ, փառատոնի պատմության ընթացքում առաջին անգամ մշակութային այս կարևոր իրադարձության գլխավոր հովանավորությունը ստանձնեց Երևանի քաղաքապետարանը: Քաղաքային իշխանություններն այսուհետ ևս կանգնած են լինելու Երևանի մշակութային միջավայրն ու կյանքը հարստացնող ծրագրերի և նախաձեռնությունների կողքին:
Փառատոնն այս տարի մրցութային 3 ծրագիր ուներ։ Ընդգրկված էին հեղինակային կինոյի 100-ից ավելի լիամետրաժ ու կարճամետրաժ ֆիլմեր, այդ թվում՝ Կաննի, Բեռլինի և միջազգային այլ փառատոներին ներկայացված ժապավեններ: Ժյուրիի աշխատանքը որքան բարդ, նույնքան էլ պատասխանատու էր: Բեմում մրցանակակիրներն են:
«Ոսկե ծիրան»-ի այս տարվա ծրագրով հատուկ անդրադարձ կար Արցախյան 44-օրյա պատերազմին. փառատոնային շաբաթվա ընթացքում ներկայացվեց տարբեր երկրների կողմից նկարահանված 5 ֆիլմ: Հենց դրանցից մեկով՝ Կարին Հովհաննիսյանի «Չտեսնված հանրապետություն» ֆիլմի ցուցադրությամբ էլ փակվեց կինոփառատոնը:

Состоялась церемония закрытия кинофестиваля «Золотой абрикос»
Завершился 19-й сезон Международного кинофестиваля «Золотой абрикос». Мэр Еревана Грачья Саргсян принял участие в церемонии закрытия. В течение семи дней культурная жизнь столицы была насыщена тщательно отобранными фильмами.
В этом году впервые за историю фестиваля генеральным спонсором выступила мэрия Еревана. Городские власти намерены и дальше оказывать содействие всем программам и инициативам, нацеленным на развитие культурной жизни столицы.
В этом году фестивал состоял из трех конкурсных программ. В список вошло более 100 полнометражных и короткометражных фильмов, среди которых были фильмы, представленные на международных кинофестивалях в Каннах, Берлине и других событиях мира кинематографа.
В этом году в программу также вошло 5 фильмов о 44-дневной войне в Арцахе. Во время фестиваля были показаны ленты, снятые в разных странах. Показом одного из этих фильмов, картины «Невиданная республика» Карин Оганнисян и завершился кинофестиваль.