Մայրաքաղաքում ամբողջությամբ ավարտվեց շախմատի դպրոցներ հիմնելու ծրագիրը
Երևանի քաղաքապետ, Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը մասնակցել է Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի շախմատի դպրոցի հանդիսավոր բացման արարողությանը, որով էլ ամբողջությամբ ավարտվեց մայրաքաղաքում շախմատի դպրոցներ հիմնելու ծրագիրը: Թիվ 157 դպրոցի տարիներ շարունակ չօգտագործվող տարածքն ամբողջությամբ հիմնանորոգվել ու հարմարեցվել է շախմատի դասընթացների կազմակերպման համար, որը շուրջ 220 շախմատասեր մանուկների հնարավորություն կընձեռի ստանալու շախմատային անվճար կրթություն: Պատասխանատուների ուղեկցությամբ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը շրջել է նորաբաց դպրոցում, ծանոթացել երեխաների համար ստեղծված պայմաններին: Իրենց գոհունակությունը փոխանցելով քաղաքապետին շախմատի զարգացման նկատմամբ ցուցաբերած ուշադրության համար, նաև առանձնակի կարևորելով հատկապես շախմատի դպրոցների անվճար գործելու հանգամանքը՝ պատասխանատուները նկատել են, որ մարզական այս օջախների ստեղծումով մայրաքաղաքում զգալիորեն ավելացել է շախմատասեր մանուկների և պատանիների թիվը:
Հարկ է նշել, որ դեռևս 2013 թվականից մեկնարկած ծրագիրն ամբողջությամբ ավարտվեց և, ինչպես խոստացել էր քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Երևանի բոլոր վարչական շրջաններն այսօր ապահովված են շախմատի հարմարավետ դպրոցներով: Ծրագրի շրջանակում արդեն ավելի քան 4000 երեխաներ շախմատային անվճար կրթություն ստանալու հնարավորություն ունեն:

В Ереване полностью завершилась программа по строительству шахматных школ
Мэр Ереван, председатель шахматной федерации Еревана Тарон Маргарян принял участие в торжественной церемонии открытия шахматной школы в административном районе Норк-Мараш. Открытием этой школы в столице полностью завершилась программа по строительству шахматных школ.
Территория школы N157 полностью отремонтирована и может принять до 200 детей, которые получат бесплатное шахматное образование.
В сопровождении ответственных лиц мэр Тарон Маргарян обошёл здание школы, ознакомился с условиями.
Выразив свою благодарность мэру за внимание, проявленное к развитию шахмат и особенно подчеркнув то обстоятельство, что шахматные школы в столице бесплатные, ответственные лица отметили, что благодаря созданию шахматных школ в столице значительно увеличилось число детей и юношей, любящих шахматы.
Стоит отметить, что начатая еще в 2013 году программа полностью завершена. Как и обещал мэр Тарон Маргарян, во всех административных районах столицы функционируют шахматные школы. В рамках программы более чем 4000 детям предоставлена возможность получать бесплатное шахматное образование.