Մայրաքաղաքում շարունակվում են ձմռան նախապատրաստական աշխատանքները
Երևանի քաղաքապետարանում կայացած աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքի բազմաբնակարան շենքերում շարունակվում են իրականացվել ձմռան նախապատրաստական աշխատանքները, նաև համաձայն Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարականի, ըստ անհրաժեշտության վերականգնվում են շենքերի անձրևատար խողովակները:
Զեկուցվել է նաև, որ ջեռուցման համակարգերի անխափան շահագործումն ապահովելու նպատակով քաղաքապետարանի ենթակայության դպրոցներում, նախադպրոցական, մշակութային և առողջապահական հաստատություններում ևս իրականացվում են ձմռան նախապատրաստական աշխատանքներ: Այդ համատեքստում աշխատակազմի հանրակրթության վարչության պետը զեկուցել է, որ մասնավորապես հանրակրթական դպրոցներում իրականացվում են նաև դռների և պատուհանների ջերմամեկուսացման աշխատանքներ, որոնք կավարտվեն այս շաբաթավերջին:
Խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ Երևանի քաղաքապետի հանձնարարությամբ աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչությունը ՀՀ ԿԳՆ լեզվի պետական տեսչության հետ համատեղ մայրաքաղաքում կատարած ստուգայցերի արդյունքում հայտնաբերել է օրենքի պահանջին չհամապատասխանող 60 գովազդային վահանակ: Ըստ այդմ, 31 տնտեսվարողի ծանուցվել է սեղմ ժամկետներում վահանակները համապատասխանեցնել օրենսդրությանը, 29 գովազդային վահանակ էլ ապամոնտաժվել է: Հանձնարարվել է շարունակել այդ ուղղությամբ հետևողական աշխատանքները:
Զեկուցվել է, որ ի կատարումն քաղաքապետի հանձնարարականի՝ նախորդ շաբաթ գույքագրվել են վարչական շրջանների բոլոր գետնանցումները, որի արդյունքում 18 գետնանցումներում արձանագրվել են թերություններ: Հանձնարարվել է շարունակել խիստ հսկողությունն ու քայլեր ձեռնարկել սեղմ ժամկետներում սեփականատերերի և վարձակալների միջոցներով բոլոր գետնանցումները պատշաճ տեսքի բերելու ուղղությամբ:
Մայրաքաղաքում ապօրինի շինարարության և հողազավթումների հայտնաբերման ու կանխման ուղղությամբ տարվող ամենօրյա հսկողության արդյունքում նախորդ շաբաթ կազմվել է 11 վարչական արձանագրություն:
Զեկուցվել է, որ շարունակական հսկողություն է իրականացվում նաև մայրաքաղաքի տարածքում գործող հասարակական նշանակության օբյեկտները պոլիէթիլենային տոպրակներով ծածկելու դեպքերը բացառելու ուղղությամբ: Նախորդ շաբաթ արձանագրվել է նման 14 դեպք, որոնք բոլորը վերացվել են:
Բացօթյա ապօրինի առևտրի հայտնաբերման նպատակով նախորդ շաբաթվա ընթացքում, այդ թվում հանգստյան օրերին, վարչական շրջաններում կազմակերպված ստուգայցերի ընթացքում 5 վարչական արձանագրություն է կազմվել: Նույն ժամանակահատվածում ապամոնտաժվել է 4 լքյալ կրպակ: Քաղաքացիների, ինչպես նաև իրավաբանական անձանց կողմից աղբը ոչ սահմանված վայրերում թափելու դեպքերի հայտնաբերման և երևույթի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ էլ զեկուցվել է, որ նախորդ շաբաթ կազմվել է 61 վարչական արձանագրություն: Հանձնարարվել է բոլոր ուղղություններով շարունակել ամենօրյա խստացված հսկողությունը:
Զեկուցվել է, որ մայրաքաղաքում շարունակվում են այգիների մաքրման և ծառերի խնամքի աշխատանքները։ Ըստ ժամանակացույցի՝ շարունակվում է նաև չոր և ընկնելու վտանգ ներկայացնող ծառերի էտը: Զուգահեռաբար սկսվել են աշնանային ծառատունկի և շաբաթօրյակի նախապատրաստական աշխատանքները:
Խորհրդակցության ավարտին զեկուցվել է նաև, որ ստեղծվել է աշխատանքային խումբ և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ՝ ս.թ. նոյեմբերի 9-12-ը «Սանկտ–Պետերբուրգի օրերի» շրջանակներում Երևանում նախատեսվող միջոցառումները բարձր մակարդակով կազմակերպելու և անցկացնելու համար:

В столице продолжаются подготовительные работы к зимнему сезону
В ходе состоявшегося в мэрии Еревана очередного рабочего совещания было доложено, что в многоквартирных зданиях столицы продолжаются подготовительные работы к зимнему сезону. Также, по поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна, по мере необходимости, восстанавливается работа дренажной системы многоквартирных домов. Было также доложено, что в котельных дошкольных, учебных, культурных и здравоохранительных учреждений ведутся соответствующие подготовительные работы для обеспечения безопасной эксплуатации систем отопления. Начальник управления общего образования аппарата мэрии доложила, что в частности в общеобразовательных школах проводятся работы по теплоизоляции дверей и окон, которые будут завершены к концу недели.
В ходе совещания было доложено, что по поручению мэра Еревана, управление внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии и государственная инспекция по языку, провели соответствующие проверки, в результате которых было обнаружено 60 рекламных щитов, несоответствующих требованию закона. 31 хозяйствующему субъекту было поручено привести рекламные конструкции в соответствии с требованиями закона, еще 29 рекламных щитов были демонтированы. В этом направлении поручено продолжить последовательный контроль.
По поручению мэра Еревана на прошлой неделе во всех административных районах была проведена инвентаризация подземных переходов. В 18 переходах были обнаружены нарушения. Было поручено в короткие сроки обеспечить выполнение обязательств по приведению подземных переходов в надлежащий порядок хозяйствующими субъектами.
В сфере градостроительства на прошлой неделе было обнаружено 11 случаев несанкционированного строительства.
Относительно работ по предотвращению незаконной уличной торговли было доложено, что за прошедшую неделю было зарегистрировано 5 случаев. В связи с обнаружением и предотвращением случаев выброса мусора в непредусмотренных местах было доложено, что за прошлую неделю был составлен 61 протокол. По всем направлениям было поручено продолжить ежедневный строгий контроль.
В столице продолжаются работы по очистке парков, уходу за деревьями и санитарной обрезке деревьев. Параллельно ведутся подготовительные работы к предстоящему общегородскому субботнику и посадке деревьев.
В завершении рабочего совещания было также доложено, что ведется работа по организации и проведению мероприятий, намеченных в рамках программы «Дни Санкт-Петербурга в Ереванe», которые пройдут с 9-го по 12 ноября.