«Մեր ազգն անպարտելի է». հարգանքի տուրք՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հերոսների հիշատակին
Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 74-րդ և Շուշիի ազատագրման 27-րդ տարեդարձերի առթիվ մայիսի 9-ին «Հաղթանակ» զբոսայգում անցկացվել են տոնական միջոցառումներ: Օրվա հերոս վետերանների ու ազատամարտիկների հետ միասին «Հաղթանակ» զբոսայգի են այցելել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ Կաթողիկոսը, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, պաշտոնատար այլ անձինք, դիվանագիտական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, բարձրաստիճան սպաներ ու բազմաթիվ քաղաքացիներ: Ներկաները ծաղիկներ են խոնարհել Անմար կրակին, հարգանքի տուրք մատուցել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված մարտիկների ու հայրենիքի խաղաղության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հերոսների հիշատակին: Տոնական օրվա միջոցառման պաշտոնական մասն ավարտվել է զինվորական հանդիսավոր շքերթով:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանը կազմակերպված դաշտային խոհանոցում ճաշել է պատերազմի մասնակից վետերանների հետ, շնորհավորել նրանց մայիսյան եռատոնի առթիվ ու մաղթել առողջություն:
«Այսօր շատ կարևոր օր է, եռատոն է: Այն մեծ պատմություն է նաև հայ ժողովրդի համար, որն իր մեծ լուման է ունեցել Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակում: Ես շատ հպարտ եմ, որ մեր ազգի ներկայացուցիչն եմ, որն այսքան հաղթանակներ է ունեցել: Մեր հետագա հաղթանակները, Արցախյան պատերազմը, ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ հայ ազգն անպարտելի է»,- լրագրողների հետ զրույցում նշել է քաղաքապետը:

Наш народ непобедим: дань памяти героям Великой Отечественной войны
По случаю 74-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне и 27-й годовщины освобождения Шуши, 9 мая в парке «Ахтанак» (парк Победы) состоялись праздничные мероприятия. Вместе с героями-ветеранами и азатамартиками парк посетили президент РА Армен Саргсян, Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин Второй, мэр Еревана Айк Марутян, другие должностные лица, представители аккредитованного в Армении дипломатического корпуса, высший офицерский состав ВС РА, ветераны войны. Присутствующие возложили цветы к Вечному огню мемориала Неизвестному солдату, воздали дань уважения памяти героев, пожертвовавших жизнью во имя защиты Отечества и мира.
Официальная часть праздничного мероприятия завершилась торжественным военным парадом.
Мэр Айк Марутян поздравил ветеранов, пожелал им крепкого здоровья и на военно-полевой кухне пообедал с ними.
«Сегодня очень важный день. Это великая история армянского народа, который внес большой вклад в победу в Великой Отечественной войне. Очень горд, что являюсь представителем армянского народа, на счету которого столько побед. Наши дальнейшие победы, победа в Арцахской войне – еще одно доказательство того, что армянский народ непобедим»,-отметил мэр столицы в беседе с журналистами.