Մոսկվայում անց է կացվել ամենամյա «Ոսկե Նուռ» տոնավաճառ-փառատոնը
Երևանի քաղաքապետարանի և Մոսկվայի կառավարության միջև համագործակցության ծրագրի շրջանակներում սեպտեմբերի 14-17-ը Մոսկվայում կայացել է արդեն ավանդական դարձած «Ոսկե Նուռ» հայկական արտադրության ապրանքների տոնավաճառ-փառատոնը: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ողջույնի խոսքն ու բարեմաղթանքները փոխանցելով փառատոնի կազմակերպիչներին, մասնակիցներին և ներկաներին` Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ Դավիթ Գևորգյանը փառատոնին մաղթել է հաջող ընթացք:
Տոնավաճառ-փառատոնի հանդիսավոր բացմանը ներկա են գտնվել ՌԴ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարդան Տողանյանը, Մոսկվայի կառավարության նախարար, արտաքին-տնտեսական և միջազգային կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Չերյոմինը, ինչպես նաև ՌԴ Պետական Դումայի պատգամավոր Վլադիմիր Ժիրինովսկին:
Հարկ է նշել, որ «Ոսկե Նուռ» տոնավաճառ-փառատոնում, որը կազմակերպվում է Մոսկվայում Երևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչության ղեկավար Մակար Նահապետյանի նախաձեռնությամբ, ներկայացվում են հայկական ավանդական սննդամթերք, գորգեր, ազգային-գեղագիտական ձեռագործ ապրանքատեսակներ, հուշանվերներ, հագուստ և այլն։ Տոնավաճառ-փառատոնը մշտապես ուղեկցվում է համերգային և մշակութային ծրագրերով։
Այս տարի փառատոնի շրջանակներում անց է կացվել նաև «Մոսկվայի և Երևանի միջև առևտրատնտեսական և մշակութային կապերի զարգացման հեռանկարները» թեմայով կոնֆերանս:

В Москве прошел ежегодный фестиваль- ярмарка «Золотой гранат»
В рамках программы сотрудничества между мэрией Еревана и правительством Москвы с 14-го по 17-е сентября в столице РФ прошел ставший традиционным фестиваль-ярмарка армянских товаров «Золотой гранат».
Начальник управления внешних связей аппарата мэрии Еревана Давид Геворгян от имени мэра Еревана Тарона Маргаряна поприветствовал организаторов, участников и гостей фестиваля и пожелал им удачи.
На торжественной церемонии открытия ярмарки «Золотой гранат» присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Армении в РФ Вардан Тоганян, руководитель департамента внешнеэкономических и международных связей правительства Москвы Сергей Черемин, а также депутат Государственной Думы РФ Владимир Жириновский.
Стоит отметить, что на ярмарке «Золотой гранат», которая организовывается в Москве по инициативе руководителя представительства мэрии Еревана в столице РФ Макара Нагапетяна, были представлены традиционные армянские продукты питания, ковры, изделия ручной работы, сувениры и одежда. Фестиваль сопровождался концертной программой.
В этом году в рамках фестиваля была также проведена конференция по теме «Перспективы развития торгово-экономических и культурных связей Москвы и Ереван».