«Ոչ սահմանված վայրում աղբ թափողների հանդեպ պետք է խիստ պատժամիջոցներ կիրառվեն». Երևանի քաղաքապետ
Ծավալուն շինարարությունը չպետք է անհարմարություն պատճառի քաղաքի բնակիչներին: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանն իր դժգոհությունն է հայտնել շինհրապարակների ոչ պատշաճ կազմակերպման վերաբերյալ: Հանձնարարվել է ստուգայցերի միջոցով մշտական հսկողություն իրականացնել և հետևել, որպեսզի շինհրապարակները պահպանեն կազմակերպման և սանիտարական նորմերի ապահովման պարտադիր պայմանները:
Ոչ սահմանված վայրում աղբ թափողների հանդեպ պետք է խիստ պատժամիջոցներ կիրառվեն. հանձնարարվել է ուսումնասիրել և առաջարկություն ներկայացնել՝ Վարչական իրավախախտումների մասին օրենքով նախատեսված տուգանքի չափը վերանայելու համար։
Մայրաքաղաքում միջազգային վարկային ծրագրերի ընթացքի վերաբերյալ զեկուցվել է, որ աշխատանքները լայն թափով շարունակվում են Արգավանդ-Շիրակ և Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածներում: Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակում կառուցվող Արգավանդ-Շիրակ ճանապարհատվածի բացումը նախատեսվում է հունիսի 4-ին: Այն ներառում է նաև Հրազդան գետի վրա կառուցված 252մ երկարությամբ և 28մ լայնությամբ Երևանի 5-րդ խոշոր կամուրջը:
Ամբողջությամբ պատրաստ է Ջրվեժում ավտոբուսների նոր հավաքակայանի կառուցման նախագիծը, այն ուղարկվել է փորձաքննության: Դրանից հետո կսկսվեն բանակցություններն Ասիական զարգացման բանկի հետ՝ ծրագիրը գործնական փուլ տեղափոխելու համար:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորգվող 15 մանկապարտեզից 13-ում աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Այժմ բանակացություններ են տարվում Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ՝ հիմնանորոգվող մանկապարտեզների թիվն ավելացնելու ուղղությամբ:
Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրի շրջանակում ընթացքի մեջ է Նուբարաշենի և Աջափնյակի աղբավայրերի փակման և Նուբարաշենում նոր աղբավայրի կառուցման մրցույթի երկրորդ փուլը:
Ապրիլի 30-ը հայտարարված է համապետական շաբաթօրյակ: Զեկուցվել է, որ աշխատանքներ են տարվում գործընթացը մայրաքաղաքում պատշաճ կազմակերպելու ուղղությամբ:

«К тем, кто выбрасывает мусор в непредусмотренных местах, должно применяться самое жесткое наказание»: мэр Еревана
Широкомасштабные строительные работы не должны создавать неудобств для граждан. В ходе очередного рабочего совещания мэр Грачья Саргсян выразил недовольство плохой организацией строительных площадок. Было поручено установить постоянный контроль посредством инспекций и проследить за тем, чтобы строительные компании соблюдали санитарные нормы и требования к организации строительных площадок.
Строгое наказание должно применяться к тем, кто выбрасывает мусор в непредусмотренных местах: поручено изучить ситуацию и представить предложения относительно пересмотра суммы штрафа, предусмотренной за подобные нарушения законом «Об административных нарушениях».
По части осуществления в столице международных кредитных программ было доложено, что работы полным ходом идут на дорожных участках Аргаванд-Ширак и Бабаджанян-Аштарак. Открытие дорожного участка Аргаванд-Ширак, строящегося в рамках инвестиционной программы устойчивого городского развития, предусмотрено на 4-е июня. Это также охватывает 5-й по величине мост в Ереване через реку Раздан. Длина моста-252 м, а ширина-28м.
Проект строительства нового автобусного парка в Джрвеже уже готов и отправлен на экспертизу. Переговоры с Азиатским банком развития будут начаты сразу вслед за этим, чтобы перевести работы в практическую фазу.
Работы по капитальному ремонту ведутся в 13 из 15 детских садах, входящих в Программу эенергоэффективности Еревана. В данных момент ведутся переговоры по увеличению числа дошкольных учреждений, где будет проведен капитальный ремонт.
В рамках программы по управлению твердыми отходами в Ереване идет процесс закрытия свалок в Нубарашене и Ачапняке, а также объявлен второй этап конкурса на строительство новой свалки в Нубарашене.
Всереспубликанский субботник назначен на 30-е апреля. Ведутся работы по обеспечению должной организации акции.