Ստորագրվել է Երևանի կոշտ թափոնների կառավարման ծրագրի դրամաշնորհային համաձայնագիր
Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) միջև «Երևանի կոշտ թափոններ» ծրագրի շրջանակներում ստորագրվել է Արևելյան Եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության տարածաշրջանային հիմնադրամի (E5P հիմնադրամ) միջոցներից 2 մլն եվրո արժողությամբ դրամաշնորհային համաձայնագիրը: Այն ստորագրել են ՀՀ ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը և Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակը:
Համաձայնագրի ստորագրմանը ներկա են գտնվել նաև Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը և ՎԶԵԲ-ում E5P հիմնադրամի տնօրեն տիկին Էվա Մանիկը:
Ծրագիրը երեք բաղադրիչների միջոցով նպաստելու է Երևանի կոշտ կենցաղային թափոնների կառավարման համակարգի բարելավմանը: Առաջին բաղադրիչը նոր սանիտարական աղբավայրի առաջին երկու գոտիների և օժանդակ ենթակառուցվածքի կառուցումն է: Նոր աղբավայրը, որը տեղակայվելու է Նուբարաշենում գործող աղբավայրի հարևանությամբ և գտնվելու է Երևանի կենտրոնից 12 կմ հեռավորության վրա, կնվազեցնի գործող ոչ սանիտարական աղբավայրի անբարենպաստ ազդեցությունը շրջակա միջավայրի, հանրային առողջության և կլիմայի վրա:
Ծրագրի երկրորդ բաղադրիչն ընդգրկում է գործող աղբավայրի փակումը և վերականգնումը՝ նոր աղբավայրը շահագործման հանձնելուց հետո:
Ծրագրի երրորդ բաղադրիչը կնպաստի այնպիսի համակարգերի և օբյեկտների նախապատրաստմանը և ներդրմանը, որոնք կավելացնեն վերամշակման ծավալները՝ երկարացնելով նոր աղբավայրի օգտակար շահագործման ժամկետը:
Համաձայնագրի շրջանակներում ներգրավվող դրամաշնորհային միջոցները նախատեսված է ուղղել ծրագրի երկրորդ բաղադրիչի ֆինանսավորմանը:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է հետևյալ կերպ. 8 մլն եվրո վարկ Եվրոպական ներդրումային բանկից (ԵՆԲ), 8 մլն եվրո վարկ՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ), 8 մլն եվրո դրամաշնորհ՝ Եվրոպական Միությունից՝ Հարևանության ներդրումային գործիքի միջոցով, 2 մլն եվրո դրամաշնորհ՝ E5P հիմնադրամից:

Подписано соглашение о предоставлении гранта в рамках программы по управлению твердыми бытовыми отходами Еревана
01.12.2017
1-го декабря в Министерстве финансов РА между Республикой Армения и Европейским инвестиционным банком (ЕИБ) в рамках программы «Твердые отходы Еревана» было подписано Соглашение о предоставлении гранта в размере 2 млн евро из средств Регионального фонда Восточноевропейского партнерства по вопросам энергоэффективности и экологии (E5P). Соглашение было подписано между Министром финансов РА Варданом Арамяном и вице-президентом Европейского инвестиционного банка Вазилем Гудаком.
На церемонии подписания присутствовали также мэр Еревана Тарон Маргарян и директор Фонда E5P в ЕБРР Эва Маник.
Программа будет способствовать совершенствованию системы управления твердыми бытовыми отходами в Ереване посредством трех компонентов. Первым компонентом является строительство первых двух зон новой санитарной мусорной свалки и вспомогательной инфраструктуры. Новая свалка, которая будет расположена недалеко от мусорной свалки в Нубарашене и в 12 км от центра Еревана, уменьшит неблагоприятное воздействие действующей мусорной свалки на окружающую среду, общественное здоровье и климат.
Второй компонент программы охватывает закрытие действующей свалки и проведение восстановительных работ после сдачи в эксплуатацию новой мусорной свалки.
Третий компонент программы будет способствовать подготовке и внедрению таких систем и объектов, которые увеличат объемы переработки за счет продления срока службы новой мусорной свалки.
Предполагается, что грантовые средства в рамках Соглашения будут направлены на финансирование второго компонента программы.
Программа финансируется следующим образом: кредит в размере 8 млн евро от Европейского инвестиционного банка (ЕИБ); кредит на сумму 8 млн евро – от Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР); грант в размере 8 млн евро – от Европейского Союза посредством Инвестиционного фонда соседства; грант на сумму 2 млн евро предоставит Фонд E5P.