Տարոն Մարգարյան. «Մեր պապերի երազած անկախ Հայաստանը մեր ծնողների ձեռքբերումն է, որը նրանք փոխանցել են մեզ և մենք պետք է միասին փայփայենք, դողանք այն պահպանելու համար, քանի որ անկախությունը հեշտ չի տրվում»
27.02.2017
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն այցելել է ՀՀԿ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոց` մասնակցելու դպրոցի առաջին շրջանավարտներին վկայագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությանը: Հանդիսությանը ներկա են գտնվել նաև ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը, ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Կարեն Ավագյանը, նաև քաղաքական դպրոցի պատասխանատուներ և բանախոսներ:
Ողջունելով և շնորհավորելով դպրոցի ունկնդիրներին՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի անդրանիկ շրջանավարտների ակտիվությունն իսկապես ոգեշնչող է և համոզմունք է հայտնել, որ այստեղ ստացած գիտելիքներն ապագայում իրենց կարևոր նպաստն են բերելու նաև երկրի զարգացմանն ու պետության հզորացմանը:
«Վստահեցնում եմ, որ Անդրանիկ Մարգարյանի ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամ իսկապես հպարտություն է զգում, երբ բարձր է պահվում Անդրանիկ Մարգարյանի անունը թե՛ կուսակցությունում, և թե՛ հասարակական-քաղաքական դաշտում: Անդրանիկ Մարգարյանի գործունեությունն ավելի շատ աչքի է ընկել ՀՀ անկախության տարիներին, բայց չմոռանանք, որ նա իր քաղաքական գործունեությունը սկսել է դեռ խորհրդային տարիներին՝ Ազգային Միացյալ Կուսակցության շարքերում: Այն ճանապարհը, որն անցել է Անդրանիկ Մարգարյանն իր զինակից ընկերների հետ միասին, եղել է բարդ: Այդ ճանապարհին նա կորցրել է շատ ընկերների, իսկ նրանք, ովքեր կենդանի են մնացել, իրենց մասնակցությունն են ունեցել նախ Անկախության բանակի ստեղծման գործում, ապա նաև ՀՀ անկախության ձեռքբերման, ինչպես նաև ՀՀԿ հիմնադրման հարցում: Մեր պապերի երազած անկախ Հայաստանը մեր ծնողների ձեռքբերումն է, որը նրանք փոխանցել են մեզ, և մենք պետք է միասին փայփայենք, դողանք այն պահպանելու համար, քանի որ անկախությունը հեշտ չի տրվում: Քաղաքական այս դպրոցի ստեղծումն իսկապես կարևոր էր: Սա հրաշալի հնարավարություն է մեր երիտասարդների համար, ովքեր անկախ կուսակցական պատկանելությունից կամ, ընդհանրապես, որևէ կուսկցության անդամ լինել-չլինելուց, այստեղ ստանում են քաղաքական գիտելիքներ, որոնք, վստա՛հ եմ, մեծապես նպաստելու են հանուն երկրի զարգացմանն ու պետության հզորացմանը միտված նրանց ապագա որոշումների կայացման հարցում», - նշել է քաղաքապետն ու շնորհակալություն հայտնել նախաձեռնության հեղինակներին ու բոլոր այն բանախոսներին, ովքեր այս ամիսների ընթացքում աշխատանք են տարել ունկնդիրների հետ:
Հարկ է նշել, որ «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցն այսօր ավարտում է ավելի քան 100 շրջանավարտ: Վերջիններս հնարավորություն են ունեցել հյուրընկալելու բարձրաստիճան կուսակցական և պետական գործիչների, քաղաքական տարբեր ուժերի, Հայ Առաքելական եկեղեցու, ինչպես նաև ակադեմիական և փորձագիտական հանրույթի ներկայացուցիչների:
Հանդիսավոր արարողության շրջանակում «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի առաջին շրջանավարատներին ավարտական վկայագրերը հանձնել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը և ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության նախագահ Կարեն Ավագյանը:

Тарон Маргарян: Независимая Армения, о которой мечтали наши предки, является достижением наших родителей, которое они передали нам, и мы должны вместе заботиться о ней, лелеять ее и сделать все, чтоб ее сохранить, поскольку независимость дается нелегко
27.02.2017
Мэр Еревана Тарон Маргарян посетил политическую школу «Андраник Маргарян» Республиканской партии Армении (РПА), чтобы принять участие в торжественной церемонии вручения аттестатов первым выпускникам школы. В церемонии приняли также участие вице-председатель РПА Армен Ашотян, руководитель молодежной организации РПА Карен Авагян, а также преподаватели политической школы.
Поприветствовав и поздравив слушателей школы, мэр Тарон Маргарян подчеркнул, что активность первых выпускников политической школы «Андраник Маргарян» действительно вдохновляет и выразил уверенность в том, что полученные здесь знания будут способствовать развитию и укреплению государства.
«Заверяю вас, что каждый член семьи Андраника Маргаряна испытывает чувство гордости от того, что имя Андраника Маргаряна держат высоко как в партии, так и в общественно-политической сфере. Деятельность Андраника Маргаряна особо выделялась за годы независимости Армении, однако не стоит забывать о том, что свою политическую деятельность он начинал еще в советское время, в рядах Единой Национальной Партии. Пройденный со своими единомышленниками путь Андраника Маргаряна был сложным. На этом пути он потерял многих из своих друзей, а те, кто остались в живых, приняли участие в создании Армии независимости, а также РПА. Независимая Армения, о которой мечтали наши предки, является достижением наших родителей,которое они передали нам, и мы должны вместе заботиться о ней, лелеять ее и сделать все, чтоб ее сохранить, поскольку независимость дается нелегко. Эта политическая школа дает молодежи прекрасную возможность получать политические знания, которые в дальнейшем помогут им в принятии решений, направленных на развитие и укрепление страны»,-подчеркнул мэр Еревана.
Стоит отметить, что в рамках торжественной церемонии 100 выпускникам политической школы «Андраник Маргарян» аттестаты об окончании вручили мэр Еревана Тарон Маргарян, вице-председатель РПА Армен Ашотян и руководитель молодежной организации РПА Карен Авагян.