Տարոն Մարգարյան. «Մեզանից յուրաքանչյուրը, որ տարիքում էլ որ լինի, իր ծնողների համար շարունակում է մնալ երեխա»
01.06.2016
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը տիկնոջ ու հինգ երեխաների հետ միասին այցելել է Երևանի կենդանաբանական այգի, որտեղ ևս օրվա շրջանակում կազմակերպվել էին տոնական միջոցառումներ: Քաղաքապետը շրջել է այգում, զրուցել ծնողների հետ ու շնորհավորել է մանուկներին՝ մաղթելով նրանց խաղաղ երկինք, առողջություն ու անհոգ մանկություն: Օգտվելով առիթից` ծնողներն իրենց հերթին շնորհակալություն են հայտնել քաղաքապետին` մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում տոնական բազմաբնույթ միջոցառումների կազմակերպման և փոքրիկների համար տոնական տրամադրություն ապահովելու համար:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` Տարոն Մարգարյանը նշել է, որ յուրաքանչյուրի համար էլ ծնողների մշտական հոգատարությունը հաճելի է ու սպասված:
«Անկեղծ ասած, երեխաների տոնը ես համարում եմ անխտիր բոլորիս տոնը, քանի որ մեզանից յուրաքանչյուրը, որ տարիքում էլ որ լինի, իր ծնողների համար շարունակում է մնալ երեխա: Ու հատկապես հայերիս դեպքում այս զգացողությունն առավել ընդգծված է, քանի որ մենք՝ որպես ծնող, երբեք չենք դադարում հոգ տանել մեր երեխաների մասին: Նույնիսկ այն ժամանակ, երբ արդեն մեր երեխան ինքն է ծնող ու իր զավակներն ունի: Իմ խորին համոզմամբ, սա մեր ազգային այն լավագույն առանձնահատկություններից մեկն է, որը, հուսամ, երբեք չենք կորցնի: Ընդ որում, ծնողներ-երեխաներ այդ կապը նաև արտահայտվում է երկրի ու պետության հանդեպ սիրո տեսքով: Եվ մենք պետք է այդ ավանդույթները փոխանցենք մեր երեխաներին, որպեսզի նրանք ևս շարունակեն մեր երկրի ու պետության հզորացումը»,- նշել է քաղաքապետը:
Երևանի քաղաքապետարանի 2014-2015թթ. այգու վերանորոգման և զարգացման ծրագրով իրականացված մեծածավալ աշխատանքների արդյունքում այսօր Երևանի սիրված հանգստի այս գոտին դարձել է գրավիչ ու հարմարավետ: Տեղում մանրակերտի վրա Երևանի քաղաքապետին են ներկայացվել Կենդանաբանական այգու վերակառուցման երկրորդ փուլի ծրագրի մանրամասները: Արդեն այս տարի կմեկնարկի արջերի և գայլերի ընդհանուր ազատավանդակի ընդլայնումը, ընդ որում այսօրվա 1250 քմ-ի փոխարեն այն կդառնա 5550 քմ: Բացի այդ, նախատեսված է նաև շուրջ 3000 քմ մակերեսով առյուծների ընդարձակ ազատավանդակի կառուցումը: Շուրջ 5000 քմ մակերես էլ կզբաղեցնի թռչունների նոր ազատավանդակը, որի շրջանակում կտրվեն այնպիսի լուծումներ, որ այցելուները հնարավորություն ունենան հայտնվել թռչունների հետ նույն տարածքում:
«Այսօր իսկապես կարող ենք փաստել, որ Երևանի կենդանաբանական այգին տարածաշրջանում լավագույն կենդանաբանական այգին է և բոլորն այսօր շատ ավելի մեծ հաճույքով են այցելում այգի, քան նախկինում: Մենք դեռևս այգու զարգացման ծրագրի միայն առաջին փուլն ենք ավարտել և առաջիկայում նախատեսում ենք սկսել 2-րդ փուլը: Վստահեցնում եմ բոլորիդ, որ ծրագրի իրականացման արդյունքում այգում գերակշռելու են մեծ և ընդարձակ կենդանավանդակները, ինչը հնարավորություն կտա այցելուներին առավել բնական միջավայրում և ավելի հարմարավետ հարթակներից տեսնել կենդանիներին: Ի դեպ, տոնի առիթով այսօր հաճելի անակնկալ ենք մատուցել մեր բոլոր համաքաղաքացիներին և կենդանաբանական այգու այսօրվա այցելուներին: Ողջ օրվա ընթացքում այգու մուտքը բոլորի համար լինելու է անվճար»,- ընդգծել է Տարոն Մարգարյանը:
Կենդանաբանական այգու տարբեր հատվածներում կազմակերպվել էին բազմաբնույթ միջոցառումներ: Մայրաքաղաքի փոքրիկ բնակիչներին դիմավորում էին հեքիաթների սիրված հերոսներն ու ծաղրածուները: Փոքրիկ կենդանասերների տոնական բարձր տրամադրությունն ու ուրախ մթնոլորտն ապահովված էր ամենուր:

Тарон Маргарян: Каждый из нас, в каком бы возрасте не находился, остается ребенком для своих родителей
В международный день защиты детей мэр Еревана Тарон Маргарян вместе со своей женой и пятерыми детьми посетил Ереванский зоопарк, где были также организованы праздничные мероприятия. Мэр прошелся по парку, побеседовал с родителями и поздравил детей, пожелав им безоблачного неба, здоровья и беззаботного детства. Пользуясь случаем, родители в свою очередь поблагодарили мэра за организацию мероприятий в столице и обеспечение праздничного настроения у детей.
Отвечая на вопросы журналистов, Тарон Маргарян отметил, что каждому человеку приятна постоянная забота родителей.
«Честно говоря, я считаю, что праздник детей является праздником для всех нас, поскольку каждый из нас, в каком бы возрасте не находился, остается ребенком для своих родителей. У армян это чувство более выражено, поскольку мы-родители, никогда не перестаем заботиться о наших детях. Даже в том случае, когда наш ребенок сам становится родителем. По моему глубокому убеждению, это является одной из наших лучших особенностей, которую, надеюсь, мы никогда не утратим. При этом, связь между родителями и детьми выражается также в любви к стране и государству. И мы должны передать эти традиции нашим детям, чтобы и они продолжили дело укрепления нашей страны и нашего государства»,-отметил мэр Еревана.
В результате проделанных работ по программе реконструкции и развития на 2014-2015 гг., сегодня эта зона отдыха стала привлекательной и удобной. На макете Тарону Маргаряну были представлены подробности 2-го этапа программы по реконструкции Зоопарка. В этом году будут построены новые и расширены имеющиеся вольеры для животных.
«Сегодня мы можем констатировать, что зоопарк Еревана является лучшим в регионе, и все с большей радостью посещают его. Пока что, мы завершили только первый этап программы развития парка и в скором времени планируем начать 2-ой этап. Заверяю вас, что в результате реализации программы в зоопарке будут построены большие и просторные клетки, которые позволят посетителям увидеть животных в более естественной среде. Кстати, по случаю праздника сегодня мы преподнесли приятный сюрприз нашим согражданам и посетителям зоопарка. Вход в парк в течение всего дня будет свободным»,-подчеркнул Тарон Маргарян.
В Зоопарке были организованы праздничные мероприятия. Детей встречали клоуны и любимые герои мультфильмов. Везде было обеспечено праздничное и веселое настроение.