Տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի ավագանու արտահերթ նիստը
Հոկտեմբերի 8-ին գումարված արտահերթ նիստում Երևանի ավագանին, հիմք ընդունելով Երևանի քաղաքապետի առաջարկությունը, Երևան քաղաքի 2796-րդ տարեդարձի առթիվ Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում է շնորհել վաստակաշատ մի խումբ քաղաքացիների: Հայկական երաժշտության բնագավառում ունեցած վաստակի և ներդրած նշանակալի ավանդի համար ավագանին քվեարկությամբ որոշել է Երևան քաղաքի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհել ականավոր ջութակահար, Կոմիտասի անվան լարային քառյակի գեղարվեստական ղեկավար, պրոֆեսոր Էդուարդ Թադևոսյանին: Ավագանու հավանությանն է արժանացել նաև գրող, հրապարակախոս Մերուժան Տեր-Գուլանյանին, շախմատիստ, միջազգային գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանին Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհելու մասին Երևանի քաղաքապետի առաջարկությունը: Ավագանին քվեարկությամբ հավանություն է տվել նաև բնապահպան, պրոֆեսոր Կարինե Դանիելյանին Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհելու մասին Երևանի քաղաքապետի առաջարկությանը:
Ավագանու հավանությանն են արժանացել նաև Երևան քաղաքի պատվավոր քաղաքացիներ ՀԽՍՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի ՀՀ «Մովսես Խորենացի» և «Մեսրոպ Մաշտոց» մեդալակիր Վարթուհի Վարթերեսյանին և ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Երվանդ Ղազանչյանին, ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, «Մովսես Խորենացի» մեդալակիր Էվելինա Շահիրյանին, Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի մեներգիչ Հովհաննես Այվազյանին, Գյումրիի պատվավոր քաղաքացի, խորհրդային իշխանության տարիներին 9 տարի ՀԿԿ Լենինականի քաղաքային կոմիտեի առաջին քարտուղարի պաշտոնում աշխատած Դոնարա Հարությունյանին սեփականության իրավունքով բնակարաններ անհատույց օտարելու (նվիրելու) մասին առաջարկությունները: Ավագանու որոշմամբ բնակարաններ են նվիրաբերվել նաև հերոսուհի մայրեր Հասմիկ Մկրտչյանի և Գայանե Գրիգորյանի ընտանիքներին, ինչպես նաև պետական և ռազմական գործիչ, սպարապետ Գարեգին Նժդեհի թոռանը՝ Էսֆիրա Տրդատյանին: Ավագանու որոշմամբ սեփականության իրավունքով բնակարաններ են նվիրաբերվել 1-ին խմբի անժամկետ հաշմանդամ, ազատամարտիկ Վալեր Արզումանյանի և մարտական պահակակետում զոհված Կարեն Մովսեսյանի ընտանիքներին:

Состоялось внеочередного заседание Совет старейшин Еревана
В ходе внеочередного заседания, созванного 8-го октября, Совет старейшин Еревана, основываясь на предложении мэра, по случаю 2796-летия города Ереван, группе заслуженных граждан присвоил звание ''Почётный гражданин города Ереван''.
За достижения и значительный вклад в сфере армянской музыки, знаменитому скрипачу, художественному руководителю струнного квартета имени Комитаса, профессору Эдуарду Тадевосяну Совет старейшин по итогам голосования принял решение присвоить звание ''Почётный гражданин Еревана''.
Совет старейшин Еревана одобрил также предложение мэра Еревана о присвоении звания ''Почётный гражданин Еревана'' писателю, публицисту Меружану Тер-Гуланяну, шахматисту, международному гроссмейстеру Левону Ароняну.
По итогам голосования Совета старейшин также одобрил предложение мэра о присвоении звания ''Почётный гражданин Еревана'' профессору, экологу, председателю организации «Ассоциация во имя стабильного человеческого развития» Карине Даниелян.
Совет старейшин также одобрил проекты предложения о безвозмездном отчуждении ряда квартир почётному гражданину Еревана, народной артистке АрмССР и СССР, награждённой медалями «Мовсес Хоренаци» и «Месроп Маштоц» Вардуи Вардересян, почётному гражданину Еревана, заслуженному деятелю искусств АрмССР, народному артисту РА Ерванду Казанчяну, народной артистке РА, награждённой медалью «Мовсес Хоренаци» Эвелине Шаирян, солисту Национального Академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна Оганнесу Айвазяну, почётному гражданину Гюмри, первому секретарю Ленинаканского городского комитета КПА Донаре Арутюнян.
По решению Совета старейшин квартиры были вручены также семьям матерей-героинь Асмик Мкртчян и Гаяне Григорян, а также внучке государственного и военного деятеля Гарегина Нжде Эсфире Трдатян.
По решению Совета старейшин на правах собственности квартиры были предоставлены также семьям бессрочного инвалида 1-ой группы, азатамартика Валера Арзуманяна и погибшего на боевом посту Карена Мовсесяна.