Տուրքերի և վճարների արտոնություն՝ լիբանանահայերին. ավագանու հերթական նիստն է կայացել
Սեպտեմբերի 8-ին Երևանի ավագանին գումարեց 5-րդ նստաշրջանի 1-ին նիստը: Օրակարգում ընդգրկված էր 17 հարց:
Ավագանու որոշմամբ Երևանի փոխքաղաքապետ նշանակվեց Սերգեյ Ներսեսյանը, որը փոխարինելու է հուլիսին պաշտոնին հրաժեշտ տված Հայկ Սարգսյանին։ Նախքան ընտրությունը՝ թեկնածուն պատասխանեց ավագանու անդամների հարցերին։
Մեկ այլ որոշմամբ ավագանին սահմանեց Երևանի վարչական տարածքում գտնվող՝ պետության և համայնքային սեփականություն հանդիսացող ընդհանուր օգտագործման տարածքներում (փողոցներ, հրապարակներ, զբոսայգիներ և այլն) շրջածախ առևտրի իրականացմանը ներկայացվող պահանջները, պայմանները, շրջածախ առևտուր իրականացնելու միջոցով վաճառվող ապրանքների տեսակները և շրջածախ առևտրի իրականացման թույլատրելի վայրերը։ Որոշման համաձայն, շրջածախ առևտուր պետք է իրականացվի բացառապես ձեռքից՝ վաճառվող ապրանքները չդնելով գետնին, վաճառքի կամ ցուցադրության համար չեն կարող օգտագործվել գետնին դրվող տակդիրներ, այլ իրեր ու առարկաներ, ինչպես նաև արգելվում է օգտագործել սայլակներ կամ շարժական այլ միջոցներ։ Շրջածախ առևտուր իրականացնող աշխատողը պետք է ապահովված լինի ապրանքը գնորդին վաճառելու փաստը հավաստող՝ օրենքով սահմանված փաստաթղթեր (ՀԴՄ կտրոն, հաշիվ և այլն) տրամադրելու հնարավորությամբ։ Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում 2021թ. հունվարի 1-ից:
Երևանի Մանկական զբոսայգու՝ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցի՝ Բեյրութի փողոցից Զաքյան փողոց ձգվող հատվածում կտեղադրվի 2008թ. մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան: Ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին. այն իրականացվում է Կառավարության նախաձեռնությամբ և ֆինանսավորմամբ: Երևանի քաղաքապետարանն ամիսներ առաջ բաց մրցույթ էր անցկացրել, որում հաղթել է քանդակագործ Ալբերտ Վարդանյանի նախագիծը:
Երևանի Ռաֆայել Իսրայելյանի հ.37 շենքի հարևանությամբ կտեղադրվի հայ մշակույթի ականավոր գործիչների հիշատակին նվիրված հուշակոթող: Ծախսերը կհոգան արվեստի գործիչների հարազատները:
Օգոստոսի 4-ին Երևանի քույր քաղաք Բեյրութում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով Լիբանանից մշտական բնակության նպատակով Երևան ժամանած լիբանանահայերի և բացառապես նրանց հիմնադրմամբ ու մասնակցությամբ իրավաբանական անձանց և անհատ ձեռնարկատերերի համար 2020թ. բոլոր տեղական տուրքերի և վճարների նկատմամբ ավագանու որոշմամբ սահմանվեց արտոնություն՝ զրոյական դրույքաչափի կիրառմամբ:
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի Լեփսիուսի 2-րդ փողոցն այսուհետ կկրի քաղաքական, հասարակական, ռազմական, ազգային-ազատագրական գործիչ, Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Ուսուբ Բեկ Թեմուրյանի անունը՝ «Ուսուբ Բեկ Թեմուրյան փողոց»։ Ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին:

Привилегия по части пошлин для армян из Ливана: состоялось очередное заседание Совата старейшин
8-го сентября состоялось 1-е заседание 5-й сессии Совета старейшин Еревана. На повестке дня было 17 вопросов.
По решению Совета, заместителем мэра назначен Серей Нерсесян, который заменит Айка Саргсяна, подавшего заявление об уходе в июле. Перед голосованием кандидат в заместители мэра ответил на вопросы членов Совета.
Другим решением Совета были определены требования, условия для осуществления уличной торговли в местах общего пользования, являющихся общественной собственностью (улицы, парки, площади, скверы и т.д). Определены виды товаров, разрешаемых к продаже, а также введены определенные запреты. Лицо, осуществляющее уличную торговлю, должно иметь при себе соответствующие разрешения. Данное решение вступает в силу с 1-го января 2021г.
Памятник, посвященный жертвам событий 1-го марта 2008г., будет установлен на улице Сурб Григор Лусаворич, между улицами Бейрута и Закяна. Проект был одобрен Советом старейшин, он будет осуществлен по инициативе Правительства при государственном финансировании. Несколько месяцев назад мэрия Еревана провела открытый конкурс на проект памятника, победителем был избран проект скульптора Альберта Варданяна.
Рядом со зданием по адресу ул.Рафаэла Исраеляна,37 будет установлен памятник, посвященный видным деятелям культуры. Финансирование проекта взяли на себя родственники деятелей искусства.
Индивидуальные предприниматели и юридические лица, основанные армянами из Ливана, приехавшими в Армению на постоянное место жительства после взрыва, произошедшего в Бейруте 4-го августа, получат привилегию по части местных пошлин и плат в 2020г. Привилегия подразумевает полное освобождение от каких-либо местных пошлин.
2-я улица Лепсиуса в административном районе Канакер-Зейтун будет названа именем политического, общественного, военного деятеля, деятеля национально-освободительного движения, депутата парламента Первой Республики Армениа Усуба Бек Темуряна. Совет старейшин одобрил проект.